تیپ شخصیتی ISFJ - محافظ

تیپ شخصیتی ISFJ

تیپ شخصیتی ISFJ

 • آرام، مهربان و صمیمی هستید و کارهایتان را با حس مسئولیت زیادی انجام می‌دهید
 • با جدیت و با صبر و حوصله به تعهدات خود عمل می‌کنید
 • در انجام وظایف خود دقیق هستید و چیزی را از قلم نمی‌اندازید
 • مسئولیت‌هایتان را با تعهد، ریزبینی و از خودگذشتگی انجام می‌دهید و کاری را نیمه‌تمام باقی نمی‌گذارید
 • بسیار به فکر عزیزان خود و کسانی که دوستشان دارید هستید و با دلسوزی به نیاز آن‌ها رسیدگی می‌کنید
 • احتیاجات نزدیکان خود را می‌شناسید و حس و حال آن‌ها برای شما مهم است
 • محیط کار و زندگی خود را همواره مرتب و منظم نگه می‌دارید

 

ویژگیهای شخصیتی

ISFJها اشخاصی وفادار، قابل اتکا، پایبند و مهربان هستند و به احساسات دیگران بها می دهند. آنها افرادی دقیق، متعهد، مسؤول و هوشیارند و از این که مورد نیاز باشند، لذت می برند. در عمل به تعهدات خود متعهد و ثابت قدم اند. 
ISFJها موجوداتی بی ریا و واقع بین هستند و از اشخاصی که آرام و کم انتظار باشند، استقبال می کنند. آنها به جزئیات توجه خاصی دارند، جزئیات امور را به خاطر می سپارند و با شکیبایی وظایف خود را انجام می دهند. ISFJها می خواهند مسائل به خوبی و با صراحت عنوان شوند. تصمیم گیرندگانی خوب و موثر هستند. 
از آنجایی که اخلاق کاری بالایی دارند، مسؤولیت امور را می پذیرند، بخصوص اگر احساس کنند که دست به کار شدن آنها در تصمیم گیری قضاوت های عملی می کند و به سبب عقل سلیم و دیدگاههای عالی خود اسباب ثبات و آرامش می شوند. آنها برای ایجاد یک محیط مرتب و منظم و هماهنگ در خانه و محل کار تلاش می کنند. 
ISFJها جدی، سختکوش، آرام، صمیمی، با ادب و حمایتگر هستند و از دوستان و همکاران خود حمایت می کنند. دوستدار كمك به دیگران و حل مشكلات آنها هستند. آنان به خواسته ها و احساسات دیگران بها می دهند و دوست دارند به شکل عملی به آنها کمک کنند. دارای روابط اجتماعی گرم و صمیمانه بوده و روابط دوستانه خوبی دارند. آنها به ویژگیهای افراد مورد علاقه شان توجه کرده و آن را به خاطر می سپارند. برایشان مهم است که دیگران چه احساسی در موردشان دارند. 
این اشخاص معمولاً احساسات شخصی خود را نشان نمی دهند، اما در برخورد با موقعیتها و شرایط، در صورت لزوم واكنشهای تند و صریحی دارند. این اشخاص از دوستان خود حمایت می کنند. ISFJها خدمت گرا بوده و دوست دارند که خدمت کنند و متعهدند که قول و قرارها و مسؤولیتهای خود را به جای آورند. 
معمولا ساکت، محتاط و فروتن می باشند و سعی می کنند که مفید واقع شوند. ISFJها واقع گرا، علمی و آگاه می باشند. به سنتها بها می دهند. آنها به شکلی که قرار است رفتار می کنند و روال و رویه های کاری را مورد سوال قرار نمی دهند.

 

تلاش برای برقراری صلح و تفاهم

ISFJها در دنیایی از حقایق و عینیات زندگی می‌کنند. در دنیای آن‌ها امور با چاشنی مهربانی آمیخته شده است. آنان افرادی عمیقاً صمیمی و پر مهر و محبت‌اند و مایل‌اند در برخوردهایشان فرض را بر خوب بودن اشخاص بگذارند.

آن‌ها به تناسب و هارمونی در روابط و وجود روحیه همکاری بین افراد اهمیت زیادی می‌دهند. این تیپ بهای زیادی برای احساسات دیگران قائل است. سایرین به سبب توجه و مراقبتی که ISFJها نسبت به افراد از خود نشان می‌دهند و نیز توانایی‌شان در مراقبت و رسیدگی به دیگران آنان را تحسین می‌کنند.

ISFJها دنیای درونی غنی دارند که معمولاً برای ناظرین بیرونی قابل مشاهده نیست. آن‌ها اطلاعات مرتبط با مردم و موقعیت‌های مختلف را به خوبی به خاطر می‌سپارند. خصوصاً حقایقی که برایشان جنبه شخصی داشته باشد.

 

حافظه قوی در مورد اتفاقات و وقایع پیشین

اطلاعات آن‌ها معمولاً دقیق و بدون خطاست و این امر از آن‌جا ناشی می‌شود که ISFJها در مورد مسائلی که برایشان اهمیت شخصی دارد حافظه بسیار قوی دارند. بنابراین اینکه یک ISFJ جزئیات دقیق یک مکالمه تأثیرگذار که سال‌ها از وقوع آن می‌گذرد را با بیان ویژگی‌هایی همچون زبان بدن افراد در آن موقعیت خاص به خاطر بیاورد چندان عجیب و دور از ذهن نیست. چنین ویژگی در مورد کلیه موقعیت‌هایی که روی ISFJ تأثیر خاصی گذاشته باشد یا برای او اهمیت ویژه‌ای داشته باشد صدق می‌کند.

افراد با این تیپ شخصیتی معمولاً نظرات شفافی در مورد چگونگی امور دارند (آن‌ها می‌دانند هر چیز باید به چه صورت باشد و چگونه انجام شود) و برای انجام مسئولیت‌ها و وظایفشان تلاش می‌کنند.

آن‌ها به ثبات و امنیت بها می‌دهند و برای قانون و سنت‌ها ارزش زیادی قائل‌اند و معتقدند نظام‌های بیرونی (حکومتی، سازمانی، خانوادگی و…) وجود دارند چون مؤثرند و باید باشند.

 

تغییر، به شرط موثر بودن!

تا زمانی که این تیپ کاربرد یک ایده یا یک روش تازه را به‌طور ملموس و عملی نبیند حاضر به تغییر عقاید قبلی خود نمی‌شود و راه‌های جدید و تازه را انتخاب نخواهد کرد، در این مورد ترجیح آن‌ها بر این است که همان روشی که همواره انجام می‌دادند و نتیجه مثبتی از آن دریافت می‌کردند را ادامه دهند.

بهترین حالت یادگیری ISFJها وقتی است که کار را خودشان انجام دهند نه اینکه صرفاً مطالبی تئوریک را در رابطه با آن در کتاب‌ها مطالعه کنند. به همین دلیل معمولاً جذب رشته‌هایی که نیازمند تحلیل تئوریک مفاهیم خصوصاً مفاهیم انتزاعی است نمی‌شوند.

برای آن‌ها خروجی ملموس و کاربردی اهمیت دارد آن‌ها باید کاربرد مفاهیم آموخته‌شده را در دنیای واقعیدریابند. بنابراین نظام آموزشی سنتی که صرفاً بر تئوری و تحلیل‌های نظری استوار است برای آن‌ها مایه عذاب است.

 

مسئولیت‌پذیر و قابل اطمینان

آن‌ها زمانی موضوعات را بهتر می‌فهمند که کاملاً به آن‌ها نشان داده شود که باید چه کار کنند. به محض اینکه این تیپ مراحل انجام کار را بفهمد و اهمیت آن را دریابد بی‌وقفه و با مسئولیت‌پذیری تمام، برای اجرا و تکمیل آن تلاش خواهد کرد. آن‌ها افرادی به شدت قابل اطمینان هستند.

ISFJها نسبت به درک و دریافت از امور بیرونی و ملموس همچون موقعیت اجسام، ابعاد فضایی و اموری از این دست بسیار خوب عمل می‌کنند. علاوه بر این آن‌ها از حس زیبایی‌شناسی بالایی نیز برخوردارند.

به همین دلیل این افراد در آراستگی و نظم و ترتیب دادن به اشیاء، استعداد زیادی دارند. آن‌ها در مشاغلی چون طراحی داخلی و طراحی دکوراسیون بسیار موفق خواهند شد.

خوش‌سلیقگی ISFJها به همین مورد ختم نمی‌شود. بلکه توجه آن‌ها به نیازهای دیگران وقتی با حس دلسوزی و علاقه آن‌ها به افراد همراه می‌شود، باعث می‌شود که این تیپ در انتخاب هدیه مناسب برای اطرافیان سنگ تمام بگذارد. به این معنی که ISFJها معمولا می‌دانند مناسب‌ترین هدیه برای ذوق‌زده کردن اطرافیان چیست و همان را برای او خریداری می‌کنند.

 

درک بالا از احساسات

ISFJها بیش از هر تیپ شخصیتی دیگری نسبت به احساسات و عواطف درونی خود و دیگران آگاه و با خبرند. آن‌ها معمولاً احساسات خصوصی خود را بروز نمی‌دهند و عواطفشان را درون سینه محفوظ نگه می‌دارند.

احساسات منفی این تیپ نسبت به دیگران به تدریج در درونشان انباشته می‌شود و قوت می‌گیرد و درنهایت زمانی می‌رسد که نسبت به آن موقعیت یا شخص واکنشی شخصی و تند پیدا می‌کنند که در این صورت به سادگی حاضر به تغییر دیدگاه خود نخواهند بود. آن‌ها باید بیاموزند که گاهی اوقات خود و احساساتشان را ابراز نمایند تا به مرحله انفجار نرسند.

افراد با تیپ شخصیتی ISFJ افرادی باوجدان و وظیفه‌شناس هستند آن‌ها مسئولیت‌هایشان را بسیار جدی می‌گیرند و دیگران می‌توانند در این مورد به آن‌ها تکیه کنند. یکی از مشکلات بالقوه ISFJها این است که هنگامی که با درخواستی برای انجام کاری مواجه می‌شوند به سختی قادر به نه گفتن هستند از این رو ممکن است بیش از توانشان به آن‌ها مسئولیت محول شود.

در چنین موقعیت‌هایی معمولاً ISFJ نارضایتی خود را برای دوری از تعارض و کشمکش به دیگران ابراز نخواهد کرد. علاوه بر این آن‌ها معمولاً نیازهای دیگران را بر نیازهای شخصی خودشان مقدم می‌شمرند.

این افراد باید بیاموزند برای نیازهای شخصی‌شان نیز اولویت قائل شوند و در موقعیت مناسب به ابراز خواسته‌های خود بپردازند در غیر این صورت به دلیل نداشتن قاطعیت کافی و عدم ابراز وجود ممکن است مورد بهره‌برداری و سوء استفاده کاری قرار بگیرند.

 

نیازمند تحسین و بازخورد مثبت

ISFJها دوست دارند به خاطر کارهایشان از دیگران بازخورد مثبت بگیرند. در صورتی که آن‌ها برای کارهایی که انجام داده‌اند تحسین نشوند و یا در معرض انتقاد قرار بگیرند دلسرد و بی‌انگیزه خواهند شد که در صورت ادامه یافتن این احساسات گاه ممکن است به افسردگی آنان نیز بیانجامد.

در چنین موقعیت‌هایی یا به‌طورکلی در شرایط استرس، ISFJها شروع به خیال‌پردازی‌های منفی در مورد اوضاع احتمالی اسفناکی که در شرف وقوع است می‌کنند. در این شرایط آن‌ها به شدت احساس کم‌مایگی و بی‌ارزشی خواهند نمود و به این باور منفی می‌رسند که «در زندگی من هیچ چیز سر جایش نیست» یا «من از عهده انجام هیچ کاری بر نمی‌آیم».

افراد با این تیپ شخصیتی اشخاصی گرم، صمیمی و سخاوتمندند که موهبت‌های زیادی برای عرضه کردن دارند آن‌ها باید به خاطر بسپارند که خود را در معرض انتقادهای مخرب خویش قرار ندهند و به سرزنش بیش از اندازه از خود نپردازند و آن عشق و محبتی که به دیگران عرضه می‌دارند را از خود دریغ نکنند.

یکی از مشخصه‌های مهم تیپ شخصیتی ISFJ چگونگی دریافت اطلاعات می‌باشد، آن‌ها اطلاعات محیط پیرامون را به کمک حواس پنج‌گانه خود و به‌صورت عینی و ملموس دریافت می‌کنند. کارکرد دوم آن‌ها نیز احساسی است، که از طریق آن با وقایع و رویدادهای دنیای بیرون بر اساس ارزش‌های شخصی‌شان برخورد می‌کنند. همچنین برای آن‌ها مهم است که امور تا چه اندازه با نظام ارزشی‌شان سازگاری دارند.

 

روابط با دیگران

 • مهربان، ملاحظه کار، دوستانه و نسبت به احساسات دیگران حساس هستند.
 • به نیازهای دیگران توجه دارند.
 • دوست دارند زندگی را برای خانواده شان، راحت و لذت بخش کنند.
 • به نظر آرام می رسند و دوست دارند همه چیز را تحت کنترل داشته باشند.
 • حوادث را به دید شخصی ارزیابی می کنند و دنیای درونی سرشاری دارند.
 • ممکن است احساس کنند که دیگران از آنها سوء استفاده می کنند.
 • میتوانند از روی احساس وظیفه با اشخاصی که احساس مسؤولیت نمی کنند، در رابطه باقی بمانند.
 • ممکن است احساسات و نیازهایشان را نزد خود نگهدارند تا دیگران را ناامید نکنند.
 • می توانند به سرعت قضاوت و انتقاد کنند، اما دقت می کنند که دیگران را نرنجانند.
 • ممکن است فقط امکانات منفی را ببینند، می توانند بدبین شوند.

 

خصوصیات شغلی تیپ شخصیتی ISFJ

در محل کار

 • به جزئیات توجه ویژه دارند. دقیق و علاقمند به حقایق هستند.
 • دارای اطلاعاتِ دقیقی از سایر افراد و نزدیکان خود هستند که شامل مجموعه‌ کاملی از جزئیات در مورد آن‌هاست.
 • حافظه‌ بسیار قوی در مورد جزئیاتی که برای آنها مهم است دارند. 
 • سعی می کنند همه کارها را عالی انجام دهند، اشتباهات کوچک برایشان نابخشنودی است.
 • محتاط هستند. تمام تلاش خود را می کنند تا کارشان راانجام دهند.
 • برای به نتیجه رساندن کار خود می‌توانند ساعت‌های متمادی مشغول کار و فعالیت شوند.
 • افرادی ثابت‌قدم، عمل‌گرا، واقع‌بین هستند که از سر و کله زدن با مباحث تئوریک دل خوشی ندارند.
 • دیگران برای انجام تمام و کمال وظایف می‌توانند روی آنها حساب کنند.
 • از همکاران و کارکنان زیر دست خود حمایت می کنند.
 • نسبت به احساسات و واکنش‌های سایر انسان‌ها بسیار آگاه و مراقب هستند.
 • متوجه نیازها و خواسته‌های دیگران هستند و آماده‌اند تا نیاز آنان را برآورده نمایند.
 • ممکن است نیازهای دیگران را به احتیاجات خود برتری دهند.
 • افرادی مهربان و خوش‌قلب هستند.
 • به امنیت، آرامش، آئین و زندگی صلح‌جویانه اهمیت فراوانی می‌دهند.
 • در دستور دادن، رک بودن و کمک خواستن مشکل دارند.
 • ترجیح می دهند که پشت صحنه کار کنند. دوست ندارند به چشم بیایند.
 • دوست دارند کارهایی بکنند که نتایج ملموس و مشخص بدست دهد.
 • از انجام کارهایی که به نظر آنها بیهوده است فراری هستند.
 • اولویتهای خود را به دقت انتخاب می کنند و قبل از شروع به کار جدید اقدامات لازم را انجام می دهند.
 • دوست دارند به نهاد و موسسه ای که برایش کار می کنند احترام بگذارند.
 • مصمم و به خود انگیزه دهنده هستند.
 • بهترین حالت یادگیری آنها وقتی است که خودشان دست به کار شوند.
 • نیاز اندکی به سرپرستی دارند. از دیگران نمی خواهند کاری را که خود آنها می توانند بکنند انجام دهند.
 • دوست ندارند کسی مزاحم کار کردن آنها شود.
 • از تغییر پشت سر هم استقبال نمی کنند. دوست دارند که برای انجام کارشان دستورالعمل های صریح و روشن وجود داشته باشد.
 • به مقامات مسؤول احترام می گذارند و کسانی را که این کار را نمی کنند، درک نمی کنند.
 • در هماهنگی و تناسب کامل با شرایط محیطی خود هستند.

 

رضایت شغلی

برای یک ISFJ رضایت شغلی یعنی:

 • کار نیازمند مشاهده و ملاحظه دقیق باشد تا او بتواند با استفاده از توانمندیهای خود، به حقایق و جزئیات آن توجه کند.
 • روی پروژه های ملموسی کار کند که به دیگران کمک کند.
 • بتواند محبت خود را ابراز نماید و شرایطی فراهم آید که دیگران به تلاش و اهتمام وی پی برند.
 • کار به روشی سنتی و در محیطی سازمان یافته انجام شود.
 • لازم باشد او به قوانین استاندارد توجه کرده و از قضاوتهای عملی استفاده کند.
 • این امکان را داشته باشدکه در هر لحظه روی یک پروژه یا یک شخص کار کند.
 • فضای کاری خصوصی داشته باشد، به طوری که بتواند بدون مزاحمت دیگران کار کند.
 • امکان کمک به دیگران را داشته باشد و یا با کسانی کار کند که در باورها و ارزشهای وی سهیم باشند.
 • لازم باشد که او سازمان یافته و کارآمد باشد.
 • لازم نباشد که مرتب کارش را در حضور دیگران ارائه دهد.

 

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟