تیپ شخصیتی INFJ - وکیل مدافع

تیپ شخصیتی INFJ

 • تقریبا در هر چیزی از جمله روابط انسانی، باورها و دارایی‌هایتان به دنبال معنا و اشارات پر معنی هستید
 • انگیزه‌های دیگران را به خوبی درک می‌کنید و شهود عمیقی نسبت به انسان‌ها دارید
 • ممکن است گاهی دیگران را بهتر از خوشان بشناسید
 • اگر به چیزی عمیقا باور داشته باشید برای رسیدن به آن با جدیت تلاش می‌کنید
 • ایده‌ اساسی شما در اغلب فعالیت‌هایتان این است که دنیا را به محل بهتری برای زیستن تبدیل کنید
 • ارزش‌ها و باورهای عمیقی دارید و زندگی را بدون این ارزش‌ها بی معنی می‌یابید
 • به دنبال یافتن راهی برای کمک به تعالی انسان‌ها هستید
 • فردی هدفمند هستید و برای اجرا کردن اهداف و آرمان‌هایتان بسیار مصمم و با انگیزه عمل می‌کنید

 

ویژگیهای شخصیتی

INFJها در دنیایی از ایده ها زندگی می کنند. آنها دارای قریحه هنری و افرادی خلاق هستند که در دنیایی از احتمالات و معانی مخفی زندگی میکنند. آنها اشخاصی مستقل، متفكر و اندیشمند، همراه با احساسات قوی، اصول محکم و همیت مشخص هستند. آنها به نقطه نظرها و تصمیمات خود اعتماد دارند، از پنداره های درونی خود انگیزه می گیرند و برای آنها به شدت احترام و توجه قائل اند. این تیپ شخصیتی از تصور و تخیل غنی برخوردار است و به احساسات و انگیزه های دیگران بها می دهد. معمولاً در موقعیتهای مختلف به عمق آنها توجه دارند و معانی عمیق تر را می بینند و در برخورد با موقعیتها از شمّ قوی برخوردارند. ذهن INFJها در یک فرایند ناخودآگاه و خودبخودی، اطلاعات را از محیط پیرامون به صورت شهودی و با درنظر گرفتن تصویر کلی دریافت می‌کند.  آن‌ها بدون اینکه چندان درگیر جزئیات مسئله شوند، به طور شهودی کلیات مسئله را درک می‌کنند و می‌فهمند. به الهامات و ایده آلهای خود وابسته اند و به دیگران نیز رشد و فراست می بخشند. برای الهامات، آرزوها و استنباط های خود ارزش زیادی قائل اند، حتی اگر دیگران آنها را تایید نكنند. 

اگرچه قادر نیستند برای توضیح مسئله دلایلی با جزئیات فراوان ارائه کنند اما اغلب، فهم‌شان از موضوع درست است و خودشان هم این را می‌دانند. به همین دلیل آن‌ها ایمان بسیار زیادی به دریافت‌های غریزی و شهودی خود از موضوعات و مسائل دارند، تا حدی که ممکن است از واقعیات دنیای بیرون فاصله بگیرند.

علاوه بر این، در صورتی که INFJها بین تصورات ذهنی‌شان، با واقعیت‌های دنیای بیرون، اختلافی مشاهده کنند، دچار تناقض و تشویش ذهنی می‌شوند. در نتیجه‌ی این آشفتگی ذهنی، INFJها در مقایسه با سایر تیپ های قضاوت کننده (J) از نظم و انضباط به نسبت کمتری برخوردار هستند و نمود بیرونی این بی‌نظمی به عنوان مثال می‌تواند در میز کار نامرتب آن‌ها جلوه کند.

در محیط‌های کاری برای INFJها حفظ استقلال شخصی اهمیت زیادی دارد. این افراد محیط‌هایی را ترجیح می‌دهند که بتوانند خلاقیت‌های خود را آزادانه بروز دهند. آن‌ها عمدتا به هنر علاقه‌مند هستند.

علاوه بر این می‌توانند در علوم پایه (فیزیک، ریاضی، شیمی و ..) نیز موفق عمل کنند زیرا می‌توانند از توانایی‌های شهودی خود به خوبی استفاده کنند. INFJها در کارهایی که خدمت‌رسانی برای رفاه عمومی در آن‌ها مطرح است نیز موفق عمل می‌کنند.

این در حالی است که یکی از نقاط ضعف بالقوه این تیپ این است که در انجام کارهایی که شامل اطلاعات با جزئیات زیاد است چندان خوب عمل نمی‌کنند. آن‌ها بطور معمول یا از انجام چنین کارهایی اجتناب می‌کنند یا اینکه در صورت انجام این کارها، در اثر توجه زیاد و وسواس گونه به جزئیات اصطلاحا از سوی دیگر بام به زمین می‌خورند تا آنجا که از قابلیت طبیعی خود برای دیدن نمای کلی (تصویر بزرگتر) غافل می‌شوند. این تیپ باید تلاش کند تا در این زمینه تعادل را حفظ کند.

افراد با تیپ INFJ بصیرت و هوشمندی شگفت‌انگیزی نسبت به افراد و موقعیت‌ها دارند. INFJ ها صمیمی، وفادار، متعهد و آرمان گرا هستند. دوست دارند که نقطه نظرهایشان مورد پسند قرار گیرد و به اجرا درآید. آنان برای انسجام و تمامیت ارزش فراوان قائل اند، بسیار مصمم بوده و ممکن است گاه به قدری مصصم رفتار کنند، که سماجت به خرج دهند. INFJها به سبب اعتقاد بارزشان به پنداره های روشن و اینکه می دانند چه چیزی به صلاح مردم و جامعه است رهبران و تصمیم گیرندگان خوبی می شوند. از آنجایی که INFJها افرادی صبور، حمایتگر و فداکار هستند، لذا به طور ذاتی توانایی استعدادیابی و پرورش استعدادهای دیگران را دارند. این افراد قادرند دیگران را تا رسیدن به موفقیت همراهی کنند. اغلب مردم به این اشخاص احترام می گذارند. 

از آنجا که INFJها به رسیدن به توافق و هماهنگی با دیگران علاقه دارند، دوست دارند اعتبار نقطه نظرهایشان را به دیگران بقبولانند. آنان با تصدیق کردن و با تعریف و تمجید از دیگران همکاری آنها را برای خود می خرند. علاقه ای به اختلاف نداشته و تمایل به رسیدن به توافق با دیگران دارند. این تیپ شخصیتی سعی می کند که تا حد امکان از اختلاف و تعارض فاصله بگیرد. 
INFJها اغلب تصمیم گیرندگانی فکور و اندیشمند هستند. آنان مساله را جالب ارزیابی کرده و اغلب قبل از اینکه دست به کار شوند، خوب فکر می کنند. آنها ترجیح می دهند که در هر زمان تنها به یک موضوع بیندیشند. 

INFJها به نظم و هارمونی سیستم ها اهمیت زیادی می‌دهند، برای آن‌ها مهم است که امور در دنیای بیرون کاملا منظم، تعریف شده و سیستماتیک باشند. آن‌ها وقت زیادی را صرف شناسایی روش‌هایی می‌کنند که دارای بیشترین کارایی برای انجام امور هستند و مدام در حال تعریف و بازتعریف اولویت‌های خود در زندگی هستند.

INFJها بعنوان والدین، عمیقا فرزندان خود را دوست می‌دارند و نسبت به ایشان احساس تعهد عمیقی دارند. INFJها در عین حال انتظارات بعضا زیادی از فرزندان خود دارند و آن‌ها را وادار می‌کنند تا در بهترین شرایط ممکن قرار بگیرند.

به همین جهت ممکن است گاهی در برخورد با فرزندانشان و انتظاراتی که از آن‌ها دارند خودرای و نامعقول به نظر برسند. اما به طور کلی فرزندان INFJ ها حمایتی فداکارانه و صادقانه از والدین خود دریافت خواهند کرد.
INFJها ساکت، مهربان و همدل و مردم شناس ، پیچیده و به شدت شهودی هستند. به منافع دیگران اهمیت می دهند و دوست دارند که به رفاه و حال خوش دیگران توجه کنند. آن‌ها برای بهتر فهمیدن مسائل انسانی، به احساسی که نسبت به افراد و موقعیت‌ها دارند اهمیت فراوانی می‌دهند. از احساسات و علایق دیگران خبر دارند و اغلب اوقات با اشخاص سختگیر به راحتی کنار می آیند.  INFJها معمولاً افرادی با شخصیتی پیچیده هستند، و می‌توانند در ضمن آنکه با احساس هستند، سختگیر نیز باشند. شناخت آنها گاهی سخت است و شخصیت پیچیده آنها اغلب اسباب حیرت دیگران را فراهم می سازد. اما INFJها در کنار پیچیدگی‌های ذاتی خود، افرادی گرم، صمیمی و مردم‌دار هستند. آن‌ها در قلب نزدیکان و آشنایانی که استعدادهای خاص INFJها خصوصا دلسوزی آن‌ها را قدر می‌دانند، جایگاه ویژه‌ای دارند. آنان دوستانی دیرینه دارند و در شرایط مناسب می توانند بر شمار دوستان خود بیفزایند.

این تیپ برای احساسات و عواطف دیگران اهمیت زیادی قائل است و همواره در تلاش‌اند تا به کمک خوددار بودن و ملایمت ذاتی خویش به هیچ وجه عواطف دیگران را جریحه دار نکنند و آن‌ها را نرنجانند.

افراد با تیپ INFJ نسبت به کشمکش، درگیری، تنش و تعارض در روابط، به شدت حساس هستند و تحمل کوچک‌ترین درگیری را ندارند. اگر آن‌ها در موقعیتهای اینچنینی قرار بگیرند، از صلح و صمیمیتی که در شرایط عادی دارند، فاصله می‌گیرند و نشانه‌های بروز خشم و عصبانیت در آن‌ها پدیدار می‌شود. گرچه آن‌ها این خشم و عصبانیت را در اغلب موارد درون‌ریزی می‌کنند. درون‌ریزی خشم در شرایط حاد استرس‌زا می‌تواند سلامت جسمانی INFJ را به مخاطره بیندازد.

INFJها به دلیل توانایی‌های شهودی خود در درک روابط، معانی و پدیده‌ها، به دریافت‌های باطنی و غریزی خود اطمینان زیادی دارند، این اطمینان زیاد ممکن است منجر به بروز رفتارهای لجوجانه و خودسرانه در آن‌ها شود به طوریکه به مرور زمان احتمال نادیده گرفتن آرا و نظرات دیگران توسط INFJها وجود دارد.

INFJها اغلب معتقدند حق با آن‌هاست، از سویی دیگر آن‌ها افرادی کمال‌طلب هستند که همواره نسبت به استفاده از توانایی‌های خود در تردید جدی به سر می‌برند، آن‌ها دائم به این فکر می‌کنند که آیا از همه استعدادهای بالقوه خود برای رسیدن به اهدافشان استفاده می‌کنند یا خیر.

به همین دلیل ممکن است گاهی اوقات به دلیل همین کمال‌طلبی‌ آرامش و صلح درونی‌شان را از دست بدهند و همواره احساس کنند که برای ارتقا و پیشرفت خود و دنیای اطرافشان باید کاری بزرگ‌تر انجام بدهند.

افراد با این تیپ شخصیتی برای رشد و پیشرفت مداوم اهمیت زیادی قائل هستند و به همین دلیل زمان زیادی را صرف شادمانی و پایکوبی برای دستاوردهایشان نمی‌کنند و به محض رسیدن به یک هدف، به تنظیم هدف بعدی می‌پردازند.

آن‌ها نظام باورهای قدرتمند و منسجمی دارند و نیازمند زندگی کردن با قوانین و معیارهایی هستند که با نظام ارزشی‌شان سازگاری داشته باشد. گرچه آن‌ها از خود و از اطرافیان خود- بخصوص اعضای خانواده‌شان- انتظارات بعضا سنگینی دارند، اما در پاره‌ای موارد بسیار ملایم و خوددار هستند. آن‌ها در مقابل اصول و ایده‌آل‌هایشان هرگز حاضر به سازش نیستند.

 آن‌ها این احساس را به طور شهودی و با دریافت باطنی‌شان ارزیابی می‌کنند و درنهایت از این طریق به درک بهتری از موقعیت می‌رسند. گاهی اوقات این دریافت‌های باطنی رنگ و بویی ماورایی به خود می‌گیرد به طوری که تعدادی از INFJها بیان کرده‌اند که در لحظاتی خاص، نسبت به نزدیکان خود احساس نگرانی عجیبی داشته‌اند و بعدها متوجه شدند که آن فرد واقعا به دردسر افتاده.

مثلا تصادفی را از سر گذرانده. این تجارب جزو مواردی هستند که سایر افراد با تیپ‌های شخصیتی متفاوت ممکن است آن را چندان جدی نگیرند و یا حتی مورد تمسخر قرار دهند، اتفاقی که باعث می‌شود INFJها در اکثر موارد قید بیان صریح دریافت های باطنی خود و در میان گذاشتن آن با دیگران را بزنند و همین امر منجر به تبدیل شدن آن‌ها به فردی تودار در اغلب اجتماعات می‌شود.

به طور کلی INFJها نسبت به خود درونیشان بسیار محافظه‌کار هستند و فقط برخی از احساسات و نقطه‌نظرات خود را تنها با افراد مورد اطمینان در میان می‌گذارند.

آن‌ها افرادی عمیق و پیچیده هستند که حریم شخصی برایشان بسیار مهم است و همین موضوع درک نیازهای آنان را برای دیگران دشوار می‌سازد. افراد با تیپ شخصیتی INFJ ترجیح می‌دهند فاصله مشخصی را با دیگران حفظ کنند، به همین دلیل اغلب مرموز به نظر می‌رسند.

INFJها با اختصاص دادن تنها یک درصد از جمعیت آمریکا به خود، جزو نادرترین تیپ های شخصیتی میباشند. اولین مشخصه تیپ شخصیتی INFJ چگونگی دریافت اطلاعات می‌باشد، آن‌ها اطلاعات دنیای اطراف را بصورت شمی دریافت می‌کنند و آن را درون‌ریزی می‌کنند (Ni). دومین کارکرد یک INFJ کارکرد احساسی است، به این معنی که آن‌ها با وقایع و رویدادهای دنیای بیرون براساس ارزش‌های شخصی خود برخورد می‌کنند و تصمیمات و واکنش‌های خود را نسبت به وقایع، برون‌ریزی می‌کنند (Fe). برای این افراد مهم است که رویدادهای دنیای بیرون تا چه اندازه با نظام ارزشی‌شان سازگاری دارد.

 

روابط با دیگران

 • آرام و دل نازک هستند.
 • دوست دارند خانه راحتی داشته باشند.
 • می توانند بسیار صمیمی باشند. ممکن به خاطر نیازهای شریک زندگیشان تن به هر کاری بدهند.
 • شنونده خوبی هستند.
 • احساسات، عواطف و محبتهای خود را با شمار کوچکی از دوستانشان در میان می گذارند.
 • اغلب خود را در قبال احساسات دیگران مسؤول می دانند و نمی توانند حد و مرز سالمی را رعایت کنند.
 • می توانند روحیه ای متلون داشته باشند.
 • نسبت به انتقاد بسیار حساس هستند و اگر آنها را درک نکنند، به شدت رنجش به دل می گیرند.
 • در بیان اندیشه های خود با دشواری روبرو هستند.
 • نیازمند هماهنگی هستند و اگر به این هماهنگی نرسند، رنجش به دل می گیرند.
 • وقتی لازم باشد که با افراد برخورد کنند، مودبانه رفتار می کنند.

 

خصوصیات شغلی تیپ شخصیتی INFJ

در محل کار

 • به شدت بکر و خلاق هستند.
 • افرادی خلاق و دارای افق و پنداره بلند-مدت هستند.
 • برای دستیابی به اهداف بلند مدت خود کار می کنند. می خواهند ببینند که نقطه نظرهایشان صورت تحقق پیدا می کند و به کار بسته می‌شود.
 • می توانند از خود و دیگران به شدت متوقع باشند. اغلب کمال طلب هستند.
 • روابط صادقانه، عمیق و معنادار را ارزشمند می‌شمارند.
 • دائما و در هر چیز به‌دنبال معنا و ارزش می‌گردند.
 • در دفاع از ارزشها و باورهای خود بسیار راسخ هستند.
 • از ایده آلها و هدفهایشان حمایت می کنند.
 • ایده‌آل‌گرا و آرمانی می‌اندیشند.
 • اغلب به رفاه مردم کمک می کنند.
 • نسبت به سایر افراد احساس همدردی و شفقت دارند.
 • ناکامیها را مسائلی می دانند که باید حل و فصل شوند.
 • در استفاده از کلمات بسیار دقیق هستند.
 • درباره مسائل به طور دقیق فکر می کنند. در تمرکز قوی هستند و از پرت شدن حواسشان خوششان نمی آید.
 • ترجیح می دهند در مکانهایی بی سر و صدا و سازمان یافته کار کنند.
 • تمایلی به سروکار داشتن با جزئیات ندارند مگر آن‌که پنداره درونی‌شان ایجاب کند.
 • اشخاصی آرام ولی پیچیده و عمیق هستند.
 • خواهان تحسین و احترام هستند، اما دوست ندارند که توجه دیگران را به خود جلب کنند.
 • می توانند رهبرانی مجاب کننده و الهام بخش باشند.
 • رهبران ذاتی با درون‌مایه‌های معنوی.
 • به‌طور شهودی قادر به درک افراد و موقعیت‌ها هستند.
 • دوست دارند اوقات خود را سازماندهی کنند و روی فرایند محصول کنترل داشته باشند.
 • به‌شدت پایبند به اصول شخصی خود هستند.
 • متمرکز به آینده هستند.
 • نسبت به ابراز خودِ درونیشان بسیار خوددار و محافظه کارند. 

 

رضایت شغلی

برای یک INFJ رضایت شغلی یعنی:

 • بتواند روی ایده ها و نقطه نظرهایی کار کند که به رشد و تعالی دیگران کمک کند.
 • امکان تولید محصولات و خدماتی را که به آنها اعتقاد دارد و به خاطرشان احساس افتخار می کند، داشته باشد.
 • به حرفه نویسندگی و مالکیت وی و تلاشهای منحصر به فردی که می تواند داشته باشد توجه شود و به آن بها داده شود.
 • بتواند خودش را ابراز کند و نتیجه پنداره خود را ببیند.
 • به وی اجازه داده شود از ایده های خود برای یاری رسانی به دیگران استفاده کند.
 • بتواند کارش را در محیطی دوستانه و عاری از تنش انجام دهد.
 • بتواند به طور مستقل کار کند، اما نظراتش را با دیگران در میان بگذارد و از محیطی دوستانه برخوردار باشد.
 • این امکان وجود داشته باشد که اوقات و محیط کار خودش را سازماندهی کرده و روی جریان و نتیجه کار کنترل کافی داشته باشد.
 • به وی فرصت کافی داده شود که نقطه نظرهایش را صورت بندی و پردازش نماید، به طوری که در شرایط آمادگی مطلوب قرار گیرد.
 • کار با ارزشها و باورهای شخصی وی هماهنگی داشته باشد و بتواند از نظر شخصی و حرفه ای به کمال برسد.

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟