تیپ شخصیتی ESTP - کارآفرین

تیپ شخصیتی ESTP

تیپ شخصیتی ESTP

 • با انعطاف‌پذیری بالا‌یتان خود را با شرایط و موقعیت‌های مختلف وفق می‌دهید
 • به دلیل روحیه‌ی عملگرایی که دارید اغلب مشغول انجام کاری هستید
 • اغلب با تدبیر به دنبال حل‌وفصل چالش‌ها و رسیدن به بهترین و سریع‌ترین نتیجه ممکن هستید
 • توضیحات زیاد و نظری (تئوریک) برای شما خسته‌کننده و بی‌معنی است
 • حرف زدن بدون عمل کردن را بیهوده می‌دانید
 • معمولا با انرژی و انگیزه زیاد برای حل چالش‌ها اقدام می‌کنید
 • در لحظه‌ حال زندگی می‌کنید، توجه و تمرکز شما بر آن چیزی است که الان دارد جلوی چشم شما اتفاق می‌افتد. سایر موضوعات برای شما اهمیت چندانی ندارند
 • نسبت به اتفاقات اطراف خود هوشیار هستید
 • از این‌که در کارهای گروهی مشارکت داشته باشید بسیار لذت می‌برید
 • موضوعات جدید را زمانی بهتر یاد می‌گیرید که خودتان به صورت عملی کار را انجام دهید

 

ویژگیهای شخصیتی

ESTPها شاد، فعال، سهل انگار و خودجوش اند و هرگز برای چیزی نگران نمی شوند. تمرکزشان بر روی اینجا و اکنون است، از لحظه حال لذت می برند و علاقه ای به برنامه ریزی برای آینده ندارند. 
ESTPها به شدت واقع بین هستند و با در نظر گرفتن نتایج فوری، یک روش عملی و واقع بینانه را در پیش می گیرند. به آنچه احساسشان به آنها حکم می‌کند، بها داده و بر مبنای احساسات خود عمل می كنند. آنها کنجکاو و مشاهده گر بوده و خود به خودی و خود انگیختگی دارند. به این دلیل که شرایط را به آن شکلی که هست، قبول می کنند، ذهنی باز دارند و خود و دیگران را تحمل می نمایند. 
ESTPها به جای گفتگو، به عمل بها می دهند، دوستدار هیجان و بسیار برون‌گرا هستند و از برخورد با مسائلی که صورت خارجی پیدا می کنند، لذت می‌برند. آنان عملگرا بوده به طوری که کم‌تر پیش می‌آید ESTPها آرام و قرار داشته باشند و در گوشه‌ اتاق مشغول فکر کردن باشند بلکه ترجیح می‌دهند وسط میدان عمل قرار داشته باشند و اقدامی انجام دهند. به مسائل عینی علاقمندند و نظریات و توضیحات مفهومی آنها را خسته می کند. آنها از تجربه کردن می آموزند. 
در حل مسائل از توانمندی فراوانی برخوردارند، زیرا می توانند واقعیتها را به خوبی درک کرده و سپس به کمک آن به سرعت راه حلهای منطقی تدبیر کنند. رفتاری سیاستمدارانه دارند و در مذاکره، دیپلماتیک رفتار می کنند. دوست دارند از روشهای غیر متعارف استفاده کنند. 
ESTPها خوش برخورد، دوست داشتنی، معاشرتی و با صراحت هستند و رفتاری دوستانه دارند. آنها در اغلب شرایط در راحتی سیر می کنند. رفتاری نشاط برانگیز دارند و ممکن است تا دلتان بخواهد لطیفه و جوک تعریف کنند. در ایجاد صلح بین طرفین تبحر دارند. می توانند شرایط دشوار و پیچیده را آرام کنند و میان نظرات مغایر و مخالف آشتی برقرار سازند. آنان از هر لحظه که مشغول فعالیت با دیگران اند، لذت می برند. 
ESTPها اشخاصی مطمئن و جالب هستند. دوست دارند با کسانی باشند که علایق و ماجراهای لذت بخش خود را با آنان در میان بگذارند. رفتاری جذاب و همه گیر دارند، اما در ضمن می توانند صریح، مستقیم و قاطع باشند. فعالند و انرژی بیش از اندازه دارند. پیوسته در تب و تاب و تلاش هستند.

 

جسور و اهل ریسک

آن‌ها در گفتارشان صریح و صادق هستند و دوست دارند فعالیت‌هایی مخاطره‌آمیز و ریسکی انجام بدهند. این افراد معمولاً وقت را برای فلسفه‌بافی و فکر کردن در مورد چگونگی انجام کار تلف نمی‌کنند بلکه مستقیماً دست به کار می‌شوند و در حین کار بسیار انعطاف‌پذیرند و می‌توانند در صورت لزوم روش کارشان را تغییر دهند.

آن‌ها در لحظه‌ حال زندگی می‌کنند و توجهی به احتمالات و فرضیه‌های نادیدنی ندارند. این افراد به واقعیات موجود در موقعیتی که در آن هستند توجه می‌کنند، به سرعت به راه حلی می‌رسند و بلافاصله برای تحقق آن دست به کار می‌شوند و در نهایت پس از اتمام آن به سراغ پروژه و یا مأموریت بعدی می‌روند.

ESTPها درک خیلی بالایی از نیت‌ها و انگیزه‌های درونی افراد دارند، در واقع آن‌ها در برابر رفتار انسان‌ها بسیار باهوش‌ هستند. آن‌ها معمولاً به جزئیات و مواردی در مورد دیگران توجه می‌کنند که اغلب از چشم بسیاری از افراد مخفی می‌ماند، مواردی مثل زبان بدن، ابرازهای غیر مستقیم، تغییر حالات چهره و … .

سریع و چابک

ESTPها معمولاً از نظر آمادگی ذهنی و چابکی چند قدم جلوتر از فرد مقابلشان هستند و به همین دلیل در ارتباطات و تعاملاتشان با دیگران بسیار آماده و مسلط ظاهر می‌شوند. آن‌ها از این مزیت به خوبی به نفع خودشان استفاده می‌کنند و سعی می‌کنند از این طریق به چیزی که می‌خواهند برسند.

برخی از ESTPها در صورتی که لازم باشد ممکن است برای رسیدن به خواسته‌شان قوانین را دور بزنند تا به هدف بزرگ‌تر دست پیدا کنند. البته باید در نظر داشت ESTPها معمولاً اعتقادات و باورهای اخلاقی قوی‌ای دارند و کاملاً به این باورها پایبند و متعهدند.

ممکن است قوانین و مقررات بیرونی برای ESTPها قابل نقض شدن باشند اما آن‌ها به هیچ وجه در مورد باورهای اخلاقی خودشان مصالحه نخواهند کرد چون دوست ندارند تمامیت درونی‌شان را از دست بدهند و در نتیجه آن‌ها هرگز کاری را که معتقدند اشتباه است انجام نخواهند داد.

عملگرا و فعال

ESTPها سرعت بالایی در حرف زدن، کار کردن و در مجموع زندگی کردن دارند. آن‌ها خیلی خوب می‌توانند داستان تعریف کنند و مهارت قصه‌گویی خوبی دارند. این افراد شرایط را همان‌گونه که هست درک می‌کنند، با واقعیات مواجه می‌شوند و بدون بهانه‌گیری در راستای بهبود وضعیت سریع دست به کار می‌شوند و در نهایت همان کاری را که لازم است انجام می‌دهند.

آن‌ها خیلی خوب می‌توانند بدون آمادگی قبلی و به صورت بداهه با موقعیت‌ها مواجه شوند و آن‌ها را مدیریت کنند. آن‌ها معمولاً برای انجام کارهایشان از قبل برنامه‌ریزی نمی‌کنند و ترجیح می‌دهند کار را شروع کنند و در حین انجام آن هر چه لازم است انجام دهند.

آن‌ها عاشق تفریح و سرگرمی هستند و معمولاً در کنار آن‌ها به بقیه خوش می‌گذرد. این افراد ممکن است گاهی بدون این که خودشان بخواهند موجب رنجش دیگران شوند چون معمولاً به تأثیری که کلامشان بر دیگران می‌گذارد فکر نمی‌کنند یا به آن توجهی نمی‌کنند.

 

تصمیم‌گیری بر اساس استانداردهای منطقی

البته این برداشت درست نیست که ESTPها نسبت به دیگران بی‌تفاوت هستند و احساسات آن‌ها برایشان مهم نیست، بلکه موضوع اصلی این است که آن‌ها فرایند تصمیم‌گیری‌هایشان را بدون دخالت دادن احساسات و تنها از دید یک ناظر بی‌طرف انجام می‌دهند. در واقع این افراد بر اساس منطق و در نظر گرفتن معیارهای عقلانی تصمیم می‌گیرند.

رشدنیافته‌ترین قسمت شخصیت ESTPها ترجیح شهودی (N) آن‌هاست. آن‌ها علاقه‌ای به موضوعات تئوری و نظریات انتزاعی پیچیده ندارند و بیش‌تر به کاربردها و خروجی‌های ملموس توجه می‌کنند. آن‌ها معمولاً به شهود و برداشت‌های باطنی خود اعتنا نمی‌کنند و در نتیجه به تفاسیر شهودی دیگران نیز اعتماد نمی‌کنند.

به دلیل عدم علاقه‌ی ESTPها به موضوعات تئوری ممکن است این تیپ در مدارس و در نظام‌های آموزشی سنتی که اساس آموزش بر پایه‌ موضوعات نظری است چندان راحت نباشد. ESTPها در کلاس‌های درس به سرعت حوصله‌شان سر می‌روند و احساس می‌کنند مطلب به درد بخوری نصیبشان نشده است. از نظر این افراد مطالبی مفید هستند که بتون کاربردی عملی برای آن‌ها متصور بود. ESTPها افراد بسیار باهوشی هستند اما حضور در مدرسه برای آن‌ها چندان خوشایند نیست.

 

نیاز به موفقیت و کسب دستاورد

ESTPها نیاز شدیدی به حرکت مداوم دارند و پیشرفت رو به جلو دارند در نتیجه این افراد در مشاغلی موفق‌تر هستند که آزادی عمل کافی برای انجام کارها به آن‌ها داده شود و توسط قوانین دست‌وپا گیر محدود نشوند. ESTPها به دلیل ویژگی‌های شخصیتی‌شان در کار فروش و بازاریابی فوق‌العاده عمل می‌کنند.

با این حال انجام کارهای روتین و روزمره برای آن‌ها مایه عذاب و دردسر است. آن‌ها دوست دارند فعالیت‌های جدید را امتحان کنند و مهم‌تر از آن دوست دارند کارشان متنوع و غیر‌قابل پیش‌بینی باشد.

ESTPها به طور ذاتی افراد پر انرژی و پرهیجان هستند به همین دلیل می‌توانند کارآفرینان خوبی هم باشند. آن‌ها از رویارویی با موقعیت‌ها به وجد می‌آیند و کاملاً در لحظه حال زندگی می‌کنند به همین دلیل به خوبی می‌دانند که درست در همین لحظه چه کاری باید انجام شود.

 

پر انرژی و انگیزه‌دهنده

آن‌ها می‌توانند شور و انگیزه‌ بالای خود را به دیگران هم منتقل کنند. ESTPها سریع تصمیم می‌گیرند و سعی می‌کنند بین تصمیم و اقدام فاصله‌ی زیادی نگذارند. این افراد سریع دست به کار می‌شوند و ذهنیاتشان را پیاده می‌کنند اما ممکن است در پیگیری کارها دچار اشکال باشند و نتوانند کارها را تا انتها به سرانجام برسانند در نتیجه ممکن است انجام برخی از کارهایشان را به دیگران محول کنند.

ESTPها باید یاد بگیرند کارهایی را که شروع می‌کنند تا انتها انجام بدهند در نتیجه شاید لازم باشد روی تقویت مهارت‌های مدیریت زمان و برنامه‌ریزی‌شان بیش‌تر کار کنند.

ESTPها در مجموع افرادی عمل‌گرا، با دقت، اهل تفریح و سرگرمی، خوش‌گذران، خودانگیخته و اهل ریسک هستند و به خوبی می‌توانند برای مسائل و چالش‌های روزمره راه حل‌های سریع و کارآمد ارائه کنند. دیگران در کنار این افراد اوقات خوشی خواهند داشت و می‌توانند از این تیپ انگیزه زیادی دریافت کنند. در صورتی که ESTPها نقاط قوت و استعدادهای درونی تیپشان را شناسایی کنند و از آن‌ها به نفع خودشان استفاده کنند می‌توانند دستاوردهای بسیار هیجان‌انگیزی را در زندگی‌شان کسب کنند.

افراد با تیپ شخصیتی ESTP اطلاعات را از طریق حواس پنج‌گانه‌شان دریافت می‌کنند و به واقعیات بیرونی توجه دارند. کارکرد دوم آن‌ها نیز فکری درون‌ریزی شده است به این معنی که آن‌ها تصمیم‌گیری‌هایشان را به صورت عقلانی و با در نظر گرفتن عوامل منطقی انجام می‌دهند.

 

روابط با دیگران

 • مستقل هستند و آزادی را دوست دارند. دوست ندارند کنترل شوند.
 • زیر فشار به سادگی احساس می کنند که گیر افتاده اند.
 • همیشه مترصد ماجراها و تجربه های جدید هستند.
 • خوشبین بوده و وقت زیادی را صرف نگرانی و تاسف نمی کنند.
 • آشنایان زیادی دارند و با گروههای مختلف مردم به خوبی کنار می آیند.
 • علاقه چندانی به پرداختن به مباحث عاطفی و میان فردی ندارند.
 • دوست دارند شرکای زندگی بالقوه خود را تحت تاثیر جاذبه، موفقیت و توانمندی خود قرار دهند.
 • در زمینه های مادی بسیار سخاوتمند هستند، اما ممکن است کارهای مشخصی که برای ایجاد صمیمیت لازم است را فراموش کنند.
 • شادی و هیجان را به روابط خود می آورند.
 • تحت تاثیر تضاد و تعارض تحریک می شوند و به هیجان می آیند.
 • می توانند غیر قابل پیش بینی باشند. ممکن است عکس آنچه را که شما انتظار دارید، انجام دهند و لزومی برای توجیه رفتارشان احساس نکنند.

 

خصوصیات شغلی تیپ شخصیتی ESTP

در محل کار

 • مبتکر، پر مایه هستند. دوست دارند با حقایق روبرو شوند و به شدت نتیجه گرا هستند.
 • دوست‌دارند نتیجه فوری اقدامات و تلاش‌هایشان را ببینند.
 • افرادی عمل‌گرا هستند و بدون معطلی دست به اقدام می‌زنند.
 • از توضیحات تئوریک و انتزاعی بدون این‌که کاربرد ملموسی داشته باشند بیزار هستند.
 • در برخورد با مسائل از منطق استفاده می کنند.
 • می توانند حقایق مختلفی را درک و آنها را به یاد بیاورند.
 • از این که در آخرین لحظه کارها را انجام دهند لذت می برند.
 • زمان حال و لحظه اکنون برای آنها از بیشترین اهمیت برخوردار است.
 • به‌خوبی دیگران را سرگرم می‌کنند و آن‌ها از حضور ایشان لذت می‌برند.
 • مهارت‌های ارتباطی آنها بسیار بالاست.
 • زیر فشار بسیار خونسرد هستند.
 • می توانند موقعیتهای پر فشار را نرم و ملایم بکنند.
 • در از میان برداشتن فوری چالش‌ها و مسائل به‌خوبی عمل می‌کنند.
 • توانایی مدیریت بحران بالایی دارند.
 • رفتاری محکم دارند. دنبال موفقیت و شناخت می گردند.
 • رقابت جو هستند و در بحرانها و گرفتاریها به هیجان می آیند.
 • تنها در صورتی مطابق مقررات رفتار می کنند که بتوانند به خواسته های خود برسند.
 • متقاعد کننده هستند و خودشان را به سرعت بالا می کشند.
 • اغلب چند پروژه را با هم انجام می دهند.
 • به‌ندرت با طرح و برنامه مشخصی پیش می‌روند بلکه در حین پیش‌روی کارها را انجام می‌دهند.
 • افردی پر انرژی و پرتحرک هستند.
 • به‌خوبی قادرند با شرایط بیرونی انطباق‌یابند.
 • از مشاغل پر انرژی و پر استرس لذت می برند.
 • عاشق ریسک‌کردن و انجام اقدامات نو و متهورانه هستند.
 • فردی کاردان و با قابلیت‌های فراوان هستند.
 • با دقت به جزئیات می‌نگرند.
 • حافظه بسیار خوبی برای جزئیات مشخص دارند.

 

رضایت شغلی

برای یک ESTP رضایت شغلی یعنی:

 • بتواند با دیگران ملاقات و ارتباط داشته باشد، هر روز با موقعیتهای جدید روبرو شود و تفریح داشته باشد.
 • بتواند از قدرت مشاهده و ملاحظه خود برای به دست آوردن اطلاعات و حفظ آنها استفاده کند.
 • بتواند برای مسائل و مشکلات راه حل هایی پیدا کند.
 • محیط کار پویایی داشته باشد، پرماجرا و تفریحی باشد، کاری که در آن حوادث به سرعت اتفاق بیفتند و او بتواند درباره آنها تصمیم گیری کند.
 • بتواند به موقعیت های برنامه ریزی نشده واکنش نشان دهد، از روشهای غیر متعارف استفاده کرده و به راه حلهای مفید و منطقی برسد.
 • در شرایطی کار کند که در آن بیش از اندازه رویه و مقررات وجود نداشته باشد و با همکارانی شاداب و فعال سر و کار داشته باشد.
 • بتواند شخصا اقدام به سازمان دهی کرده و لزوما مطابق معیارها و استانداردهای دیگران رفتار نکند.
 • کار به صورت عملی و منطقی باشد و او بتواند از توانمندی های استدلالی و عقلی خود استفاده کند.
 • این امکان را داشته باشد که آزادانه با بحرانها روبرو شود.
 • با اشخاص و اشیای واقعی سر و کار داشته باشد نه با نقطه نظرها و نظریه های انتزاعی، به طوری که با تلاش هایش بتواند به نتایج ملموس برسد.

 

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟