تیپ شخصیتی ESFJ - مهیاکننده

تیپ شخصیتی ESFJ

تیپ شخصیتی ESFJ

 • مهربان، صمیمی، خوش‌قلب، مسئولیت‌پذیر و دوست‌دارِ همکاری و مشارکت با دیگران هستید
 • به دنبال هماهنگی با دیگران و افزایش اشتراکات خود با جمع هستید
 • دوست دارید برای انجام دادن دقیق و به موقع کارها با دیگران همکاری نمائید
 • نظم و انضباط و زمان‌بندی‌های دقیق برای شما مهم است
 • وقتی مشغول انجام وظایف خود هستید، حتی کوچکترین جزئیات هم از چشم‌تان مخفی نمی‌ماند
 • به نیازهای دیگران توجه می‌کنید و برای رفع احتیاجات و رسیدگی به آن‌ها تلاش می‌کنید
 • دوست دارید از شما به خاطر آن چیزی که هستید قدردانی شود

 

ویژگیهای شخصیتی

ESFJها اشخاصی خونگرم، معاشرتی، دوستانه و همدل بوده و می خواهند به طور واقعی و عملی به دیگران کمک کنند.  آن‌ها از ترجیحات حسی (S) و قضاوتی (J) خود برای گردآوری اطلاعات جزئی و معنادار در مورد دیگران استفاده می‌کنند. از این رو آن‌ها عمدتا از نیازها و خواسته‌های اطرافیان آگاهند و می‌توانند بر اساس این اطلاعات در موقعیت مناسب به حمایت و رفع نیازهای آنان بپردازند.
از آنجایی که برای روابط خود با دیگران اهمیت فراوان قائل هستند، برای کسب حسن شهرت تلاش می کنند و میل به راضی کردن دیگران دارند. در واقع آنها نگران جایگاه خود در جامعه هستند. تمایل شدید تیپ شخصیتی ESFJ به دوست داشتنی بودن و مورد پسند واقع شدن، از آن‌ها افرادی مهربان می‌سازد که چتر حمایتی خود را بر سر همگان می‌گسترانند.  این اشخاص زیاد حرف می زنند و خواهان روابط هماهنگ با دیگران هستند و به سختی تلاش می کنند که به این هماهنگی دست پیدا کنند. در واقع آنان از هر کس یا هر چیز خوششان بیاید، به عنوان الگو به دیگران معرفی می کنند. به دلیل همین ویژگی‌شان است که افراد از همنشینی و مجاورت با آن‌ها احساس شادمانی می‌کنند.

به شدت اجتماعی هستند و وقتی از دیگران فاصله می گیرند، بی قرار می شوند. آن‌ها دوست‌دار مردم‌اند و معمولا استعداد زیادی در مراقبت و نگهداری از دیگران دارند.  تمایل به همکاری با دیگران برای انجام دقیق و به موقع وظایف دارند، به نیازهای روزانه دیگران توجه کرده و سعی در برآورده ساختن آن دارند و اهمیت زیادی به احساسات دیگران و راضی بودن آنها می دهند. آن‌ها به خوبی قادرند نیازهای دیگران را درک کنند و خواسته‌های آنان را بدون بر زبان آوردن حتی یک کلام تشخیص دهند. آنان به نیازهای دیگران بیش از نیازهای خود بها می دهند. دوست دارند که مورد نیاز باشند و از کارشان تشکر و قدردانی شود. 
ESFJها عملگرا و واقع بین هستند، به حقایق و واقعیتها بها می دهند و اشخاصی سازمان یافته هستند. به حقایق و جزئیات توجه کرده و در خاطره خود نگه می دارند. آن‌ها به امنیت و ثبات قدم اهمیت فوق‌العاده‌ای می‌دهند و بر جزئیات زندگی متمرکزند. آنان براساس تجارب شخصی خود یا کسانی که به آنها اعتماد دارند، برنامه ریزی می کنند. با محیط فیزیکی خود در تماس بوده و دوست دارند که پویا و فعال باشند.  همه ESFJها از یک تمایل طبیعی و ذاتی برای در اختیار گرفتن محیط اطراف و تسلط بر اوضاع برخوردارند. کارکرد اصلی آن‌ها به آن‌ها کمک می‌کند تا در تصمیم‌گیری‌ها افرادی مصمم و سریع باشند.

آن‌ها در محیط‌هایی با نظم و ساختار محکم احساس بهتری می‌کنند و از انجام کارهایی که نیازمند تفکر انتزاعی و تحلیل‌های نظری و غیر شخصی است لذت نمی‌برند، این افراد از ایجاد نظم و ساختار لذت فراوانی می‌برند و در انجام وظایف اینچنینی بسیار خوب عمل می‌کنند. ESFJها باید بخاطر بسپارند که افرادی که مایل به استقلال هستند و از تعیین ساختار برای اعمالشان گریزانند را کنترل نکنند.

ESFJها به قوانین و صاحبان قدرت احترام می‌گذارند و از دیگران نیز همین انتظار را دارند. آن‌ها اشخاصی سنت‌گرا هستند که ترجیح می‌دهند کارها را از طریق روش‌های معمول که امتحانشان را به خوبی پس داده‌اند انجام دهند و از ورود به قلمروهای جدید و ناشناخته برای انجام کارها اجتناب می‌کنند. نیار آن‌ها به امنیت گاه باعث می‌شود که قوانین موجود را چشم و گوش بسته و بدون تفکر در مورد ماهیت و چیستی آن‌ها بپذیرند.

آن‌ها پیش از دیگران به این نکته پی می‌برند که چه کاری باید انجام شود و چه اقداماتی لازم است تا کار به نتیجه قطعی ختم شود. آن‌ها شیفته انجام چنین وظایفی هستند که در آن به ترسیم نقشه جزئی راه بپردازند و در نهایت کار را به نتیجه‌ای نهایی و ملموس هدایت کنند.

افراد با این تیپ شخصیتی افرادی گرم و سرشار از انرژی هستند. آن‌ها برای اینکه احساس خوبی داشته باشند نیازمند تائید گرفتن و جلب نظر اطرافیان‌اند. آن‌ها نسبت به بی‌تفاوتی دیگران بسیار آسیب‌پذیرند و از بی‌مهری در میان افراد شگفت‌زده می‌شوند.

آن‌ها مردمانی بسیار بخشنده هستند که بخش عمده‌ای از رضایت درونی‌شان را از شادمانی دیگران دریافت می‌کنند. آن‌ها دوست دارند بخاطر آنچه هستند و آنچه ارائه می‌کنند مورد تحسین و قدردانی واقع شوند.

از آن جهت که ESFJها هوشیار و سنتی هستند، مسؤولیت پذیر بوده و به وظایف و تعهدات خود پایبند باقی می مانند. برای خود و دیگران بایدها و نبایدهای فراوانی دارند. آنان به نهادهای اجتماعی بها داده و علاقمند به عضویت فعال در نهادها و سازمانهای اجتماعی مختلف اند. روابط اجتماعی برای آنها مهم تلقی می شود و از این رو روابط و پیوندهای اجتماعی خوب و قوی دارند. ESFJها نسبت به دیگران بسیار متوجه و حساسند و مراقبت بدون چشمداشت خود را به آنان ارزانی می‌دارند. سعی می کنند برای اشخاص دیگر کار مفیدی صورت بدهند و به خصوص در مواقع سختی و دشواری به آنها کمک کنند. دیگران برای ESFJها به قدری حائز اهمیت‌اند که گاهی اوقات حاضر نمی‌شوند برخی حقایق تلخ را در مورد عزیزان و کسانی که دوستشان دارند، بپذیرند.  در واقع در این زمینه، احساس آن‌ها بر بی‌طرفی آن‌ها، غالب است. وفاداری حتی در مسائل جزئی از خصوصیات این تیپ شخصیتی است.

نظام ارزشی تیپ شخصیتی ESFJ بر پایه واقعیت‌های بیرونی و مرتبط با انسان‌ها بنا نهاده می‌شود. آن‌ها معمولا نقطه‌نظرات شفاف و محکمی در مورد امور مختلف دارند و از ابراز مستقیم این نقطه نظرات هراسی ندارند.

آن‌ها کدهای اخلاقی محکمی برای خود قائلند که مطابق با شرایط بیرونی و اجتماعی که در آن زندگی می‌کنند تنظیم شده است نه بر اساس ارزش‌های درونی و شخصی. زیرا آن‌ها همواره نظام ارزشی خود را با ارزش‌های رایج و حاکم بر اجتماع مقایسه می‌کنند و نظام باورهایشان را از فیلتر درست و غلط‌های اجتماع عبور می‌دهند.

اگر ESFJها از این موقعیت برخوردار بوده‌اند که در محیطی با نظام ارزشی قدرتمند با تاکید بر اخلاقیات و انسانیت اصیل پرورش یافته باشند، در این صورت تبدیل به افرادی مهربان، سخاوتمند و حمایت‌گر نسبت به دیگران خواهند شد که در یاری ‌رساندن به آن‌ها لحظه‌ای تردید نخواهند کرد.  زیرا از این فرصت برخوردار بوده‌اند که نظام ارزشی خود را به خوبی بر اساس ارزش‌های رایج در اجتماع یا خانواده رشد بدهند.

چنین افرادی به معنای واقعی کلمه برای اطرافیان خود ایثار و از خودگذشتگی ناب و حقیقی را به نمایش می‌گذارند (رشد کامل شخصیتی آن‌ها در محیطی با نظام ارزشی قوی و با ثبات صورت می‌گیرد).

برعکس اگر آن‌ها نتوانسته باشند نظام ارزشی درونی خود را با یک نظام ارزشی محکم بیرونی پیوند بزنند و در محیطی با نظام باورهای سست پرورش یافته باشند، در این صورت باورهای تردید آمیزی نسبت به محیط پیرامون خود پیدا خواهند کرد و در نتیجه به صورت ناآگاهانه به مجموعه‌ای از عقاید سست و بعضا نادرست شخصی باور خواهند داشت. عقایدی که خودشان کاملا صحیح و صادقانه می‌پندارند.

در این وضعیت کارکرد احساسی‌شان آن‌ها را به سمت تحریف واقعیت و سرپوش گذاشتن روی اعمالشان سوق می‌دهد و در عین حال به دلیل عدم وجود کارکرد شهودی توانایی آینده‌نگری را از دست می‌دهند و نخواهند دانست که اعمالشان در نهایت به چه نتیجه‌ای منجر خواهد شد.

این تیپ از محبوبیت فراوانی در میان مردم برخوردار است و همزمان مهارت بالایی در استفاده از قابلیت‌های دیگران در راستای رسیدن به اهداف خیرخواهانه دارد اما بر خلاف تیپ همسان خود ENFJ، ارزیابیِ بلند-مدتی از نتیجه‌ فعالیت‌های خود انجام نمی‌دهد بلکه بیشتر به رفع نیازهای فوری و آنی توجه می‌کنند.

ESFJهای کمتر رشد یافته ممکن است با دشواری‌هایی در زندگی شخصی رو به رو شوند به‌طوری‌که ممکن است دائما خواهان تائید و جلب رضایت و خشنودی دیگران باشند. علاوه بر این ممکن است بسیار کنترل کننده و شدیدا حساس ظاهر شوند. آن‌ها ممکن است در مورد دیگران تصورات نادرست داشته باشند و نیت‌خوانی‌های اشتباه انجام دهند.

در مجموع ESFJها افرادی گرم و صمیمی، کمک‌رسان و یاری‌گر، مایل به همدردی با دیگران، با ملاحظه، واقع‌گرا، ثابت قدم، منظم، عملگرا، مشتاق و پرشور و انرژی هستند. آن‌ها به دنبال امنیت هستند و از پایبندی به سنت (و چارچوب) لذت می‌برند. این تیپ شخصیتی خواهان زندگی باثبات است و از موهبت داشتن روابطی عمیق با خانواده و اطرافیانشان برخوردار می‌باشد.

افراد با تیپ شخصیتی ESFJ با توجه به کارکرد اصلی شان که احساسی برون‌ریزی شده است با امور بر اساس نظام ارزشی‌شان برخورد می‌کنند. دومین کارکرد آن‌ها نیز حسی درون‌ریزی شده است که به کمک آن اطلاعات محیط اطراف را با توجه به جزئیات و از طریق حواس پنج‌گانه‌شان دریافت می‌کنند.

روابط با دیگران

 • مهربان، دلسوز و ملاحظه کار هستند.
 • تمایل زیادی به حرف زدن دارند.
 • به بهترین کیفیات اشخاص توجه می کنند و رفتار اشخاص مورد نظر خود را آرمان سازی می کنند.
 • به هماهنگی بها می دهند. دوست ندارند به کسی توهین کنند یا اشخاص را از خود ناامید سازند.
 • ممکن است قدر نشناس به نظر برسند.
 • دوست دارند که به شدت مورد توجه قرار بگیرند، تایید شوند و به خاطر کارهایی که برای دیگران می کنند، مورد تایید و تحسین واقع شوند.
 • دوست دارند مورد نیاز باشند، اما در کار مراقبت کردن از دیگران زیر فشار قرار می گیرند.
 • اگر بفهمند کسی از کارشان انتقاد می کند، ممکن است افسرده و کسل شوند و یا دیگران را سرزنش نمایند.
 • دوست دارند سنتها و آداب و رسوم را زنده نگهدارند.
 • می توانند بی انعطاف، سختگیر و خود مدار باشند و از کسانی که نظراتشان را با آنها در میان نمی گذارند، انتقاد نمایند.

 

خصوصیات شغلی تیپ شخصیتی ESFJ

در محل کار

 • آگاه و هوشیار و سازمان یافته هستند و کارشان را انجام می دهند.
 • دوست دارند کارشان برنامه ریزی شده و به حالت روزمره درآید.
 • اشخاصی منضبط، منظم و قابل اطمینان هستند. 
 • دیگران می‌توانند برای انجام و تکمیل وظایف و ماموریت‌ها روی آنها حساب کنند. 
 • به جزئیات بها می دهند. دقت می کنند همه چیز با کارایی انجام شود.
 • افرادی واقع‌بین و عملگرا هستند. 
 • بازیگران گروه خوبی هستند. دوست دارند همه افرادی که با آنان همکار هستند، در شمار دوستانشان باشند.
 • در انجام کارهای تیمی و گروهی راحت و مسلط هستند و معمولا هم‌تیمی‌های خوبی برای سایرین هستند.
 • دوست دارند تصمیم گیری ها سریعا انجام شوند. اما نمی خواهند که همه تصمیمات را خودشان بگیرند.
 • اهل کمک و تعاون بوده و خدمت گذار هستند و دوست دارند به دیگران کمک کنند.
 • دوست ندارند بر اساس باورهای نظری و فلسفی تصمیم گیری کنند.
 • در برخورد با دیگران گرم و صمیمی هستند.
 • اشخاصی خوش‌قلب و مهربان هستند که به خوبی قادرند به همدلی با دیگران بپردازند. 
 • ممکن است نیازهای دیگران را پیش از نیازهای خود قرار دهند و آن‌ها را مهم‌تر بدانند.
 • در رفع نیازهای و احتیاجات دیگران بسیار خوب عمل می‌کنند.
 • از بخشندگی و کمک به دیگران رضایت درونی حاصل می‌کنند.
 • بسیار معاشرتی هستند و دوست دارند کارهایی انجام دهند که دیگران در آن حضور داشته باشند.
 • نیازمند تائيد دیگران هستند.
 • دوست دارند در محیطی عاری از تضاد و تنش کار کنند. دوست دارند به دیگران کمک کنند تا به شکلی هماهنگ به سمت هدف مشترک خود حرکت کنند.
 • هر چند به تنوع علاقه‌مندند اما از سروکله زدن با موضوعات و امور تکراری و روتین نیز آزرده نمی‌شوند.
 • خواهان مشاغل مدیریتی نیستند، اما وقتی این مقامها را به آنها بدهند، از خود اهتمام فراوان به خرج می دهند.
 • به مقامات بالا دست احترام می گذارند و معتقدند که دیگران هم باید به مقامات احترام بگذارند.

 

رضایت شغلی

برای یک ESFJ رضایت شغلی یعنی:

 • این امکان را داشته باشد که با دیگران روابطی گرم و صمیمانه داشته باشد و بتواند به تغییر شرایط زندگی دیگران کمک کند.
 • کار برای دیگران منافع عملی و ملموس داشته باشد و به او فرصت دهد که مهارتهای ضروری را قبل از استفاده از آنها بیاموزد.
 • امکان اعمال کنترل داشته باشد، بتواند با اشخاص متعدد کار کند و به آنها کمک کند تا در جهت رسیدن به اهداف خود گام بردارند.
 • انتظارات روشن و واضحی از کار وجود داشته باشد و معیارها و ملاک های آن روشن باشد.
 • کار در محیطی با حس همکاری مشترک صورت پذیرد، محیطی رها از تعارض و تنش میان همکاران، سرپرستان، مراجعان، بیماران و غیره.
 • امکان تصمیم گیری و استفاده از روشهای کارآمد را داشته باشد.
 • فرصت کافی در اختیارش قرار گیرد تا با دیگران تبادل نظر کرده و نقشی در تصمیم گیری ها داشته باشد.
 • این امکان را داشته باشد که کارش را سازماندهی کرده و در این کار به اطرافیانش نیز کمک کند تا مطمئن شود که کارها به روال و سیاق درست به جریان می افتند.
 • کار در محیطی دوستانه انجام شود و دیگران از موفقیتهای وی تعریف کنند، جایی که کارش تأیید گردد و او احساس کند که همکارانش دوستان وی هستند.
 • کار با توجه به ساختارها و رویه های موجود انجام شود، در آن خط فرماندهی رعایت شود و به مقامات بالا دست احترام گذاشته شود.

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟