تیپ شخصیتی ISTP - هنرمند صنعت‌گر

تیپ شخصیتی ISTP

ویژگیهای شخصیتی

ISTPها میل شدیدی به آگاهی یافتن از چگونگی نحوه عملکرد امور مختلف دارند، آن‌ها می‌خواهند روش انجام کار را یاد بگیرند. این تیپ در تحلیل‌های منطقی خوب عمل می‌کند و مایل است این ویژگی را در کاربردهای عملی و ملموس به کار گیرد.

اغلب ISTPها توانمندی بالایی در استدلال منطقی دارند، اگرچه چندان به تئوری و نظریه علاقه‌مند نیستند اما درصورتی‌که کاربردی عملی برای آن بیایند از آن استفاده خواهند کرد. دوست دارند بدانند دستگاه‌ها و ابزارها چگونه کار می‌کنند و به چه دردی می‌خورند. آن‌ها اجزاء مختلف یک سیستم را از هم جدا نموده و به تحلیل جداگانه هر جزء آن می‌پردازند این‌گونه درمی‌یابند که هر سیستم چگونه کار می‌کند. به آرامی اوضاع را بررسی می‌کنند و زمانی که لازم است کاری انجام دهند به سرعت دست به کار می‌شوند و اقدام می‌کنند. سرعت عمل بالایی در انجام کارها و رفع مشکلات ایجاد شده دارند.

ISTPها رك، صریح، صادق و اهل عمل هستند. آنها عمل را به گفتگو ترجیح می دهند. دارای توانایی مكانیكی بسیار خوبی هستند و معمولاً در به کار بردن ابزارها و کارکردن با دستهایشان از تبحر فراوان برخوردارند.  عملکرد بهینه و با راندمان بالا برای آنها مهم است.
از آنجایی که این تیپ شخصیتی منطقی و تحلیلگر است، به موضوعات غیر شخصی بهای بیشتری می دهد. آنها امور مختلف را به خوبی تحلیل می كنند و معمولا برداشتهای شخصی خود را در آن وارد نمی كنند. تصمیمات منطقی می گیرند و مسائل را به خوبی توضیح می دهند. شخصی صبور، خویشتن‌دار و منعطف هستند. انعطاف پذیر بوده و با شرایط مختلف می توانند خود را سازگار كنند. 
ISTPها افرادی ساکت و کنجکاو هستند که عقب می ایستند و تماشا می کنند، ولی زمانی که مشکلی پدیدار شود به سرعت وارد عمل می شوند تا راه حلهایی کاربردی بیابند. آنها به حقایق احترام فراوان می گذارند، آنچه عینی بوده و واقعیت دارد را می پذیرند و تنها در معرض واقعیتهای کاملاً مسلم متقاعد می‌گردند.  ذهن آنها شامل قفسه‌ای مرتب و دقیق از اطلاعات و جزئیات مربوط به موضوعاتی است که به آن‌ها علاقه دارند.

این اشخاص برای همه اسرارآمیز هستند. غالبا ساکت و آرام به نظر می رسند و ممکن است به همین دلیل سرد ارزیابی گردند. آنها تنها در معرض دوستان خوب و نزدیک خود از این حالت بیرون می آیند و بسیار پرشور و شاد می شوند. 
ISTPها افرادی مستقل هستند و بر اساس انتظارات دیگران رفتار نکرده، بلکه با توجه به انگیزه های خود عمل می کنند. و به همین دلیل می توانند خود را با چالشهای زندگی فردی تطبیق دهند. این تیپ شخصیتی از ورزش و محیطهای بیرون از خانه لذت می برد و علاقمند به فعالیتهای ورزشی و اجتماعی است. ISTPها اشخاصی عملگرا بوده که دست به ریسک می زنند و از اینکه به استقبال چالش ها می روند به خود می بالند.

 

ماجراجو و طالب هیجان

این تیپ شخصیتی روحیه‌ای ماجراجو دارد آن‌ها به وسایلی چون موتورسیکلت و هواپیما و ورزش‌هایی مثل موج‌سواری و پرش از ارتفاع علاقه زیادی دارند. آن‌ها مشتاق تحرک و فعالیت‌اند و معمولاً هم در این موارد ترس و پروایی به خود راه نمی‌دهند.

ISTPها افرادی به‌شدت مستقل‌اند که برای تصمیم‌گیری نیاز به خلوت و تنهایی دارند، آن‌ها معمولاً تابع قوانین و مقررات نیستند زیرا قوانین را مانعی برای انجام دادن کاری که خود دوست دارند می‌بینند. حس ماجراجویی و میل زیاد آن‌ها به تحرک ممکن است باعث شود شرایط معمولی به‌سرعت حوصله آنان را سر ببرد.

افراد با این تیپ شخصیتی نسبت به باورها و اعتقادات خود پایبندی زیادی دارند و قویاً معتقدند که با افراد باید بر اساس عدالت و مساوات رفتار نمود. اگرچه آن‌ها به تبعیت از قوانین مجموعه یا سازمان باور ندارند اما برای اصول شخصی خود ارزش زیادی قائل‌اند و برای رفتاری متعهدانه از قوانین مختص خودشان پیروی خواهند نمود.

 

متفکر و خلوت‌گزین

این تیپ اجازه نمی‌دهد شرایط بیرونی آن‌ها را مجبور به انجام کاری کند که برخلاف اصول مورد پذیرش آن‌هاست. افراد با این تیپ دارای روحیه «برادری» هستند و نسبت به رفقایشان بسیار وفادار و متعهدند.

ISTPها برای اینکه مسائل را در ذهن خود راحت‌تر تفکیک و دسته‌بندی کنند نیاز به خلوت و تنهایی دارند و از زمانی که صرف این کار می‌کنند لذت می‌برند. آن‌ها مقدار زیادی از حقایق ملموس و غیر شخصی را از دنیای بیرون دریافت می‌کنند و در خلوت خود با دقت به پردازش اطلاعات به دست آمده می‌پردازند تا از این راه باورها و تصمیماتشان را در مورد موضوعات مختلف شکل دهند.

ISTPها افرادی عمل‌گرا هستند که دوست دارند پرانگیزه و فعال ظاهر شوند، آن‌ها برای این ساخته نشده‌اند که ساعات طولانی پشت میز نشسته و با در نظر گرفتن افق‌های دور به تعیین استراتژی و برنامه بپردازند، آن‌ها افرادی خودبه‌خودی بوده (در لحظه و بدون اتلاف وقت دست به عمل می‌زنند) و خود را با شرایط کنونی تطبیق می‌دهند افراد با این تیپ تنها برای آنچه در پیشاپیش آن‌ها حاضر است اهمیت قائل‌اند و دست به عمل می‌زنند.

 

فنی و مسلط در کارهای ابزاری

اغلب ISTPها از مهارت‌های فنی بالایی برخوردارند و در چنین عرصه‌هایی به درجات بالایی از کارآمدی می‌رسند تمرکز آن‌ها بر جزئیات و حقایق عملی است، آن‌ها به هنگام رویارویی با چالش‌ها به‌سرعت راه حلی عملی و سودمند می‌یابند، در چنین شرایطی آن‌ها جزئیات مربوط به مسئله را با دقت دریافت می‌دارند، این کار به آنان در اتخاذ تصمیمات فوری و اثربخش کمک می‌کند.

افراد با این تیپ از قضاوت کردن بر اساس ارزش‌های شخصی اجتناب می‌کنند، آن‌ها به تصمیم‌گیری‌های بی‌طرفانه، غیر جانب‌دارانه و بر اساس حقایق موجود معتقدند. یکی از مشکلات بالقوه ISTPها در این است که این تیپ در حالت عادی متوجه تأثیری که از خود روی دیگران برجای می‌گذارد نیست، آن‌ها به احساسات شخصی خود توجه و اعتماد چندانی نمی‌کنند حتی تلاش می‌کنند تا آن‌ها را نادیده بگیرند زیرا قضاوت‌های شخصی و ارزشی را برابر با واکنش‌های عاطفی و احساسی می‌پندارند و قادر به تفکیک و تمایز بین این دو نیستند.

این تیپ ممکن است وقتی در معرض استرس شدید قرار می‌گیرد اسیر تلاطم نابخردانه عواطف شده و در مهار خشم و عصبانیت خویش ناتوان باشد روی دیگر سکه اضطراب ISTPها این است که ممکن است احساسات و عواطف، قدرت تفکر شفاف را از آنان دریغ کند.

 

مدیریت بحران قوی

این تیپ وقتی در اثر فشار استرس حال خوبی نداشته باشد ممکن است به دنیای قضاوت‌های شخصی پناه ببرد، چیزی که در حالت عادی از آن اجتناب می‌کنند. در این حال آن‌ها توانایی خود را بر اساس کارهایی که موفق به انجامشان نشده‌اند می‌سنجند، در این صورت به لحاظ عاطفی در وضعیتی تنش‌زا قرار می‌گیرند به‌طوری‌که انتظار بدترین پیشامد ممکن را می‌کشند.

افراد با تیپ شخصیتی ISTP در مدیریت بحران عالی عمل می‌کنند، آن‌ها اغلب ورزشکاران خوبی هستند که در فعالیت‌ها و ورزش‌هایی مانند بیس بال که در آن به هماهنگی هم‌زمان بین قدرت بینایی و حرکت دست نیاز است تبحر دارند.

این تیپ در مداومت برای انجام یک پروژه یا مأموریتی خاص نیز خوب عمل می‌کنند آن‌ها هر کار را تا تکمیل و به پایان رساندن آن پیگیری می‌کنند. ISTPها معمولاً مشکلی با مدرسه رفتن و درس خواندن ندارند زیرا به دلیل داشتن ترجیح درون‌گرایی قادرند روی موضوعات متمرکز مانده و در مورد آن‌ها خوب فکر کنند، آن‌ها افرادی صبورند که ممکن است هر از گاه به دلیل بی‌توجهی به احساسات درونی‌شان حالاتی از ناپایدار عاطفی و بروز آن به‌صورت خشم و عصبانیت را تجربه نمایند.

افراد با این تیپ شخصیتی مهارت‌ها و استعدادهای ذاتی زیادی دارند که آن‌ها را قادر به انجام طیف مختلفی از فعالیت‌ها می‌نماید، اما به دلیل عمل‌گرا بودنشان حد بالای رضایت آن‌ها وقتی است که درگیر انجام کار شوند خصوصاً کارهایی که نیازمند مهارت‌های فنی و همچنین بررسی‌های منطقی و جزئی است.

ISTPها افرادی خوش‌بین، پر از انرژی مثبت، وفادار و متعهد به اطرافیان، دارای نیازها و خواسته‌های اندک و قابل ‌دسترسی، سخاوتمند و پذیرا بوده که هرگز برای انجام تعهدات خود حد و مرزی قائل نمی‌شوند.

افراد با تیپ شخصیتی ISTP با استفاده از کارکرد اصلی خود با امور به‌طور عقلانی و منطقی برخورد می‌کنند و کارکرد کمکی‌شان نیز به آنان در دریافت اطلاعات با استفاده از حواس پنج‌گانه کمک می‌کند.

 

روابط با دیگران

 • نیاز چندانی به صحبت کردن و اجتماعی شدن ندارند. بیشتر ترجیح می دهند با عمل خود و نه صحبت، ارتباط برقرار سازند.
 • عشق خود را به طور عملی نشان می دهند. آنان با کمک کردن، لطف کردن و حل کردن مسائل دیگران توجه خود را به آنها نشان می دهند.
 • در برابر الزامات، وظایف یا قول و قرارها مقاومت نشان می دهند.
 • دوست دارند با اشخاصی صرف وقت کنند که با علایق آنها سهیم باشند و یا به آنان آزادی عمل بدهند که مطابق خواسته های خود عمل کنند.
 • اغلب تنها هستند، اما با اشخاصی که برای آنها مهم اند، بسیار صمیمی و وفادارند.
 • می توانند غیر قابل پیش بینی باشند.
 • ممکن است در زمینه مهارتهای میان فردی با دشواری هایی روبرو باشند.
 • می توانند انتقاد کننده به نظر برسند، زیرا به منطق و واقعیت ها توجه خاص دارند.

 

در محل کار

 • به واقعیت های ملموس واقع در پیرامون خود بها می دهند.
 • به زمان توجه دارند. روی چیزهای غیر ضروری وقت صرف نمی کنند.
 • ابهام را دوست ندارند. حوصله گوش دادن به جزئیات غیر ضروری را ندارند.
 • دوست دارند مسائل را به شکلی منظم و بر اساس نظم و ترتیب حل و فصل نمایند.
 • تمایل دارند از کناره رویه و مقررات عبور کنند و به نتیجه برسند.
 • به اعتقاد آنان مقامات و سلسله مراتب در سازمانهای کاری ضرورتی ندارند و در برابر آنها به شدت مقاوم هستند.
 • از سرپرستی کردن و سرپرستی شدن دل خوشی ندارند.
 • ترجیح می دهند به تنهایی کار کنند، مگر این که کسی باشد که توانمندی اش به مراتب از آنها بیشتر باشد تا تمایل به همکاری با او نشان دهند.
 • ترجیح می دهند در بحران آرام باشند.
 • می توانند با ابزار به راحتی کار کنند.
 • در زمینه های مورد علاقه به جزئیات بها می دهند. می توانند به سرعت از داده های آماری به طور منطقی سود جویند.
 • اگر کارشان با چالش پیوسته روبرو نباشد، از آن مکدر می شوند.

 

رضایت شغلی

برای یک ISTP رضایت شغلی یعنی:

 • بتواند منابعی را شناسایی کرده و به کاراترین شکل ممکن از آنها بهره برداری نماید.
 • مهارتهایی را بیاموزد که بتواند در آنها به استادی رسد و از آنها استفاده نماید.
 • این امکان را داشته باشد که از علم و آگاهی فنی که از جهان خارج به دست آورده است، استفاده کرده و با آن مشکلات دیگران را برطرف نماید.
 • کار روشن و واضح باشد و او بتواند با محصولات واقعی و حقیقی در تماس باشد.
 • کار تفریحی و پویا باشد و فرصت آن را داشته باشد که از محیط بسته کار خارج شده و قدمی در دل طبیعت بگذارد.
 • در محیطی که عاری از مقررات زیاد و دست و پاگیر باشد، کار کند.
 • به طور مستقل کار کند و در کارش نیاز به سرپرستی و نظارت دیگران نباشد.
 • فرصت کافی داشته باشد که به علایق و سرگرمی هایش برسد.
 • کاری را انجام دهد که به او شادی و لذت دهد و پیوسته چالش داشته باشد.
 • کار تکراری و روزمره و با مقررات زیاد نباشد.

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟