تیپ شخصیتی ENFP - قهرمان

تیپ شخصیتی ENFP

تیپ شخصیتی ENFP

اگر تیپ شخصیتی شما ENFP است، احتمالا خصوصیات زیر در اغلب موارد در مورد شما صادق است:

 • شخصی خلاق، با تخیل قوی، پرشور و سرزنده هستید

 • زندگی برای شما یک درام هیجان‌انگیز با انواع و اقسام احتمالات جالب و جذاب است

 • بین اطلاعات و رویدادهای مختلف به سرعت ارتباطی معنادار می‌یابید و در ذهن خود یک الگو شکل می‌دهید

 • نیاز دارید دیگران شما را تحسین و تائید کنند

 • با اشتیاق آماده‌ کمک کردن و حمایت از دیگران هستید

 • به راحتی خود را با شرایط مختلف سازگار می‌کنید

 • مهارت‌های کلامی بسیار خوبی دارید و به خوبی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنید

 • مواجه شدن با موقعیت‌های ناشناخته را هیجان‌انگیز می‌دانید و می‌توانید به راحتی با این موقعیت‌ها کنار بیایید

 

ویژگیهای شخصیتی

ENFPها خوشبین، خلاق و پر از شور و اشتیاق و ایده های جدید هستند و عمدتاً دارای توانایی‌های بالقوه زیادی نیز هستند، مستقل اند و از اطمینان خاطر فراوان بهره دارند. آنان معاشرتی، پویا و شاداب بوده و خود به خودی و خود انگیختگی دارند. زندگی را مملو از فرصتها می بینند، به سرعت بین وقایع و اطلاعات ارتباط برقرار می کنند و با اطمینان بر اساس الگوهایی که مشاهده می کنند، پیش می روند. برای این تیپ شخصیتی زندگی یک درام هیجان انگیز است. آن‌ها زندگی را دوست دارند و به آن به‌عنوان یک موهبت ارزشمند می‌نگرند به همین دلیل همواره در تلاش‌اند تا بهترین بهره را از زندگی ببرند.

چون ENFPها به امکانات و احتمالات توجه فراوان دارند، به همه چیز علاقه مندند و ترجیح می دهند بسیاری از گزینه ها باز باقی بمانند. آنان ملاحظه کننده هستند، لذا از هر چیز عادی هر برداشتی را که بخواهند می کنند. این تیپ شخصیتی بسیار کنجکاو است. آنها ترجیح می دهند به جای تصمیم گیری و داوری کردن، مسائل را درک کنند. 
ENFPها خلاق، سازگار و انعطاف پذیرند، برای الهام بیش از هر چیز دیگری اهمیت قائل اند و اغلب نوآورهای بکر و مبتکری به حساب می آیند. از قوه تصور و تخیل فراوان برخوردار بوده، ذهنی فعال دارند و به برداشتهای شخصی و الهامات خود اهمیت می دهند. گاه به جای سازگاری به روشهای جدید توجه می کنند. این تیپ شخصیتی راههای جدیدی برای اندیشه و عمل می گشاید و آنها را باز نگه می دارد. روحیه آنان پیوسته در حال تغییر است. 
ENFPها برای به اجرا گذاشتن ایده های نوآورانه خود به انرژی تکانه ای خود توجه دارند. برای آنها وجود مساله، انگیزه دهنده و جالب است. آنان عاشق حل مساله و پیاده كردن ایده های جدید و نوآورانه هستند. از قدرت کلام و بداهه گویی خوبی برخوردارند. اشتیاق بی حد و حصرشان بیش از سایر تیپ‌ها آن‌ها را قادر می‌سازد تا الهام‌بخش دیگران شده و به آن‌ها شور و انگیزه بدهند. آنان از اینکه در کنار دیگران باشند، انرژی فراوان می گیرند و می توانند با موفقیت، استعدادهای خود را با نقاط قوت دیگران ترکیب کنند. 
ENFPها بسیار خوشرو و با نشاط بوده و اغلب از خلق و خوی خوبی برخوردارند. اشتیاق آنها به زندگی می تواند مسری باشد. این تیپ شخصیتی به رشد و پیشرفت دیگران علاقه مند است، با همدلی با دیگران رفتار می کند و از خود گرمی و صمیمیت نشان می دهد. خواهان تایید دیگران بوده و به راحتی از دیگران قدردانی و حمایت می کنند. آنان از اختلاف و تعارض پرهیز کرده و بیشتر به دوستی و هماهنگی با دیگران علاقه مندند. با دیگران صمیمی بوده و به راحتی می توانند با آنها كار كرده و كنار بیایند. متقاعدسازی دیگران برای ENFPها بسیار ساده است و می‌توانند به آسانی از دیگران مجوزی برای شانه خالی کردن از کاری که دوست ندارند انجام دهند، بگیرند.

نظام ارزشی قوی

ENFPها دارای گستره وسیعی از توانمندی‌ها و استعدادها هستند و در اکثر اموری که به آن علاقه دارند خوش می‌درخشند. به دلیل اینکه این تیپ افرادی پروژه محور هستند ممکن است در طول زندگی‌شان چندین بار شغل خود را تغییر دهند و در نتیجه دیگران آن‌ها را افرادی بی‌هدف و دمدمی مزاج ببینند. اما در اصل این‌گونه نیست و ENFPها به دلیل آنکه نظام ارزشی قدرتمندی دارند و همواره در تلاش‌اند تا مطابق ارزش‌های شخصی‌شان زندگی کنند، به عکس تصور عموم، افرادی ثابت قدم و استوار هستند.

در حقیقت آن‌ها تنها کارهایی را انجام می‌دهند که با نظام ارزشی‌شان سازگاری کامل داشته باشد زیرا برای یک ENFP ضروری است که همواره خود واقعی‌اش را بدون اجبار بیرونی و بر اساس آنچه خود درست می‌پندارد زندگی کند. آن‌ها در پس هر رویدادی معنایی می‌یابند و دائم در جستجوی صلح درونی هستند و هنگامی به این صلح می‌رسند که ارزش‌های شخصی خود را زندگی کنند.

سفر به درون برای ENFPها اهمیت زیادی دارد به همین دلیل آن‌ها با احساسی از نگرانی و توجه، دائماً مراقب هستند تا ارتباط خود را با درونشان از دست ندهند. هیجانات عاطفی ENFPها که نقش مهمی در زندگی آنان ایفا می‌کند و نیز تلاش دائمی آن‌ها برای برقراری صلح و صفای درونی از ENFPها انسان‌هایی با عواطف بسیار قوی و قابل لمس و در نتیجه ارزش‌هایی رشد یافته می‌سازد.

حفظ یکپارچگی درونی

نصفه‌کاره رها کردن کارها می‌تواند یکی از مشکلات بالقوه ENFPها باشد، آن‌ها باید یاد بگیرند کارهایی را که شروع می‌کنند، تا به پایان رساندن قطعی آن‌ها دنبال نمایند. برخلاف سایر تیپ‌های برونگرا، ENFPها به زمان‌هایی برای خلوت با خویشتن نیاز دارند تا مطمئن شوند که دقیقاً در راستای ارزش‌هایشان پیش می‌روند. در صورتی که آن‌ها بتوانند صلح و صفای درونی خود را تأمین نمایند توفیقات فراوانی کسب خواهند نمود در غیر این صورت ممکن است احتمالات جدید آن‌ها را در میانه انجام کارشان به هیجان آورده و کار را نیمه تمام رها کنند و به سراغ فعالیتی جدید بروند و به این ترتیب هیچ یک از کارهایشان به سرانجامی قطعی نرسد و در نتیجه دستاوردی کسب نکنند.

کمک به رشد توانایی‌های دیگران

افراد با تیپ شخصیتی ENFP اکثراً از مهارت‌های ارتباطی قوی برخوردارند. آن‌ها سعی می‌کنند تقلیدِ کسی نباشند و خودِ واقعی‌شان را ارائه دهند. این تیپ در برخورد با دیگران بسیار گرم و صمیمی ظاهر می‌شوند و اهمیت بسیار زیادی برای صحت و پایداری روابط بین فردی خود قائل هستند. برای ENFPها بسیار مهم است که مورد علاقه اطرافیان خود واقع شوند، به همین دلیل گاه برخی از آن‌ها به ویژه در سنین پایین‌تر برای جلب تائید دیگران در نشان دادن احساس و علاقه خود اغراق نموده و در این راه رفتاری نه چندان صادقانه از خود بروز می‌دهند.

با این حال به محض اینکه ENFPها نیازشان برای جلب علاقه دیگران را به مسیر صداقت و راستی با خود درونی‌شان هدایت کنند، آنگاه به خوبی می‌توانند توانایی‌های دیگران را رشد داده و برای آنان مفید واقع شوند و خودبه‌خود تائید آن‌ها را نیز کسب خواهند نمود. علاوه بر این‌ها ENFPها توانایی ویژه‌ای در درک و شناخت افراد بعد از مدت کوتاهی رفت و آمد با آن‌ها دارند. آن‌ها این شناخت را به‌طور شهودی کسب می‌کنند و از آن در کنار انعطاف پذیریشان برای بهتر ارتباط برقرار کردن با دیگران استفاده می‌کنند، به گونه‌ای که می‌توانند با هرکس به شیوه خودش ارتباط بگیرند. (این مهارت مختص تمامی NFهاست)

خیال‌پرداز و آرمانی

به دلیل اینکه ENFPها در دنیایی از تخیلات هیجان انگیز زندگی می‌کنند لذا توجه به جزئیاتِ زندگیِ واقعی و روزمره برای آن‌ها مانند انجام یک کار بیهوده و ملال آور است. آن‌ها به کارهایی که شامل جزئیات هستند کمتر توجه می‌کنند و انگار اصلاً خوش ندارند به چنین جزئیاتی توجه کنند و اگر به ناچار مجبور به انجام این‌ مدل کارها بشوند، چندان همراه با رضایت درونی این تیپ نخواهد بود. این بخش از زندگی می‌تواند برای ENFPها بسیار چالش‌برانگیز باشد و حتی اعضای خانواده‌شان را از آنان عاصی نماید.

ENFPهایی که نتوانسته‌اند شخصیت خود را به رشد مناسبی برسانند و از مسیر درست زندگی خارج‌شده‌اند ممکن است به افرادی فریبکار تبدیل شوند. مهارت شگفت‌انگیز آن‌ها در سخنوری و فن بیان در این زمینه به آن‌ها کمک می‌کند تا بسیار متقاعد‌کننده به نظر بیایند و در نتیجه به احتمال زیاد هر آنچه را بخواهند به دست بیاورند. اگرچه اکثر ENFPها از توانایی‌های خود به این شکل سوء‌استفاده نمی‌کنند زیرا این کار با نظام ارزشی و اخلاقی آن‌ها سنخیتی ندارد.

ENFPها گاه در قضاوت‌های خود دچار اشتباهات جدی می‌شوند، اگرچه آن‌ها این توانایی خارق‌العاده را دارند که به‌طور شهودی، حقیقتِ ورای افراد و موقعیت‌های مختلف را دریابند اما با این حال زمانی که بخواهند از مشاهدات و اطلاعات خود در نتیجه‌گیری‌ها استفاده کنند ممکن است به نتایج اشتباهی برسند که قضاوتشان را تحت شعاع قرار دهد.

توجه به احتمالات جذاب

اگر ENFPها شکیبایی و متمرکز ماندن را نیاموخته باشند، در رضایت از زندگی زناشویی خود دچار مشکل خواهند شد زیرا توجه اصلی آن‌ها دائماً بر رویدادهای احتمالی و هیجان‌انگیز پیش روست و از آنچه حقیقتاً در حال رخ دادن است غافل می‌شوند و در نتیجه زندگی روزمره برای آن‌ها تبدیل به جریانی خسته‌کننده می‌شود. با این حال احساس تعلق خاطر قدرتمندی که در ENFPها وجود دارد آن‌ها را پایبند و متعهد به رابطه‌شان می‌سازد. باید توجه داشت که اندکی هیجان در زندگی برای ENFPها ضروری است بنابراین سازگاری آن‌ها با افرادی بیشتر است که با تغییر، ریسک‌پذیری و تجارب جدید مشکلی نداشته باشند.

والدین ENFP

داشتن پدر و مادر با تیپ شخصیتی ENFP می‌تواند برای فرزندان خوشایند باشد. اگرچه فرزندانی که دامنه ترجیحات قضاوتی (J) و حسی (S) آنان زیاد باشد، ممکن است دشواری‌هایی را در ارتباط با والدین ENFP خود تجربه کنند. چنین فرزندانی ممکن است برداشتشان این باشد که والدینشان دمدمی و بی‌ثبات هستند و ازآنجایی‌که سبک زندگی پر افت و خیز والدین ENFP خود را درک نمی‌کنند، انگار که در گرداب زندگی پر تلاطم آن‌ها رها شده‌اند و از این رو درک خواسته حقیقی والدین برای آن‌ها بسیار دشوار است. پدر یا مادر با تیپ شخصیتی ENFP گاهی می‌خواهد نقش صمیمی‌ترین یار را برای فرزندش ایفا کند و گاه از موضع قدرت یک پدر یا مادر با او رفتار می‌کند، اما در کنار تمام مواردی که گفته شد، مسئله‌ای که عمیقاً بر فرزندان آن‌ها اثرگذار است، ثبات و پافشاری ENFPها بر «نظام ارزشی‌شان» است که آن را با لذتی ناب از شادمانه زیستن همراه می‌کنند.

به دنبال معنا و مفهوم در کارها

ENFP ها عمدتاً مردمانی شاد و سرخوش هستند اما در صورتی که برای انجام کاری، با یک برنامه‌ریزی دقیق و سخت‌گیرانه محدود شوند و یا مأموریت‌های پیش پا افتاده‌ای که برایشان کوچک‌ترین معنایی ندارد به آن‌ها محول شود لحظات سختی را تجربه خواهند کرد. به همین دلیل موقعیت شغلی ایده آل برای ENFPها جایی است که در آن استقلال و انعطاف بالایی به آن‌ها داده شود تا بتوانند به طور مستقیم با ایده‌ها و مفاهیم مورد نظرشان ارتباط داشته و با تعداد زیادی از افراد تعامل داشته باشند. بسیاری از ENFPها کار و تجارت آزاد را به‌عنوان شغل خود بر می‌گزینند. آن‌ها این قابلیت را دارند که بدون کوچک‌ترین نیازی به یک مافوق متخصص، بالاترین سوددهی و بهره‌وری را در کاری که به آن علاقه‌مند هستند به دست آورند.

عدم تمایل به مسلط شدن روی دیگران

به دلیل اینکه ENFPها افرادی حساس هستند و اغلب در حال زیر نظر گرفتن محیط اطراف هستند گاهی ممکن است در اثر این حساسیت و مراقبت زیاد نسبت به اتفاقات اطراف دچار تنش‌های عضلانی شوند. (درون‌ریزی حساسیت و بروز آن به شکل اسپاسم عضلانی). آن‌ها نیاز شدیدی به استقلال عمل دارند و از زیر نظر قرار گرفتن و محدود شدن بیزارند. اگرچه آن‌ها به وحدت درونی با خودشان باور دارند و مراقبت زیادی بر نفس و ارزش‌های خود دارند اما روش آن‌ها در برخورد با دیگران متفاوت است و به هیچ وجه قصد کنترل کردن کسی را ندارند اما همان‌طور که خودشان از اجبار و وابستگی گریزان‌اند، دیگران را نیز به فرار از وابستگی و رهایی از اسارت و اجبار تشویق می‌کنند.

ENFPها اشخاصی خوش‌برخورد، حساس و مردم دوست هستند که در کارزار زندگی دل به دریا زده و از کسب تجارب جدید هراسی به خود راه نمی‌دهند. توانایی آن‌ها شامل طیف وسیعی از قابلیت‌هاست و در صورتی که بتوانند صلح درونی‌شان را تأمین کنند و بر انجام کارهایشان تا به اتمام رساندن آن‌ها متمرکز و مصمم بمانند، می‌توانند از این توانمندی‌ها برای بهبود زندگی خودشان و نزدیکانشان به خوبی بهره ببرند.

کارکرد اصلی یک ENFP شهودی برونگراست، به طوری که آن‌ها اطلاعات محیط اطراف را به‌صورت شمی و با در نظر گرفتن تصویر جامع دریافت می‌کنند. کارکرد کمکی‌شان نیز احساسی درونگرایانه است. بر این اساس با امور بر پایه احساسی که به آن‌ها دست می‌دهد برخورد می‌کنند و به این توجه دارند که امور تا چه اندازه با نظام ارزش‌های آن‌ها سازگار است.

تیپ شخصیتی ENFP در ارتباطات

 • می توانند پیوسته در اندیشه محبت و دوستی باشند.

 • برایشان مهم است که دیگران در چه شرایطی قرار دارند.

 • می توانند بلافاصله با دیگران روابط موثر بر قرار کنند.

 • می توانند توجه خود را به شخص دیگری جلب کنند و کاری کنند که دیگران احساس کنند بی قید شرط دوست داشتنی هستند.

 • همسر خود را آرمان سازی می کنند. آنها همیشه درگیر و یا عاشق هستند.

 • برای آزادی و استقلال بهای فراوانی قائلند.

 • دوست دارند احساسات خود را بیان کنند.

 • می خواهند خاص باشند. مترصد دریافت تایید و تصدیق از کسانی هستند که برایشان مهم اند.

 • می توانند جذاب و جلب کننده باشند.

 • با دیگران با گرمی و محبت برخورد می کنند.

 • می توانند به شدت با پشتکار، مثبت و خوشبین باشند.

 

تیپ شخصیتی ENFPدر مناسبات حرفه‌ای

 • در رسیدگی به جزئیات حتی در زمینه های مالی بی علاقه هستند.

 • به دنبال تنوع و چالش هستند. پیوسته در این فکرند که روشی تخیلی را برای انجام کارهایشان انتخاب کنند.

 • از انجام کارهای تکراری و روزمره دل خوشی ندارند.

 • افرادی شایسته و توانمند هستند.

 • از محدود شدن و مورد تسلط قرار گرفتن متنفرند.

 • می توانند رهبرانی با جذبه و الهام بخش باشند. آنها با انرژی و پشتکار خود به دیگران انگیزه می دهند.

 • مهارت‌های ارتباطی بالایی دارند، روابط گرمی با انسان‌ها دارند و مشتاقانه با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنند.

 • رفتاری مشارکتی و دوستانه با سایر افراد دارند.

 • از بینش عمیقی نسبت به انسان‌ها و روابط با آن‌ها برخوردارند.

 • مهارت‌های ارتباطیِ کلامی و نوشتاری بالایی دارند.

 • معمولا نیازهای دیگران را در اولویت قرار می‌دهند و مشتاق کمک کردن به انسان‌ها هستند.

 • برای حفظ انگیزه‌شان نیاز دارند که مورد تائید و تحسین سایرین قرار بگیرند.

 • دوست دارند با اشخاص خلاق و پر انرژی کار کنند.

 • معمولا قادرند به‌خوبی ایده‌ها و نظریاتِ پیچیده را درک ‌کنند.

 • برای آنها شروع کردن کار از تمام کردن آن اهمیت بیشتری دارد.

 • وقتی درگیر پروژه خود می شوند زمان و نیازهای جسمانی خود را فراموش می کنند.

 • می توانند روی پای خود بایستند و فکر کنند.

 • در بسیاری از زمینه ها با استعداد هستند، اما در کم کردن حیطه توجه خود با دشواری روبرو می شوند.

 • تحت تاثیر جزئیات کلافه می شوند. ترجیح می دهند شخص دیگری به جزئیات رسیدگی کند.

 • دوست دارند با سرعت خود کار کنند. می خواهند نظارت بر کار آنان، کمترین مقدار ممکن باشد.

 • مایلند در آنِ واحد پروژه‌های متعددی را در دست داشته باشند.

 • ایده‌ها و برنامه‌هایشان معطوف به آینده است.

 • می‌توانند از شهود خود برای منطقی فکر کردن و بی‌طرفانه قضاوت کردن استفاده نمایند.

رضایت شغلی تیپ شخصیتی  ENFP

 • با گروههای مختلف روی موضوعات متنوع کار کند.

 • ایده ها، محصولات، خدمات یا راه حلهای جدیدی برای مسائلی که به دیگران کمک می کند، پیدا کند.

 • کار خوشایند، چالش برانگیز و متنوع باشد.

 • به ندرت لازم باشد که در جزئیات کار شرکت کند.

 • با سرعت خودش روی موضوعات کار کند، از حداقل قواعد و رویه ها پیروی کرده و آزادی عمل داشته باشد تا اراده اش را نشان دهد.

 • با اشخاص جدید آشنا شود، مهارتهای جدید بیاموزد و کنجکاوی خود را پیوسته ارضاء نماید.

 • کارها با ارزشهای وی سازگار باشد و به او امکان فراهم کردن فرصتهای مناسب به سود دیگران را بدهد.

 • در محیطی دوستانه و آرام و با مشربی خوش کار کند و با دیگران در شرایط حداقل تعارض باشد.

 • بتواند از الهامات خود تبعیت کند و در کارهای جالب و هیجان بخش مشارکت نماید.

 • کار در شرایط و فضایی انجام شود که با خود تشکر به همراه داشته باشد و به شور و شوق و خلاقیت و قدرت تخیل وی بیفزاید.

 
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟