تیپ شخصیتی ENTJ - فرمانده

تیپ شخصیتی ENTJ
ویژگیهای شخصیتی

 • فردی صریح، قاطع و مصمم هستید
 • به دلیل عملگرا بودن، در اغلب مواقع در موقعیت‌های رهبری قرار می‌گیرید
 • به سرعت دست به کار می‌شوید و سعی می‌کنید به اوضاع و شرایط نابه‌سامان، انسجام دهید
 • در مواجهه با چالش‌های کاری و سازمانی خیلی خوب عمل می‌کنید و فورا برای حل کردن مشکلات قدمی برمی‌دارید
 • چشم به اهداف بلند-مدت دارید و معمولا از این‌که برای رسیدن به اهدافتان برنامه‌ریزی کنید لذت می‌برید
 • اطلاعات عمومی بالایی دارید و اهل مطالعه و افزایش آگاهی و معلومات خود هستید
 • دوست دارید دانش و اطلاعات خود را با دیگران هم در میان بگذارید تا پیشرفت آن‌ها را هم ببینید
 • معمولا نظرات و عقایدتان را با شهامت و صراحت بیان می‌کنید
 • اغلب به‌درستیِ باورها و نظرات خود اطمینان دارید

 

شرح خصوصیات تیپ شخصیتی ENTJ

ENTJها رهبرانی بزرگ و تصمیم گیرندگان و برنامه ریزان بسیار خوبی هستند. این تیپ ذاتا تمایل به رهبری دیگران دارد و به کمک توانایی خود در درک سریع پیچیدگی‌ها، دریافت حجم زیادی از اطلاعات بدور از احساسات و قضاوت‌های فوری و قاطعانه‌شان به خوبی از عهده این کار بر می‌آیند. آن‌ها به سرعت بر اوضاع مسلط می‌شوند و در صدر امور قرار می‌گیرند.آنها به راحتی در همه چیز امکانات مثبت می بینند و از اینکه دیگران را راهنمایی کنند تا آنها به پنداره های خود صورت واقعیت بخشند، خوشحال می شوند. این اشخاص متفکرانی بسیار قدرتمند بوده و در کار برنامه ریزی از توانمندی فراوانی برخوردارند. دید بلند مدت و دورنمای وسیع آن‌ها مدام در حال مشاهده و زیر نظر گرفتن اوضاع برای یافتن و از میان برداشتن مشکلات بالقوه برای رسیدن به اهدافشان هستند. ENTJها در مشاهدات خود بسیار دقیق هستند و امور را از دورنمایی وسیع رصد می‌کنند.
ENTJها در ارائه ایده های خود بسیار قدرتمند عمل می کنند و توانایی زیادی در توسعه و پیاده سازی سیستمهای جامع برای حل مشکلات سازمانی دارند. آنها از برنامه ریزی بلند مدت و هدف گذاری لذت می برند. 
از آنجا که ENTJها به شدت منطقی و تحلیلگرا هستند، در انجام هر کاری که به استدلال و منطق نیاز دارد، موفقند. آنان بیش از هر چیز برای حقیقت ارزش قائل بوده و تنها با استدلال منطقی متقاعد می شوند. آنها به سرعت روشها و سیاستهای غیرمنطقی و ناکارآمد را تشخیص می دهند، به سادگی نقاط ضعف و اشکالات موجود در موقعیتهای مختلف را پیدا کرده و راه اصلاح آن را می یابند. تلاش آنان بر این است که به جای قبول سیستمها به شکلی که هستند، آنها را اصلاح کنند. 
افرادی آینده نگرند که به شدت خواهان رسیدن به موفقیت بوده و تمایل زیادی دارند که در هر کاری موفق شوند ENTJ .ها از حل مسائل پیچیده لذت می برند و می خواهند در انجام هر کاری به سطح مهارت و استادی برسند. این اشخاص پیوسته بر آنند که بر دانش خود بیفزایند و لذا همواره به دنبال كسب دانش، توانمندی و مهارتهای لازم در سطح بالا هستند. همچنین از بسط دانش خود و انتقال آن به دیگران لذت می برند. در کار برنامه ریزی از سیاستی منظم استفاده می کنند و می خواهند درباره موضوعات جدید بررسی و تحقیق نمایند. آنها به نتایج آتی اعمالشان بیش از شرایط موجود امور توجه دارند. 
ENTJها اشخاصی متفكر، فعال، پر انرژی، مطمئن و با صلاحیت هستند. آنها طبیعتا به جاهایی می روند که بتوانند در آن مسؤولیت داشته باشند و با استفاده از منابع به اهداف بلند مدت خود برسند. آنها اشخاصی با علم و اطلاع و آگاه هستند و دوست دارند در بحثهای روشنفکرانه شرکت کنند. ENTJها از اشخاصی که آنها را به مبارزه می طلبند استقبال می کنند و برای کسانی که این کار را نمی کنند، احترامی قائل نیستند.

ENTJها اغلب توجه ویژه‌ای به کار و دستاوردهای شغلی خود دارند و زندگی آن‌ها به طور طبیعی با دنیای کسب‌وکار و فعالیت در محل کار پیوند خورده است. آن‌ها قابلیت ویژه‌ای در شناسایی و انتخاب طرح‌های کارآمد برای زیر و رو کردن یک سازمان ورشکسته و بازگرداندن آن به عرصه رقابت و موفقیت را دارند. ایده‌های آن‌ها عمدتا به موفقیت ختم می‌شود. به دلیل تمایل ذاتیشان به رهبری، افراد با تیپ شخصیتی ENTJ اغلب توفیقات و دستاوردهای فراوانی را در دنیای تجارت کسب می‌کنند. آن‌ها هرگز از انجام مسئولیت‌ها و وظایف مربوط به کارشان خسته نمی‌شوند و قادرند پنداره‌های واضحی از روند پیمایش سازمان خود در ذهنشان بسازند.  آن‌ها می‌دانند حرکت سازمانشان به کجا ختم می‌شود.

 

صریح و قاطع

از نظر یک ENTJ افراد مجالی برای اشتباه کردن ندارند و دیدن اشتباهات تکراری از جانب دیگران، آن‌ها را به ستوه می‌آورد. آن‌ها کوچکترین تحملی برای ناکارآمدی از خود نشان نمی‌دهند و از آنجایی که به طور ذاتی با دیگران هم نوایی احساسی ندارند در صورتی که در چنین موقعیتی کاسه صبرشان لبریز شود برخوردهای صریح و قاطعانه نشان می‌دهند. افراد با این تیپ، صداقت و صراحت را به ملاحظه‌کاری و پنهان کردنِ‌ نظرات ترجیح می‌دهند.

ENTJها مانند بسیاری از تیپ‌های شخصیتی نمی‌توانند از دریچه‌ای غیر از دنیای ذهنی خودشان به مسائل نگاه کنند اما برخلاف سایر تیپ‌های شخصیتی به هیچ وجه تحمل تفاوت دیدگاه سایرین با نظر خودشان را ندارند.

ENTJها معتقدند همه باید مثل آن‌ها فکر کنند. این تیپ شحصیتی باید یاد بگیرد ارزش دیدگاه‌های سایرین را نیز درک کند. آن‌ها باید مراقبت از احساسات دیگران را به طور آگاهانه تمرین کنند و اهمیت حساس بودن نسبت به عواطف دیگران را درک کنند.

در صورتی که این تیپ به چنین آگاهی و خردی دست نیابد، در نظر دیگران، فردی سلطه‌جو، تهدیدکننده و زورگو جلوه می‌کند. این مسئله می‌تواند برای ENTJهایی که اهمیت همکاری با دیگران را درک نکرده‌اند باعث مشکلاتی در روابط با سایرین شود.

 

مصمم و سریع در تصمیم‌گیری‌ها

اراده و قدرت درونی بالای ENTJها بعنوان عاملی محرک و وادارنده، به آن‌ها در کسب دستاوردها یاری می‌رساند. گرچه گاهی همین قدرت درونی مسبب خودبزرگ پنداری ENTJها شده و یکپارچگی و صمیمیت آنان با دیگران را به مخاطره می‌اندازد.

لذا آن‌ها تلاش زیادی می‌کنند تا برای حفظ جایگاه خود نزد دیگران از این ویژگی‌ها اجتناب نمایند. آن‌ها افرادی مصمم، قاطع و شفاف هستند که از بیان صریح نظراتشان ابایی ندارند. ENTJها در تصمیم‌گیری سریع عمل می‌کنند و قادرند به سرعت نیات خود از تصمیماتشان را به سایرین بقبولانند و آن‌ها را توجیه نمایند.

در صورتی که آن‌ها کارکرد شهودی خود را به اندازه کافی رشد نداده باشند تصمیماتشان بسیار عجولانه و بدور از ارزیابی‌های معقول صورت می‌پذیرد. از سویی دیگر اگر کارکرد فکریشان به رشد کافی نرسیده باشد دیدگاه‌هایی ناموجه و خالی از منطق ارائه می‌کنند که در نتیجه آن، تصمیماتی بی پایه و اساس می‌گیرند.

در چنین مواقعی ممکن است حتی درک و دریافت صحیحی نسبت به موقعیتی که در آن قرار دارند داشته باشند اما قادر به فهمیدن این‌که چه اقدامی باید براساس فهمشان از موقعیت صورت دهند نیستند و در نتیجه مجموعه اقداماتشان به سرانجامی مثبت راه نخواهد یافت.

 

طرز برخورد رسمی در محیط کار

در مجموع ENTJهایی که کمتر از حد معمول و مورد انتظار رشد یافته باشند تبدیل به افرادی سلطه‌جو می‌شوند که بدون توجه به افراد و عزت آنان مدام دستورات بی‌دلیل و نامربوط صادر خواهند کرد.

اگرچه ENTJها در محیط‌های کاری اغلب فاصله عاطفی مشخصی را با دیگران حفظ می‌کنند با این وجود گاه و بیگاه عواطفشان مجال بروز پیدا می‌کند و تبدیل به افرادی حساس نسبت به احساسات خود و دیگران می‌شوند.

در چنین مواقعی آن‌ها از رفتار خشک و رسمی معمولی‌شان در موقعیت‌های رسمی و کاری دست می‌کشند و به احساساتشان فرصت بروز می‌دهند، احساساتی قدرتمند که معمولا  آن‌ را تنها با حلقه نزدیکان و معتمدین خود قسمت خواهند کرد زیرا (در حالت کمتر رشدیافته) بروز احساسات را یک نقطه ضعف انسانی می‌دانند.

مهارت‌های استدلالی و کلامی قوی

ENTJها شیفته تعامل و برقراری ارتباط با دیگران هستند و بعنوان یک تیپ برونگرا از تمرکز بر وقایع بیرونی کسب انرژی و انگیزه می‌کنند.

در واقع برای یک ENTJ هیچ چیز دلپذیرتر و رضایت‌بخش تر از یک گفتگوی جذاب، هیجان‌انگیز و چالشی نیست. این تیپ خصوصا احترام ویژه‌ای برای افرادی قائلند که شجاعانه در برابر ENTJها قرار می‌گیرند و از نظراتشان دفاع می‌کنند.

اگر چه این مسئله در نگاه اول عجیب به نظر می‌رسد اما در هر صورت ENTJها به دلیل قدرت استدلالی قوی و مهارت‌های کلامی که دارند و از طرفی به دلیل اطمینان به درستی عقایدشان از هیچ بحث و مناظره‌ای شانه خالی نمی‌کنند. تا جایی که بسیاری از افراد-حتی با اعتماد‌به‌نفس بالا- ممکن است در بحث و گفتگو با ENTJها برای لحظاتی در مورد درستیِ گفتار و استدلال‌های خودشان دچار تردید شوند و در دام قاطعیتِ ENTJ بیفتند.

افراد با تیپ شخصیتی ENTJ دوست دارند محیط خانه‌شان مرتب و منظم باشد و مدیریت کارهای منزل به خوبی و درستی پیش رود. آن‌ها برای رشد و تربیت فرزندانشان اهمیت زیادی قائل‌اند و ساختار و مقررات مشخصی را برای آنان تعیین می‌کنند. افراد با این تیپ می‌خواهند فرزندانشان به مدارج بالای تحصیلی برسند.

آن‌ها به همان ترتیبی که در محل کار در راس امور قرار دارند دوست دارند شرایط مشابهی را در منزلشان نیز پیاده کنند و در منزل هم «رئیس» باشند. مناسب‌ترین زوج برای ENTJ کسی است که عزت نفس بالا و تصویر مثبتی از خود داشته باشد و همانند خود ENTJ ترجیح فکری داشته باشد تا بیشترین همپوشانی میان آن‌ها حاصل شود.

از طرفی به دلیل آن‌که توجه و تمرکز اصلی آن‌ها در وهله نخست روی امور شغلیشان می‌باشد لذا بسیاری از ENTJها ممکن است حضور موثری در منازلشان نداشته باشند یا حتی در صورت حضور فیزیکی همچنان ذهنشان مشغول اولویت‌های کاریشان باشد.

در صورتی که ENTJها به شکل مناسبی تعادل را در زندگیشان رعایت کنند، بطور طبیعی موهبت‌های فراوانی برای کسب موفقیت‌های فردی دارند. آن‌ها افرادی قاطع، مصمم، نوآور، خلاق و متفکرانی استراتژیک و با دید بلند مدت هستند و شخصیتی راسخ و پایدار دارند و قادرند با توانمندی‌های ذاتی خود به هر هدفی که می‌خواهند نائل آیند.

کارکرد اصلی ENTJها تفکر برونگرایانه (Te) و کارکرد کمکیشان شهود درونگرایانه است (Ni) که به کمک آن اطلاعات محیط اطراف را با در نظر گرفتن تصویر بزرگتر دریافت می‌کنند.

 

روابط با دیگران

 • صادق، صریح و رک هستند. آنها تعهداتی دارند و صریحا از این تعهدات حرف می زنند.
 • اشخاصی را که به آنها علاقه مندند تشویق می کنند که به شکلی که در نظر آنها از همه مناسب تر است فعالیت کنند.
 • با شور و اشتیاق زندگی می کنند.
 • خوش خلق و خوی و در مواقعی جدی هستند.
 • از روابط به عنوان فرصت مناسبی برای یادگیری استفاده می کنند.
 • به حیثیت و موقعیت بها می دهند. بعضی از آنها دوست دارند شریک زندگی ای داشته باشند که آنها را در رسیدن به هدفهای زندگی شان یاری دهد.
 • به همسری احتیاج دارند که خود مختار بوده و از عزت نفس خوبی برخوردار باشد.
 • وقتی کاری مطابق میل آنها انجام نمی شود، صبر و شکیبایی خود را از دست می دهند.
 • می توانند مرعوب کننده، صریح و مستقیم باشند.
 • می توانند جنبه های ملایم خود را پنهان کنند تا خشن و زبر به نظر برسند.
 • در شرایط استرس و فشار با خود و با دیگران رفتاری پرخاش کننده دارند.

 

در محل کار

 • دوست دارند مسؤول باشند، اغلب مشاغل سرپرستی، مدیریت و رهبری را بر عهده دارند. آنها مایل هستند که مسؤول بهره برداری از توانایی های ویژه خود باشند.
 • ENTJها برای رهبری و بنیان نهادن سازمانها بسیار مناسب بوده و رهبرانی موفق هستند.
 • اعتماد به‌نفس بالایی دارند.
 • قاطع و مصمم هستند.
 • مهارت‌های ارتباطی و کلامی بسیار بالایی دارند.
 • موانع را به عنوان چالش در نظر می گیرند. آنها این توانایی را دارند که مشکلات سازمان را آشکارا شناسایی کرده و راه حل هایی ابتکاری برای کوتاه مدت یا بلند مدت، بسته به نیاز سازمان ارائه کنند.
 • تمرکزشان معطوف به آینده و رخدادهای احتمالی آن است.
 • برای رسیدن به اهدافشان به روشهای استراتژیک توجه می کنند.
 • حقایق و استراتژیها را از قبل سازماندهی می کنند و دوست دارند که کارهایشان زودتر از زمان مقرر تمام شود.
 • به‌دنبال این هستند که ایده‌های تئوریک را عملی کنند و آن‌ها را به نتیجه برسانند.
 • عدم کارایی را دوست ندارند، از نداشتن قاطعیت و صلاحیت بیزارند.
 • رقابت جو هستند. اغلب معتاد به کار می باشند.
 • دوست دارند با اشخاص قوی، مستقل و نتیجه گرا کار کنند.
 • بدون وجود دلیل منطقی تسلیم نمی شوند.
 • دوست دارند عهده دار امور و تصمیم گیرنده باشند. مایل نیستند از دیگران دستورالعمل و راهنمایی بگیرند، مگر آن که آن شخص از دانش و صلاحیت بیشتری برخوردار باشد.
 • برای مسائل راه حلهای منطقی ارائه می دهند. دوست دارند با دستورالعملها و راهنماییهای روشن و واضح کار کنند.
 • دوست‌دارند امور در چرخه‌ای منظم و ساختاریافته در گردش باشند.
 • از انجام کارهای یکنواخت و با جزئیات زیاد بیزارند.

 

رضایت شغلی
برای یک ENTJ رضایت شغلی یعنی:

 • امکان رهبری و ریاست داشته باشد و کنترل امور به دست وی باشد، سیستمهای عملیاتی یک سازمان را سازماندهی کند تا به اهداف خود برسد.
 • بتواند برنامه ریزی استراتژیک بلند مدت داشته باشد و روشهایی ابتکاری و منطقی برای حل انواع مسائل ارائه دهد.
 • محیط کار به خوبی سازمان یافته باشد، جایی که او و دیگران در یک محدوده معین با خطوط راهنمای مشخص کار کنند.
 • کار به نوعی باشد که باعث کنجکاوی وی شود و به او امکان دهد با مسائل پیچیده و اغلب دشوار کار کند.
 • فرصت کار با اشخاص هوشمند، خلاق و هدفمند و لایق و توانمند وجود داشته باشد.
 • بتواند در محدوده سازمان رشد کرده و بر صلاحیتهای خود بیفزاید.
 • کار جالب و چالش برانگیز باشد و حالت رقابت آمیز داشته باشد، جایی که دیگران موفقیتهای او را ببینند.
 • امکان هدف گذاری برایش وجود داشته باشد و شرایطی فراهم آورد که او و دیگران به هدف اصلی سازمان فکر کنند.
 • این امکان را داشته باشد که دیگران را اداره و مدیریت کند، از معیارهای منطقی استفاده کرده و از توانمندیهای دیگران بهره گیرد.

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟