تیپ شخصیتی INTP - منطق سازنده

تیپ شخصیتی INTP

تیپ شخصیتی INTP

 • به دنبال توضیحی معقول و منطقی برای هر موضوعی که توجه شما را به خود جلب کند، هستید
 • به مباحث تحلیلی و ایده‌پردازی‌های ذهنی علاقه زیادی دارید
 • اغلب اوقات در فضای ذهنی خود مشغول ایده‌پردازی هستید و به دنیای ایده‌ها بیشتر توجه دارید
 • بیشتر در دنیای درونی خود زندگی می‌کنید و آن را به حضور در جمع و ارتباط با سایرین ترجیح می‌دهید
 • آرام، کم‌حرف، خوددار و انعطاف‌پذیر هستید و سعی می‌کنید خود را با شرایط اطراف وفق دهید
 • هنگامی که درباره‌ موضوع مورد علاقه‌تان فکر می‌کنید تمرکز بسیار زیادی روی آن دارید و با جدیت به دنبال یافتن راه حلی منطقی برای آن هستید
 • به راحتی نمی‌توان شما را متقاعد نمود و تنها با ارائه دلایل منطقی دیدگاه خود را نسبت به موضوعی تغییر می‌دهید
 • روحیه انتقادی و تحلیل‌گر دارید و هر چیزی را به سادگی نمی‌پذیرید

 

ویژگیهای شخصیتی

INTPها متفكر، منعطف و خلاق بوده و در زمینه حل مساله از توانمندی فراوان برخوردارند. ایده‌های جدید برای آنان بسیار جذاب است و از فکر کردن به موضوعات انتزاعی و تئوریک لذت می‌برند و دوست دارند این موضوعات را با دیگران به بحث و چالش بگذارند. به افكار و رویاهای خود اهمیت داده و در پی حل مسائل پیچیده و بهبود امور هستند. کاملاً روشنفکر و منطقی اند و گاه از خود خلاقیت فراوان نشان می دهند. گاهی ممکن است INTPها افرادیرؤیاپرداز و گوشه‌گیر به نظر برسند زیرا زمان زیادی را به تفکر در مورد نظریاتی که ذهنشان را به خود مشغول کرده می‌پردازند.

INTPها ظاهری آرام و ساكت، در خود فرو رفته و منفصل دارند. آنها در درون خود درگیر حل مسائل می شوند. این اشخاص، دقیق و گاه انتقادگرند. تحلیلگر و عاشق حل مساله هستند و برای هر آنچه مورد علاقه آنان است به دنبال توضیح منطقی می گردند. سعی می کنند مسائل را بیابند و آنها را تحلیل کنند. ترجیح می دهند صحبت هایشان هدفمند و منطقی باشد.  INTPها تنها تحت تأثیر استدلال منطقی متقاعد می شوند. در نظر INTPها تصمیماتی که بر پایه احساسات و ملاحظه‌کاری‌های شخصی گرفته می‌شوند کاملاً بی اساس و غیر قابل توجیه هستند، آن‌ها برای رسیدن به نتایج و راه حل‌های منطقی، عقلانی و بی‌طرفانه تلاشی پیگیرانه را به کار می‌بندند و گاه اهمیت وارد نمودن ملاحظات شخصی و احساسی در تصمیم‌گیری‌ها را نادیده می‌گیرند. از آنجائی که وجه احساسی INTPها در مقایسه با سایر وجوه شخصیتی‌شان کمترین رشد را دارد لذا ممکن است در روابطی که نیاز به برقراری ارتباط صمیمی و احساسی بین طرفین است نتوانند آن میزان از گرمی وپشتیبانی لازم را از خود بروز دهند. اگر آن‌ها نتوانند به اندازه کافی به احساسات دیگران توجه کنند، ممکن است تبدیل به افرادی شوند که دائم در حال انتقاد و سرزنش کردن دیگران هستند. در صورتی که آن‌ها نتوانسته باشند جایگاهی برای بروز استعدادها و توانایی‌های ویژه خود پیدا کنند افرادی منفی‌باف و بدبین خواهند شد.

درصورتی‌که این افراد در رشد ترجیح حسی خود (S) ناموفق بوده باشند آنگاه ممکن است نسبت به تغییرات در محیط اطراف بی‌توجه باشند یا در انجام وظایفی که نیازمند توجه و نظارت است مانند پرداخت قبوض یا پوشش مناسب غفلت ورزند.

آن‌ها باید یاد بگیرند در مواقع لازم، توجه به احساسات خود و دیگران را نیز در تصمیمات لحاظ کنند. به همین دلیل INTPها به ابزار لازم برای پاسخگویی به نیازهای عاطفی دیگران مجهز نیستند و از همین رو گاهی اوقات راه حل‌هایشان به دلیل در نظر نگرفتن بعد احساسی برای دیگران بی فایده خواهد بود. بنابراین این تیپ باید سعی کند روی مهارت‌های ارتباطی و درک احساسات دیگران به صورت آگاهانه تمرین کند. در این خصوص آشنایی با ویژگی‌های سایر تیپ‌های شخصیتی می‌تواند بسیار برای این تیپ کمک‌کننده باشد.

INTPها بیش از هر چیز برای علم و دانش اهمیت زیادی قائل هستند، ذهن آن‌ها دائم مشغول خلق تئوری‌های جدید و یا تلاش برای رد یا اثبات نظریات کنونی است. آن‌ها با حالتی از اشتیاق و شکاکیت به مسائل و تئوری‌ها می‌نگرند و بدون در نظر گرفتن قوانین و چارچوب‌های رایج و عقاید عمومی به پیگیری و تشریح روش خاص خود می‌پردازند. آن‌ها معمولا علم و دانش زیادی دارند و همواره به دنبال ارائه تفسیری روشن از موضوعات هستند. INTP ها اندیشمندانی بکر و بی ریا هستند. INTPها در هر چیزی شفافیت را جستجو می‌کنند. INTP ها برای بیان ایده‌ها و حقایق به شکلی صحیح و کاملاً مختصر اهمیت بسیار زیادی قائل هستند. از نظر آن‌ها حتی پیچیده‌ترین موضوع باید به سریع‌ترین شکل ممکن بیان شود، آن‌ها ایده‌هایشان را به‌گونه‌ای ابراز می‌کنند که به اعتقاد خودشان موضوعی که بیان می‌کنند کاملاً صحیح است. آن‌ها به شدت مشتاق ساده‌سازی مسائل پیچیده به کمک توضیحات منطقی هستند. همین مسئله آن‌ها را تبدیل به انسان‌هایی می‌کند که بیشتر اوقات متوجه مشغولیات ذهنی خود هستند و ارزش و اهمیت چندانی برای رویدادهای دنیای بیرون قائل نمی‌شوند. آن‌ها به قدری غرق در افکار و اندیشه‌های خویش‌اند که گاه آن‌ها را “استادان فراموش‌کار” یا “دانشمندان حواس‌پرت” می‌نامند. متفكرانی هستند كه علاقه مند به رشد و پیشرفت خود و دیگرانند. برای هوش و ذکاوت خود ارزش فراوان قائل اند، انگیزه فراوانی دارند که به صلاحیت و شایستگی برسند و به شدت علاقه مند هستند تا دیگران را هم به صلاحیت برسانند. 
افراد با تیپ شخصیتی INTP در دنیایی از احتمالات تئوریک و محاسباتی زندگی می‌کنند. این تیپ شخصیتی دوست دارد در فراسوی آنچه به نظر می‌رسد، دنبال احتمالات و امکانات بگردد. INTPها در هر موضوعی که بدان علاقه‌مند شوند به دنبال الگوها و توضیحات معقول و منطقی می‌گردند. این تیپ معمولاً بسیار باهوش است و قادر است در تحلیل‌ها به شکلی بی‌طرفانه رویکرد انتقادی خود را حفظ کند. تمایل ذاتی آن‌ها نسبت به ساده‌سازی موضوعات پیچیده تئوری به کمک توضیحات شفاف، منطقی و قابل فهم ممکن است در آن‌ها احساس وظیفه‌ای ایجاد کند تا با ارائه راه‌حل‌هایی برای مسائل تئوریک و علمی به افزایش سطح دانش و آگاهی جوامع انسانی کمک کنند. آنها دوست دارند الگوهایی برای بهبود جریان امور و حل مسائل دشوار بیابند. آن‌ها در مواجهه با هر چیزی ابتدا از خود می‌پرسند چگونه می‌توان آن را بهبود بخشید یا آن را به صورتی دیگر و قابل‌تحلیل‌تر تبدیل کرد. آنان به روشهای پیچیده می‌اندیشند و در سازماندهی به مفاهیم، قوی تر از سازمان دادن به اشخاص عمل می کنند. تفكر و حل مسائل برای آنها از كار كردن و تعامل با دیگران جالب تر است. در مواقعی ایده های آنها به قدری پیچیده است که در القای آن به دیگران با دشواری روبرو می‌شوند. گاهی اوقات فهم آن‌ها از مسائل قابل بیان نیست زیرا دیگران آن را به سادگی درک نخواهند کرد اما INTPها ذاتاً زحمت توضیح ذهنیات هر چند پیچیده خود به شکلی قابل فهم به دیگران را نمی‌دهند.

INTPها در معرض این خطر بالقوه هستند که به محض اینکه خودشان موضوعی را فهمیدند آن را رها کرده و به سراغ ایده یا پروژه بعدی بروند، در حالی که آن‌ها باید بیاموزند که برای توضیح ایده‌ها و تئوری‌های خویش به شکلی قابل فهم برای دیگران زمان بگذارند و اهمیت این موضوع را دست کم نگیرند، زیرا یک ایده هر چند هم جذاب و بکر باشد در صورتی که برای دیگران غیرقابل فهم باشد ارزشی نخواهد داشت.

INTPها مردمانی مستقل، نواندیش و با اصالت هستند که به دنبال ارزش‌های سنتی و متداول جوامع مانند شهرت و امنیت نیستند، آن‌ها معمولاً شخصیت پیچیده‌ای دارند و گاه تبدیل به افرادی بی قرار و دمدمی با خلق و خوی نه چندان پایدار می‌شوند، علاوه بر این آن‌ها مبتکرانی اندیشمند و خلاق بوده که چارچوب فکری غیر سنتی و نوآورانه‌شان فرصت بررسی مسائل از زوایای جدید را برای آن‌ها فراهم می‌کند، بنابراین دور از ذهن نیست که بدانیم بسیاری از اختراعات و اکتشافات پر اهمیت جوامع انسانی به کمک خلاقیت و ابتکار INTPها صورت گرفته است.

INTPها هنگامی در حداکثر کارایی و رضایت خود قرار خواهند گرفت که بتوانند آزادانه و با استقلال تمام، به تنهایی روی ایده‌ها و نظریاتشان کار کنند، در صورت فراهم شدن چنین فضایی برای INTPها آن‌ها قادر به کسب دستاوردهایی ارزشمند در زندگی‌شان خواهند بود. فراموش نکنید INTP ها پیشتازان نوآوری‌های خلاقانه در جامعه هستند.

INTPها ساکت، محتاط، متکی به خود و به شدت مستقل هستند. این تیپ شخصیتی از کنجکاوی فراوان بهره دارد. برای آنها دقیق بودن، مهم است. اهل نظریه و تئوری بوده و از فعالیتهای فکری و تصوری لذت می برند. آنها انعطاف پذیر هستند و ذهنی باز دارند. این تیپ شخصیتی از حل مسائل به روشهای خلاق لذت فراوان می برد. برای حل مشکلات مورد علاقه شان دارای توانایی تمرکز فوق العاده ای هستند.

مسائلی مانند ناآرامی‌های اجتماعی یا رسیدن به قدرت و یا ثروت غیر منتظره، خلاقیت بالقوه INTPها را تحت شعاع قرار داده و برای آنان سبب ساز مشکلاتی خواهد شد.

 

آن‌ها از انجام کارهای تکراری و از قبل مشخص شده بیزارند. در عوض به شدت به مسائل تئوریک و نظری علاقه‌مندند و زمان زیادی را صرف یافتن راه حلی برای مسئله‌ای که ذهن آن‌ها را به خود مشغول ساخته می‌کنند. به همین دلیل شاید انجام کارهای روتین و روزمره چندان برای این تیپ جذاب نباشد.

افراد با تیپ شخصیتی INTP تمایلی به رهبری و یا کنترل کردن دیگران ندارند و در اکثر مواقع افرادی صبور، پذیرا و قابل انعطاف می‌باشند مگر اینکه یکی از باورهای اساسی آن‌ها توسط دیگران به چالش کشیده و یا مورد حمله قرار گرفته باشد در این صورت آن‌ها موضع قاطعی در برابر دیگران خواهند گرفت.

ها در برابر افرادی که آن‌ها را به خوبی می‌شناسند بسیار خوش برخورد و با اعتماد به نفس فراوان رفتار می‌کنند و در صورتی که بر موضوعی اشراف داشته باشند، با اطمینان خاطر و شهامت فراوان در مورد آن به بحث و گفتگو می‌نشینند اما در مقابل، به هنگام رویارویی با افراد تازه وارد اندکی خجالتی و محافظه کار می‌شوند.

کارکرد اصلی تیپ شخصیتی INTP فکری درون‌گرایانه است (Ti) که به کمک آن نسبت به امور واکنشی منطقی و عقلانی نشان می‌دهند، کارکرد کمکی آن‌ها نیز شهود برون‌گرایانه است (Ne) و از طریق آن اطلاعات محیط اطراف را به‌صورت شهودی دریافت کرده و به تصویر کلی توجه دارند.

 

روابط با دیگران

 • در اندیشه ها، علایق و کار خود فرو می روند و ممکن است روابط خود را فراموش کنند.
 • نسبت به کسانی که برای آنها مهم هستند صمیمی و وفادارند.
 • ممکن است به آسانی از برقراری تماس با دیگران خودداری ورزند.
 • یک فضای رها از تضاد و آرام را دوست دارند.
 • به ظاهر جسمانی خود توجهی ندارند. برایشان مهم نیست که دیگران درباره آنها چه فکر می کنند.
 • خوش خلق هستند.
 • با غریبه ها رسمی هستند و از آنها فاصله می گیرند.
 • از صحبتهای خودمانی خوششان نمی آید.
 • می توانند خود بین و خود خواه باشند.
 • اغلب از شرکای زندگی معاشرتی استقبال می کنند.

 

خصوصیات شغلی تیپ شخصیتی INTP

در محل کار

 • می توانند سیستمهای پیچیده و الگوهای مفهومی را بهبود بخشند، اما ترجیح می دهند که کاربرد و اجرا را به دیگران واگذار نمایند.
 • تشنه‌ی کشف حقیقت هستند و دوست دارند با تحلیلِ ساختارها و اصولِ نهفته در مفاهیم به فهمِ کاملی از آن‌ها دست یابند.
 • به دانش، معلومات و شایستگی فردی بیش از هر چیز دیگری بها می‌دهند.
 • از صلاحیت حرفه ای سطح بالا برخوردارند و از این حیث به خود می بالند.
 • معمولا افرادی باهوش و خوش‌فکر هستند.
 • معمولا زمان زیادی را در ذهن خود به تفکر مشغولند و چنین به نظر می‌آید که چندان علاقه‌ای به گذراندن وقت با سایرین ندارند.
 • همه انتخابها را به دقت وارسی می کنند.
 • متوجه تضادها، ناسازگاری ها و اشکالات منطقی در اندیشه های خود و دیگران هستند.
 • وقتی موضوعی را به درستی درک کنند به حرکت درمی آیند.
 • دوست دارند هدفها و استانداردهای خود را در محیطی انعطاف پذیر و بی ساختار تعیین کنند.
 • استانداردهای اجرایی بسیار بالایی برای خود وضع می‌کنند.
 • اگر نتوانند از توانمندی های خود استفاده کنند، بدبین و افسرده می شوند.
 • دوست دارند که به طور مستقل کار کنند، اما تکمیل کارها برایشان دشوار است.
 • نیازمند استقلال عمل هستند و بهترین حالت کار کردن آنها وقتی است که تنها هستند.
 • دوست ندارند دیگران را سرپرستی کنند.
 • علاقه‌ای به تبعیت و دنباله‌روی از یک قدرت بالاتر ندارند.
 • عاشق تئوری و مباحث و ایده‌های انتزاعی هستند.
 • صرفا به موضوعات نظری و تئوریک علاقه‌مندند و کارآییِ موضوعات در عمل دغدغه‌ی اصلی آنها نیست.
 • افرادی خلاق و با بینشِ فراوان هستند.
 • توجه‌شان معطوف به آینده است.
 • افرادی اصیل و مستقل هستند اگرچه ممکن است گاهی از دید دیگران عجیب و نامتعارف به نظر بیایند.
 • پنداره‌ها و اعتقاداتِ خود را بسیار جدی و بااهمیت می‌دانند و در مورد آن‌ها با هیچ‌کس حاضر به سازش و مسامحه نیستند.
 • از ریز شدن در امور و توجه بیش از اندازه به جزئیات بیزارند.

 

رضایت شغلی

برای یک INTP رضایت شغلی یعنی:

 • بتواند ایده های جدید ارائه دهد و آنها را نقد و تحلیل کند.
 • این امکان را داشته باشد که توجه و انرژی خود را صرف کارهای خلاق کرده و صرفا به دنبال نتیجه کار نباشد.
 • کار چالشی و دارای مسائل پیچیده باشد و او بتواند آنها را خارج از روشهای متعارف انجام دهد.
 • فرصت مستقل کار کردن را داشته باشد. وقت کافی و فراوان داشته باشد که به طور خصوصی و در خلوت کارهایش را انجام دهد.
 • این امکان وجود داشته باشد که استانداردها و معیارهای خودش را در کارها لحاظ کند.
 • با انعطاف کافی کارهایش را انجام دهد. و ساختارهای موجود و قواعد و رویه های بی مورد، سدی در برابر وی ایجاد نکند.
 • بتواند با گروهی کوچک اما واجد شرایط و صلاحیت کارها را انجام دهد.
 • این امکان را داشته باشد که صلاحیتها و شایستگی های خود را پیوسته بیشتر کند و با اشخاص با صلاحیت و واجد شرایط در تماس باشد.
 • بتواند ایده های خلاق ارائه دهد و انجام کارها و تحقق خواسته هایش را به دیگران محول نماید.
 • نیازی به این نباشد که مستقیما اوقات خود را صرف سازماندهی سایرین کند.

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟