اکسل یک برنامه صفحه گسترده[1] است که به ما امکان می‌ده تا داده‌های کسب و کار خودمون رو مطابق نیاز واردسازی، ذخیره، سازماندهی و تجزیه و تحلیل کنیم تا اطلاعات ارزشمندی رو که می‌تونه مبنای تصمیم‌گیری باشه، رو استخراج کنیم. در این مرحله لازمه توجه داشته باشیم که داده با اطلاعات فرق داره و یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های اون به این صورت قابل توضیحه که داده‌ها به تنهایی هیچ معنایی ندارن و در نتیجه عملیات روزانه کسب و کار ایجاد و ثبت می‌شن؛ مثلاً اینکه ۱۰ بسته محصول فلان رو فروختیم، یه داده است. اینکه هر کدوم رو با چه قیمتی فروختیم یک داده دیگه‌است. توجه دارین که هیچ کس نمی‌تونه با استفاده از این داده‌ها تصمیم بگیره یا حتی قضاوتی داشته باشه، چراکه فروش ۱۰ بسته محصول به تنهایی هیچ مبنایی برای مقایسه در اختیار ما قرار نمی‌ده. حالا اگر قیمت خرید یا تاریخ عملیات یا میزان مشابه روز قبل رو هم در کنار این داده‌ها داشته باشیم؛ به این ترتیب اطلاعاتی داریم که ما رو به سمت قضاوت و تصمیم‌گیری می‌بره. حالا می‌شه گفت که عملکرد امروز ما بهتر یا بدتر از دیروز بوده و یا اینکه در مقایسه با قیمت خرید، به چه میزان سود داشتیم و مواردی از این دست...

در حالی که ممکنه در ابتدا اینطور به نظر برسه که اکسل فقط توسط افراد در مشاغل خاصی مورد استفاده قرار می‌گیره تا داده‌های پیچیده را پردازش کنند، در واقع برعکس فرد فرد ما به عنوان صاحبان ایده یا کسب و کار کوچک، صرفنظر از اینکه کسب و کارمون رو به صورت حقیقی یا حقوقی اداره می‌کنیم باید نحوه استفاده از ویژگی‌های قدرتمند صفحات گسترده را یاد بگیریم. اکسل محصول نرم‌افزاری از بسته آفیس متعلق به شرکت مایکروسافت هست و چندین شرکت دیگه هم محصولات مشابهی ارائه می‌کنن که به صورت رایگان یا با هزینه‌های مختلف قابل استفاده هست. اسناد گوگل، مجموعه آفیس آنلاین به صورت رایگان امکان استفاده از قابلیت‌های بسیار متنوعی رو فراهم می‌کنن و مجموعه آفیس ۳۶۵ هم همین سرویس رو به هزینه‌ای پایین‌تر با فناوری ابری در اختیار کاربران گذاشته.

چرا که اکسل، جدای از اینکه با کمترین هزینه و تقریباً رایگان، گزینه‌ای مقرون بصرفه است، سکویی استاندارد و یکسان برای ارتباط برنامه‌ها و ابزارهای مدیریتی متفاوت با یکدیگه هم هست، به طوریکه نه تنها تا مدت‌ها می‌تونه نقش نرم‌افزار‌های مدیریت اطلاعات نظیر نرم‌افزارهای حسابداری، مالی، منابع انسانی، بازرگانی، بازاریابی و فروش قدرتمندی رو برای یک کسب و کار کوچک ایفا کنه، بلکه در مسیر رشد و توسعه که کسب و کار نیاز به نرم‌افزار‌های پیچیده‌تر برای مدیریت اطلاعات پیدا می‌کنه، تقریباً تمامی نرم‌افزار‌ها موجود در بازار به منظور ایجاد انعطاف و امکان تنظیم گزارشات مختلف شخصی‌سازی شده مالی، بازاریابی و فروش، حقوق و دستمزد، انبار و ... حتماً به این برنامه خروجی می‌دن و احتمالاً از ورودی‌های اون نیز استفاده می‌کنه. به عبارت دیگه نه تنها در تمامی مراحل از این برنامه می‌شه به عنوان ابزاری مطمئن برای حساب و کتاب استفاده کرد، بلکه در کسب و کارهای بزرگ‌تر هم تنها ابزار استاندارد و میان برنامه‌ای محسوب می‌شه که مهارت به کارگیری اون، مزیت مهمی در تجزیه و تحلیل اطلاعات برای هر کسب و کار محسوب می‌شه. طبیعتاً کسب این مهارت هم مثل سایر مهارت‌ها فقط نیاز به تمرین داره، پس لطفاً طی این دوره با ما همراه باشین تا ضمن آشنایی با شیوه استفاده از قابلیت‌ها و توانمندی‌های این نرم‌افزار، با استفاده از مثال‌های کاربردی، با نحوه به کارگیری اون رو در فعالیت‌های روزانه کسب و کار خودمون بیشتر آشنا بشم.

آشنا شدن با محیط اکسل

اگر قبلاً از نسخه‌های اکسل ساخته شده بعد از سال ۲۰۱۰ استفاده کرده باشیم، محیط کاربری اکسل و بیشتر نرم‌افزارهای صفحه گسترده در تمامی نسخه‌های جدید باید برای ما آشنا باشه. ولی چنانچه به تازگی با این محصول آشنا شدیم یا تجربه کار با نسخه‌های قدیمی‌تر رو داریم، لازمه زمان بیشتری را برای آشنایی با رابط کاربری اکسل (محیط کار نرم‌افزار) صرف کنیم.

رابط کاربری اکسل

هنگامی که نرم‌افزار را برای اولین بار باز می‌کنیم، صفحه آغازین اکسل ظاهر می‌شود. از اینجا می‌توانید یک کارپوشه (Workbook) جدید ایجاد کنید، یکی از فایل‌های الگو (Templete) را انتخاب کرده و یا به کارپوشه‌های ویرایش شده خود بر اساس تاریخ ویرایش، دسترسی پیدا کنید.

 

از صفحه شروع اکسل، برای دسترسی به رابط نرم‌افزار، کتابچه راهنمای کاربر خالی را انتخاب کرده و انتخاب کنید.

معرفی کارکردهای اکسل

 به منظور آشنایی با محیط نرم‌افزار اکسل می‌توانید بر روی دکمه‌های تعاملی تصویر زیر کلیک کنید.

 

 

سمینتبسمینبتسی

 


[1] یک صفحه گسترده یک برنامه کامپیوتری تعاملی برای سازماندهی، تجزیه و تحلیل و ذخیره داده ها به شکل جدول و دارای سط و ستون‌های متقاطع است. این برنامه‌ها بر مبنای داده‌های وارد شده در سلول‌های این جدول عمل می‌کند. هر سلول ممکن است شامل داده های عددی یا متنی یا نتایج فرمول‌ها باشد که به صورت خودکار بر اساس محتویات سایر سلول‌ها محاسبه و نمایش داده می‌شود.

[2] در این آموزش از نرم‌افزار نسخه ۲۰۱۶ استفاده می‌شود.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟