تیپ شخصیتی ENFJ - پیش‌کسوت

افراد با تیپ شخصیتی ENTJ افرادی اجتماعی و خوش‌مشرب هستند که اساساً به انسان باورمند بوده و در تمامی انسان‌ها ظرفیت رشد و پیشرفت را می‌بینید و کمک کردن به آنها را در مسیر توسعه فردی، از علاقمندی‌ها و بعضاً وظایف خود می‌بینند. این افراد با شخصیتی گرم، صمیمی، حامی و مسئولیت‌پذیر به خوبی عواطف، خواسته‌ها و نیازهای دیگران را درک نموده و مانند یک مربی، در مسیر رشد و توسعه فردی، در کنار سایرن قرار می‌گیرد. ENTJها ظرفیت بالایی در شنیدن نقد و یا دریافت پیشنهادات داشته و همانطور که خود به دیگران توصیه‌ها و رهنمودهای مختلف می‌دهند، خود نیز آماده دریافت بازخورد از اطرافیان هستند. در مدیریت تیم و گروه‌های کوچک خوب عمل می‌کنند و اغلب می‌توانند در سایرین ایجاد انگیزه کنند.

ENFJها ضمن مهربانی و صمیمیت برای روابطشان اهمیت زیادی قائل هستند و بیشتر از سایرین، توانایی برقراری ارتباط با دیگران را دارند. ENFJها به سادگی دیگران را درک نموده و به خواسته‌های آنان توجه می‌کنند؛ مشتاق صحبت کردن با دیگران و آموختن از آنها هستند. ENFJها با مهارت‌ ارتباطی بالای خود، در متقاعدسازی و تاثیرگذاری روی دیگران اغلب موفق عمل می‌کنند و به سادگی دیگران را در براورده ساختن انتظاراتشان مجاب کنند. به این ترتیب ENFJها رهبرانی طبیعی هستند که در انگیزه دادن و متقاعد کردن سایرین ماهر بوده و همین موضوع به آنها کسب شهرت و محبوبیت کمک شایانی می‌نماید. حس نوع‌دوستی به آنان کمک می‌کند شناخت خوبی از مردم داشته و رفتاری مسؤولانه و از روی علاقه با آنان داشته باشند. به همین علت هم در تصمیم گیری‌ها به تاثیرات این تصمیمات بر روی دیگران بسیار اهمیت می‌دهند. این مورد نیز بر محبوبیت و دوست داشتنی بودن آنها افزوده و به لحاظ اجتماعی برای آنها مقبولیت به همراه دارد.عمیقاً علاقه‌ دارند زمینه‌ساز تغییرات مثبت در زندگی اطرافیان باشند، تا جاییکه در ارتباط با افراد  شیوه واحدی نداشته و با هر کس متناسب با خود وی و نیازی که تشخیص می‌دهند رفتار می‌کنند.

چنین خصیصه‌ای در ENFJها هرگز به این معنی نیست که این تیپ فاقد یک موضع و دیدگاه مشخص می‌باشد. آن‌ها دیدگاه و طرز فکر صریح و روشنی داشته و قادرند آن را با شفافیت و ایجاز تمام به دیگران ابراز کنند. چنین افکاری تنها درصورتی‌که آن‌قدرها شخصی و خصوصی نباشند با دیگران در میان گذاشته می‌شوند.

افراد با تیپ ENFJ حتی درصورتی‌که در جمع شلوغی باشند گاهی ممکن است احساس تنهایی کنند، تمایل آن‌ها به فاش نکردن خود واقعی و درونی‌شان نیز می‌تواند به این احساس تنهایی دامن بزند.

ENFJها گرایش طبیعی برای انتقاد کردن از خود دارند، اما از آنجا که نسبت به احساسات دیگران احساس مسؤولیت می کنند، به ندرت آشكارا در ملاء عام از کسی انتقاد می کنند. آنها دقیقاً می دانند که کدام رفتار مناسب و کدام رفتار نامناسب است. چهره ای باز و گشاده و برخوردی گرم و صمیمانه دارند. آنها خلق و خویی ملایم دارند، صبورند، رفتاری سیاست مدارانه دارند و به خوبی می توانند آنچه را که در پیرامونشان می گذرد هماهنگ سازند. معمولا خلاقیت بالا و توانایی کلامی و نوشتاری خوبی دارند. 

ENFJ ها علاقه‌ای به ارزیابی مسائل بر مبنای منطق خشک و خالی را ندارند. آن‌ها معمولا دوست دارند مسائل را با در نظر گرفتن تاثیر تصمیمات روی احساسات خودشان و سایرین، تحلیل کنند و در شرایطی که مجبور به استفاده از دلیل و منطق، بدون در نظر گرفتن فاکتورهای انسانی شوند احساس ناراحتی می‌کنند. تصمیمات ENFJها به دلیل احساسی بودن، بر اساس ارزشهای شخصی است. آنها با توجه به احساسی که نسبت به یک موقعیت دارند، و نه اینکه آن موقعیت چگونه به نظر می رسد، درباره آن تصمیم گیری می کنند. 

به‌عبارت‌دیگر آن‌ها دوست دارند ماهیت گزنده افکار منطقی را با وارد نمودن عناصر بشری و عاطفی تلطیف کنند. آن‌ها در دنیایی از احتمالات زندگی می‌کنند و این احتمالات عمدتا متمرکز روی سایر انسان‌ها و عزیزان ENFJهاست. به همین دلیل هم هست که افراد با تیپ شخصیتی ENFJ به هماهنگ کردن برنامه‌ریزی‌هایشان با نیازهای دیگران توجه بیشتری دارند تا به کسب دستاوردهای شخصی‌. در حالی که آن‌ها زمان حال را خسته کننده و خالی از شور می‌بینند، از فکر کردن به آینده و رخدادهای احتمالی آن به وجد می‌آیند.

آنها بسیار همدل و فهیم هستند. تمرکز اصلی آن‌ها روی فهمیدن، حمایت کردن و انگیزه دادن به دیگران است. به دیگران توجه دارند و از آنها حمایت می‌کنند و در کنار آن سعی می‌کنند به دیگران احساس خوبی منتقل کنند. آن‌ها به برآورده شدن خواسته‌های دیگران کمک می‌کنند و با این کار احساس رضایت درونی عمیقی را تجربه می‌کنند. ENFJ ها از بسیاری جهات افرادی ابراز کننده و صریح هستند اما توجه عمده آن‌ها روی حمایت از دیگران و ارائه پاسخی مناسب به نیازهای آن‌هاست و به همین دلیل گاه ممکن است قید ابراز صریح عقاید خود را بزنند. در صورت ایجاد تناقض بین باورهای شخصی و خدمت به دیگران، به احتمال بسیار زیاد ENFJ کمک به دیگران را انتخاب خواهد کرد. تیپ شخصیتی ENFJ با درک شهودی نیازهای دیگران و توام نمودن آن با علاقه صادقانه‌ای که به تمام انسان‌ها دارند، اعتماد و دلگرمی خاصی را در دیگران پدید می‌آورند به طوری که حتی خوددارترین افراد نیز نزد آن‌ها احساس امنیت نموده و افکار و احساسات واقعی خود را با آن‌ها در میان می‌گذارند.

 

از آنجایی که ایده آل گرا هستند، دنبال نقاط مثبت دیگران می گردند، روابط را آرمان سازی کرده و عموما محتاج برقراری روابط فعال با دیگران هستند. اشخاصی جذاب و مورد پسند دیگران هستند که گاه سایرین، کشش اشتیاق بیش از اندازه آنها را ندارند و این میزان از شور و اشتیاق در آنها برای دیگران طاقت فرساست. 
افراد با تیپ شخصیتی ENFJ از آن جهت که بر اساس ارزشهای خود زندگی می کنند، نسبت به مردم وفادار و صمیمی هستند و برای نهادهایی که به آن وابسته اند احترام می گذارند. این اشخاص پرانرژی و پرشور و اشتیاق هستند و از احساس مسؤولیت، آگاهی و ملاحظه کاری فراوانی برخوردارند. 

در بحث روابط، ENFJها به شدت نیازمند برقراری روابطی عمیق، صمیمانه و نزدیک هستند و تمام تلاش خود را برای نیل به این هدف و حفاظت از آن بکار می‌گیرند، آن‌ها در صورت قرار گرفتن در یک رابطه، برای طرف مقابل خود شریکی قابل اعتماد و وفادار خواهند بود.

ENFJهایی که بعد احساسی شخصیت خود را به درستی رشد نداده باشند، در تصمیم‌گیری‌ها دچار مشکل می‌شوند و از همین رو در تصمیم‌گیری‌هایشان به افرادی متکی و وابسته به دیگران تبدیل خواهند شد. اگر آن‌ها توانایی‌های شهودی (N) خود را رشد نداده باشند، به احتمال زیاد موفق به دیدن احتمالات نخواهند شد و مسائل را به سرعت و بر اساس نظام‌های ارزشی مورد پذیرش عموم قضاوت خواهند نمود، بدون اینکه حقیقتاً موضوع را به درستی موشکافی و تحلیل کرده باشند. ENFJ هایی که به جایگاه و نقش اصیل و حقیقی خود در زندگی پی نبرده‌اند، نسبت به انتقاد و سرزنش بسیار حساس و آسیب‌پذیر هستند و از عذاب وجدان و احساس گناه شدید رنج خواهند برد، آن‌ها دائماً در نگرانی هستند و خود را بابت همه چیز سرزنش می‌کنند.

ENFJ ها اشخاصی منظم هستند، آن‌ها می‌خواهند امور در دنیای بیرون کاملاً منظم باشد و برای برقراری نظم و ساختار تلاش زیادی می‌کنند و در پی آن هستند تا هرگونه درهم‌ریختگی را برطرف نمایند و بر حل شدن مسائل و باز نماندن آنها تاكید دارند. آن‌ها خصوصاً در مورد نظم در خانه‌هایشان بسیار حساس و سخت گیرند. آنان دنیاهای سازمان یافته را ترجیح می دهند و از دیگران هم انتظار دارند که همین گونه باشند. دوست دارند موضوعات حل شوند، حتی اگر قرار باشد اشخاص دیگری تصمیم گیری کنند. ENFJها مصمم بوده و از بی‌عدالتی های اجتماعی خشمگین میشوند و عمیقا به دنبال تناسب و حفظ هماهنگی هستند.

تیپ شخصیتی ENFJ در محیط کار و در جایگاهی که باید با مردم در ارتباط باشد به خوبی از عهده انجام کار برمی‌آید. آن‌ها طبیعتاً برای کار در مجامع و سازمان‌های مردمی ساخته‌شده‌اند. مهارت شگفت‌آور آن‌ها در برقراری ارتباط با دیگران و درک این که چه کاری باید انجام شود تا به نفع دیگران باشد و آن‌ها را راضی و خوشحال کند، از ENFJها مشاورینی ذاتی می‌سازد. آن‌ها از اینکه در کانون توجه باشند لذت می‌برند و در مشاغل و موقعیت‌هایی که بتوانند الهام‌بخش و راهبر دیگران باشند، مانند معلمی بسیار خوب ظاهر می‌شوند. 

ENFJها به قدری روی روابط و شرایط بیرونی متمرکز هستند که بسیار مهم است که زمانی را برای تنهایی و خلوت با خود در نظر بگیرند. خلوت‌گزینی برای برخی از ENFJها با دشواری‌هایی همراه است زیرا آن‌ها معمولاً به خود سخت می‌گیرند (توجه و ملایمتی را که نست به دیگران دارند، از خودشان دریغ می‌کنند) و به همین دلیل به محض تنها شدن، اسیر افکار منفی می‌شوند. به همین دلیل بسیاری از آنان به این نتیجه می‌رسند که باید از تنها ماندن اجتناب کرد و فعالیت‌هایی را انجام می‌دهند که شامل تعامل و ارتباط با دیگران است.

ENFJها ترجیح می‌دهند مسیر زندگی و اولویت‌های خود را بر اساس نیازهای دیگران تعریف کنند و در نتیجه از نیازهای شخصی خودشان غافل می‌شوند. این ماهیت و سرشت تیپ شخصیتی آن‌هاست که نیازها و اولویت‌های دیگران را بالاتر از احتیاجات خودشان قرار دهند.

اما برای اینکه این امر حالت افراط گونه پیدا نکند و آنان برای کمک به دیگران خود را قربانی نیازهای بقیه نکنند، لازم است که ENFJها نسبت به خواسته‌ها و نیازهای خودشان هم آگاه باشند.

مردم عاشق ENFJ ها هستند و از بودن در کنار آن‌ها لذت می‌برند، ENFJ ها نیز حقیقتاً مردم را درک کرده و به آن‌ها مهر می‌ورزند. معمولا اعتماد به نفس از این افراد تراوش می‌کند، آن‌ها در اغلب اوقات پر انرژی، با روحیه، فعال و پر از پتانسیل برای انجام دادن کارها هستند. آن‌ها اغلب توانایی انجام چند کار مختلف را دارند و در کارهایی که به آن علاقه داشته باشند عالی عمل می‌کنند.

در مجموع ENFJها افرادی گرم و صمیمی، مهربان و دوست داشتنی و با بینشی عمیق نسبت به دیگران هستند و می‌دانند چگونه به دیگران انگیزه بدهند. توانایی ویژه آن‌ها در قدرشناسی از نقاط قوت هرکس و تلاش برای رشد دادن آن وقتی با اشتیاق آنان برای کمک به دیگران ترکیب می‌شود از ENFJ ها افرادی به واقع ارزشمند می‌سازد، اما آن‌ها در کنار کمک به دیگران نباید به نیازهای خویش بی‌توجه باشند.

به‌عنوان فردی با تیپ شخصیتی ENFJ اولین کارکرد شما یک کارکرد بیرونی است که توسط آن با امور بر اساس احساسی که نسبت به آن‌ها دارید یا اینکه چقدر با نظام ارزشی شما سازگار هستند برخورد می‌کنید. دومین کارکرد شما درونی است، به کمک این کارکرد، شما اطلاعات محیط اطراف را به‌صورت شهودی دریافت می‌کنید. 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟