تیپ شخصیتی ESFP - سرگرم‌کننده

تیپ شخصیتی ESFP

تیپ شخصیتی ESFP

 • شخصی سرزنده، پرجنب‌وجوش و اجتماعی هستید که نسبت به دیگران رفتاری دوستانه و پذیرا دارید.
 • قدر زندگی، انسان‌ها و خوشی‌ها و راحتی‌های مادی را می‌دانید و از آن‌ها لذت می‌برید.
 • از همکاری با دیگران و کار گروهی بسیار لذت می‌برید.
 • در کارهایتان فردی واقع‌گرا و معقول هستید و رویایی فکر نمی‌کنید.
 • دوست دارید حرفه‌تان همراه با سرگرمی و اوقات خوش باشد.
 • با انعطاف‌پذیری بالایی که دارید به سرعت با محیط‌ها و افراد جدید جور می‌شوید.
 • زمانی موضوعات جدید را بهتر یاد می‌گیرید که آن‌ را همراه با دیگران و با مشارکت سایرین انجام دهید.

 

ویژگیهای شخصیتی

ESFPها با نمک و جذاب، شاداب و با نشاط هستند، از حضور مردم لذت می برند و میل شدیدی به زندگی دارند. ESFPها در دنیایی از احتمالات مرتبط با مردم زندگی می‌کنند. خود به خودی و خود انگیختگی دارند. برای آنها زندگی مملو از فرصتهاست و از هر کاری که می کنند و از هرچه می بینند، لذت می‌برند. 
ESFPها سازگارند، زیاد به خودشان و به دیگران سخت نمی گیرند و در واقع زندگی را برای خود و دیگران راحت می گیرند. رفتاری گرم، صمیمانه و دوستانه داشته و به روابط خود بها و اهمیت می دهند. سخاوتمند و دست و دلباز هستند، بدون اینکه انتظار متقابل داشته باشند. آن‌ها عاشق ارتباط برقرار کردن با مردم و تجربه‌ کردن فعالیت‌های جدید هستند. آن‌ها افرادی سرزنده و خوش‌مشرب هستند و از این که در مرکز توجه باشند بسیار لذت می‌برند. این اشخاص به شدت اجتماعی می باشند، با دیگران بسیار همدل و همراهند و کاری می کنند که بیشتر به دیگران خوش بگذرد. خواهان تایید بسیار از دیگران بوده و نیز آماده قدردانی و حمایت از سایرین می باشند. 
یکی از قابلیت‌های مهم این تیپ شخصیتی توانایی زیستن در لحظه‌ است.  در واقع ESFPها در اینجا و اکنون زندگی می‌کنند و حواسشان متوجه وقایع دنیای بیرون و هر آن چه جلوی چشمشان اتفاق می‌افتد است. این افراد از هیجان و هر آن چه زندگی در لحظه به آن‌ها پیشکش می‌کند لذت می‌برند و استقبال می‌کنند. آنها عاشق بازی و تفریح هستند، مشتاقانه در بازیها و تفریحات مشارکت می کنند و در اغلب مواقع چند کار را با هم انجام می دهند. 
 

ESFP ها واقع بین هستند و اشیا را به آن شکلی که هستند می بینند. آنچه را می بینند، می شنوند، می بویند و لمس و مزه می کنند باور می کنند. به ایده ها و فرضیات و توضیحات نظری کاری ندارند و به تجربیات گذشته خود بها می دهند. چون به دنبال حقایق محکم هستند و جزئیات را به خوبی در حافظه خود نگه می دارند، از کاری که می کنند درسهای آموزنده می گیرند. عقل سلیم به آنها امکان می دهد که با اشخاص و با امور به خوبی کنار بیایند. در حل مسائل به امكانات و روشهای موجود تكیه دارند. آنان از جمع آوری اطلاعات استقبال می کنند و به این توجه دارند که به طور طبیعی چه راه حلهایی پیدا می‌شود. 
اشخاصی صبور و شکیبا هستند، خود و دیگران را می پذیرند و نمی خواهند که اراده خود را بر دیگران تحمیل کنند. بسیار همدل، مودب و مبادی آداب بوده و به همین دلیل دیگران معمولاً آنان را دوست دارند. 
ESFPها اهل صحبتند و توانایی خوبی در متقاعد كردن دیگران دارند و معمولاً می توانند دیگران را وادار کنند که پیشنهادات و نظرات آنان را بپذیرند. علاقه مند به معاشرت و مجالست با دیگران بوده و به احساسات و علایق آنها بسیار اهمیت می دهند. در صحبت و گفت وگو بسیار خوب ظاهر می شوند، از قدرت کلام و بداهه گویی خوبی برخوردارند و سخنرانان توانمندی هستند. از کمک به دیگران لذت می برند، اما ترجیح می دهند که به شکل واقعی و ملموس به دیگران کمک کنند.  ESFPها مهارت‌های بین فردی و ارتباطی بسیار قوی دارند و به همین دلیل به خوبی می‌توانند نقش میانجی بین دیگران را به خوبی ایفا کنند، آن‌ها معمولاً خیلی خوب می‌توانند با نشان دادن پرچم صلح بین دیگران آشتی و سازگاری برقرار کنند.

ESFPها رفتاری خوشایند دارند، از استقلال فراوان بهره مندند. شیفته شگفتی می باشند و همیشه مترصد یافتن راههایی هستند که دیگران را شگفت زده و خوشحال کنند.

صمیمی و مردم‌دوست

تصمیم‌گیری‌های این تیپ بر اساس ارزش‌های شخصی و درونی‌شان است به همین دلیل ESFPها افرادی حساس نسبت به دیگران هستند و به خوبی می‌توانند با احساسات سایر انسان‌ها همدلی کنند. آن‌ها معمولاً افرادی بخشنده و صمیمی هستند که به نیازهای دیگران توجه می‌کنند و سعی دارند به آن‌ها کمک کنند.

ESFPها درک خوبی از انسان‌ها دارند ضمن این که معمولاً حواسشان به بقیه هست و رفتار و احساسات بقیه را زیر نظر دارند و در صورتی که دیگران در شرایط احساسی خوبی نباشند ESFPها متوجه این موضوع شده و سعی می‌کنند به کمک آن‌ها رفته و مسئله را به طور عملی حل کنند.

در نتیجه ESFPها معمولاً زودتر از بقیه متوجه حال و احوال دیگران می‌شوند و در صورت لزوم تلاش می‌کنند تا برای آن‌ها کاری مفید و مثبت انجام دهند. ضمن این که کمک‌های آن‌ها صرفاً به دلگرمی دادن و هم‌دلی با دیگران خلاصه نمی‌شود و سعی آن‌ها بر این است که به صورت کاربردی و در جهت رفع نیازهای آنی دیگران به یاری آن‌ها بشتابند.

واقع‌گرا و اهل عمل

ضمناً آن‌ها ترجیح می‌دهند به طور کاربردی و واقعی نیازهای دیگران را برطرف کنند و شاید چندان با پند و اندرز دادن به دیگران راحت نباشند چون این افراد کلاً موافق ایده‌های روی کاغذ نیستند و برای عمل‌گرا بودن ارزش زیادی قائل‌اند.

ESFPها افرادی به شدت خودانگیخته و خوش‌بین هستند، به این معنی که چندان تمایلی به این ندارند که همه‌ی کارهایشان را از قبل برنامه‌ریزی کنند، آن‌ها دوست دارند زندگی و اتفاقات آن برایشان پیش‌بینی‌ناپذیر و در نتیجه هیجان‌انگیز باقی بماند، به همین دلیل سعی می‌کنند هیجان نهفته در وقایع را با برنامه‌ریزی از بین نبرند.

در صورتی که ESFPها ترجیح فکری (T) خود را به اندازه کافی رشد نداده باشند، شخصیتی بیش‌ از اندازه احساسی و بخشاینده پیدا خواهند کرد و نمی‌توانند از منطق و قوه‌ی تحلیل خود برای گرفتن تصمیماتی متعادل استفاده نمایند.

در این صورت ممکن است توجه به اهداف بلند مدت و انجام وظایف و مسئولیت‌های ضروری را قربانی لذت‌های آنی و زودگذر کنند. ضمناً ممکن است ESFPها دید بلند مدت و دورنمای خوبی از مسائل و موضوعات نداشته باشند  و اساساً توجهی به پیامد‌های بلند مدت یک مسئله نشان ندهند.

هیجان‌طلب و بازیگوش

برای بسیاری از ESFPها دنیا یک صحنه‌ی نمایش جذاب و مهیج است و آن‌ها دوست دارند در مرکز این نمایش باشند و به اجرای نقش برای دیگران بپردازند. آن‌ها از این که بتوانند دیگران را سرگرم و هیجان‌زده کنند بسیار لذت می‌برند و ضمناً در این کار مهارت بسیار بالایی هم دارند. آن‌ها دوست دارند زندگی یک مهمانی تمام‌نشدنی باشد که خودشان نقش میزبان خوش‌مشرب را در آن ایفا می‌کنند.

ESFPها عاشق مردم و ارتباط داشتن با آن‌ها هستند و جالب این جاست که دیگران هم ESFPها را دوست دارند و از حضور آن‌ها در جمع‌ها بسیار استقبال می‌کنند. یکی از ویژگی‌های مثبت و قابل توجه ESFPها این است که دیگران را همان‌طور که هستند می‌پذیرند و سعی در تغییر آن‌ها و اعمال زور و اجبار به آن‌ها ندارند.

آن‌ها روحیه‌ای شاداب و اشتیاقی تمام نشدنی دارند و برای همه‌ی افراد احترام قائل‌اند. ESFPها صمیمانه به فکر دوستانشان هستند و نسبت به آن‌ها حمایتگر و مهربان‌اند و در مجموع با همه‌ی افراد رفتاری دوستانه و راحت دارند.

اما در صورتی که مورد بی‌مهری یا بی‌توجهی قرار بگیرند می‌توانند بسیار عصبانی شوند و قضاوت‌های تند و تیزی در مورد افراد ارائه کنند. در این صورت قابلیت این را دارند که احساس تنفری عمیق نسبت به فرد یا افراد مورد نظر در آن‌ها ایجاد شود.

در پی کسب نتایج ملموس 

ESFPها در شرایط استرس- به عکس حالت طبیعی‌شان- ممکن است غرق در افکار منفی و بیهوده شوند و در چرخه‌ی فکر کردن به احتمالات پوچ گرفتار شوند. در این شرایط بسیاری از ESFPها برای از میان برداشتن استرس و بازگشت به حالت عادی یک ذهنیت عمومی و ساده مثبت را جایگزین افکار منفی‌شان می‌کنند. این ذهنیت ممکن است مسئله را به طور ریشه‌ای حل نکند اما به ESFPها کمک می‌کند بر اضطراب خود تا حدودی غلبه نمایند.

ESFPها اهل عمل هستند و بیش‌تر به فعالیت‌های کاربردی که نتایجی واقعی و ملموس در بر دارد توجه می‌کنند. اما دوست دارند کارها را آزادانه و تا حد امکان بدون نظارت یا سرپرستی دیگران انجام بدهند. آن‌ها دوست دارند به شیوه‌ی مطلوب خودشان کارها را پیش ببرند. ESFPها زمانی بهتر می‌توانند موضوعات تازه را یاد بگیرند که خودشان دست به کار شوند و کاربرد آن را در عمل مشاهده کنند.

آن‌ها علاقه‌ی چندانی به مطالعه‌ی کتاب‌های آموزشی و آموختن از طریق مطالب تئوریک ندارند. در صورتی که این افراد ترجیح شهودی خودشان را به اندازه کافی رشد نداده باشند و از آن استفاده نکرده باشند در این صورت موقعیت‌هایی که نیاز به استفاده از تفکر تحلیلی و انتزاعی دارد برای آن‌ها غیر قابل تحمل خواهد بود.

بنابراین ممکن است محیط‌های علمی با شیوه‌های آموزشی سنتی چندان برای ESFPها جذاب نباشد و در نتیجه عملکرد درخشانی در آن نداشته باشند. اما در عوض در صورتی که این اجازه را داشته باشند که هنگام یادگیری با دیگران ارتباط و تعامل داشته باشند و خودشان مطلب یاد گرفته شده را در عمل مورد آزمون قرار دهند، قابلیت یادگیری آن‌ها به طرز عجیبی افزایش پیدا خواهد کرد.

نگاه زیباشناسانه و درک فضایی قوی

ESFPها درک زیبایی شناسانه‌ فوق‌العاده‌ای دارند، آن‌ها به خوبی به محیط و تجسم فضایی اشیاء و جایگاه‌ آن‌ها در محیط مسلط هستند. در صورتی که شرایط برای آن‌ها فراهم باشد معمولاً بسیاری از ESFPها اقدام به جمع‌آوری ادوات و وسایل مختلف و زیبا خواهند کرد، علاوه‌ بر این آن‌ها علاقه‌مند به داشتن اموال و دارایی‌های مادی زیبا و چشم‌نواز هستند.

چیدمان وسایل در منازل آن‌ها اغلب به زیبایی انجام شده است. در مجموع ESFPها از مشاهده‌ی زیبایی‌های محیط اطراف بسیار به وجد می‌آیند و معمولاً سعی می‌کنند چاشنی زیبا شناسانه به محیط اطراف خود چه در خانه، چه در اتاقشان و چه در محل کارشان اضافه نمایند. آن‌ها علاقه‌مند به تجربه‌ی لذائذ مادی خوب و با کیفیت مثل غذا، نوشیدنی‌ها تفریحات و … هستند.

ESFPها در کارهای تیمی بسیار خوب عمل می‌کنند، بسیار بعید است آن‌ها مشکل خاصی را در گروه ایجاد کنند و معمولاً با همه‌ی اعضاء به راحتی کنار می‌آیند و روحیه‌ی همکاری و مشارکت با سایرین در آن‌ها وجود دارد.

ضمناً این افراد دوست دارند کارهایشان را همراه با سرگرمی و هیجان انجام دهند و در محیط‌های کاری خشک و پر از قانون با بی‌علاقگی کار خواهند کرد. عموماً مشاغلی برای این تیپ مناسب است که به آن‌ها اجازه دهد از مهارت‌های ارتباطی‌شان نهایت بهره را ببرند و ضمناً به آن‌ها اجازه دهد ایده‌هایشان را به صورت عملی و ملموس پیاده کنند.

افراد با تیپ شخصیتی ESFP اطلاعات را از طریق حواس پنج‌گانه‌شان دریافت می‌کنند و در نتیجه به اطلاعات واقعی و ملموس واقع در محیط بیرون توجه دارند. کارکرد دوم آن‌ها نیز درونی است و از طریق آن تصمیم‌گیری‌هایشان را به کمک احساسی که نسبت به موقعیت دارند انجام می‌دهند. آن‌ها موقع تصمیم‌گیری به این توجه می‌کنند که امور تا چه اندازه با ارزش‌های شخصی آنان سازگار است.

روابط با دیگران

 • بسیار راحت هستند و خود و دیگران را می پذیرند.
 • دیگران را سرگرم می کنند و از ناراحتی دورشان می کنند. حاضر نیستند اخبار ناخوشایند را تحسین کنند.
 • بسیار پر حرارت هستند و انرژی فراوان دارند.
 • روابط را تفریحی و جالب ارزیابی می کنند.
 • از رنج کشیدن دیگران ناراحت می شوند.
 • با مهر و محبت خود دیگران را تحت الشعاع قرار می دهند.
 • می توانند تکانه ای، بی قرار و غیر قابل پیش بینی باشند.
 • عمل کردن را به فکر کردن ترجیح می دهند. برای آنها تنها ماندن یا کاری صورت ندادن دشوار است.

 

خصوصیات شغلی تیپ شخصیتی ESFP

در محل کار

 • دوست دارند در فضایی مهیج با اشخاصی دوستانه و پر انرژی کار کنند.
 • تجاربِ جدید و رویدادهای تازه و آزموده نشده آنها را به وجد می‌آورد.
 • با مردم رابطه ای خوب و حسنه دارند.
 • از مهارت‌های ارتباطی و انسان‌مدارانه‌ی خوبی برخوردارند.
 • نسبت به حیوانات و کودکان شفقت خاصی دارند.
 • تنوع را دوست دارند، مشاغلشان را به سرعت تغییر می دهند.
 • مرتب محیط را وارسی می کنند و به سرعت بر موقعیت حاکم می شوند.
 • برای برطرف کردن تضاد و تعارض از مهارت فراوانی برخوردارند. می توانند به دیگران کمک کنند تا کار گروهی را به نمایش بگذارند.
 • کاردان هستند و از عقل سلیم برخوردار می باشند.
 • افرادی مستقل هستند.
 • افرادی واقع‌بین و عمل‌گرا هستند.
 • از مباحث تئوریک و خواندن توضیحات مفصل کلافه می‌شوند.
 • دوست دارند که در اسرع وقت به راه حل برسند.
 • می توانند به خوبی به دیگران انگیزه بدهند تا تصمیم گیرند و کار گروهی را تقویت کنند.
 • از کارهایی که در آن بتوانند به دیگران خدمت کنند، لذت می برند.
 • به‌ خوبی می‌دانند چگونه باید اوقات خوشی برای خود و دیگران به وجود آورند و آن‌ها را سرگرم کنند.
 • در بسیاری از مواقع تا آخرین لحظه صبر می کنند تا کاری را انجام دهند.
 • این که بدانند انجام دادن کاری چه مدت طول می کشد، می تواند برایشان تولید مشکل کند.
 • کاملا در لحظه حال زندگی می‌کنند.
 • معمولا تمایلی به برنامه‌ریزی برای آینده ندارند و فعالیت‌هایشان در لحظه و به شکل خودجوش به وقوع می‌پیوندد.
 • از ساختار و نظم و انجام امور تکراری و روتین بیزارند.

رضایت شغلی

برای یک ESFP رضایت شغلی یعنی:

 • این امکان را داشته باشد که از تجارب خود مطلبی بیاموزد، اطلاعات لازم را جمع آوری کرده و سپس برای حل مساله اقدام نماید.
 • بتواند شخصاً در مسائل دخالت کرده و مستقیماً با مشتریان و مراجعان صحبت کند.
 • با اشخاص مختلف سر و کار داشته باشد و در کارش تفریح و استقلال داشته باشد.
 • با مهارت با اشخاص و مشکلات آنان روبرو شود و از تنش میان آنها بکاهد.
 • بتواند به فعالیتهای مختلف بپردازد.
 • در طی روز با اشخاص مختلفی همکاری کند که مانند او شور و اشتیاق دارند.
 • بتواند به پروژه هایی بپردازد که بازدهی فوری داشته و نیازهای اشخاص مختلف را برآورده سازد.
 • در محیطی آرام و دوستانه کار کند.
 • به سختکوشی او پاداش دهند و احساس کند به خاطر کارش از وی تشکر و قدردانی می شود.
 • حداقل بوروکراسی در کار باشد، بتواند خوش باشد و همه روزه از کارش لذت ببرد.

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟