تیپ شخصیتی ISFP - خلاق و ماجراجو

تیپ شخصیتی ISFP

 

 • فردی حساس، آرام و تودار و در عین حال صمیمی و مهربان هستید
 • نسبت به محیط اطراف خود بسیار حساس و آگاه هستید و زندگی در لحظه را غنیمت می‌شمارید
 • دوست دارید خلوت و تنهایی خود را داشته باشید و کارها را مطابق میل خود پیش ببرید
 • ارزش‌های درونی و باورهای قوی مخصوص خودتان را دارید و نسبت به این باورها کاملا پایبند و متعهد هستید
 • نسبت به افراد مهم و ارزشمند زندگی‌تان بسیار وفادار و حمایت‌گر هستید
 • از اختلاف‌نظر و مشاجره بیزارید و معمولا از تعارض و اختلاف دوری می‌کنید
 • عقاید و نظرات خود را به دیگران تحمیل نمی‌کنید

 

ویژگیهای شخصیتی

ISFPها در دنیایی از احتمالات مادی و فیزیکی زندگی می‌کنند. آن‌ها به شکلی هوشمندانه با محیط پیرامون خود و هر آن چه به حواس پنج‌گانه‌شان مربوط است ارتباط قوی برقرار می‌کنند، از رنگ، بو، شکل و اندازه گرفته تا طعم، صدا، شدت و بزرگی. آن‌ها درک بالایی از زیبایی دارند و نسبت به محیط اطرافشان دارای نوعی نگاه هنری و زیبا شناسانه هستند. به همین دلیل این تیپ اغلب می‌تواند در زمینه‌های هنری فعالیت داشته باشد چون ISFPها استعداد بسیار زیادی در خلق آثار هنری تأثیرگذار دارند.

ISFPها افرادی راحت و دوست داشتنی هستند. آنها معتقدند که زندگی کن، بگذار که دیگران هم زندگی کنند. 
ISFPها اشخاصی آرام، ساکت، متوجه، علاقه مند و حساس هستند که بسیاری از مکنونات قلبی و جزئیات زندگی شان را برای خودشان نگاه می دارند. ظاهری آرام دارند، ولی در انجام امور بسیار با انگیزه و پرشور عمل می كنند. آنها شور و اشتیاق خود را اغلب از طریق کارشان نشان می دهند و کمتر در این خصوص حرف می زنند. 
ISFPها محتاط، محافظه کار، متواضع و فروتن بوده و گرم و پر اشتیاق هستند، اما این رویه از زندگی شان را بروز نمی دهند، مگر آنکه با کسانی باشند که آنها را به خوبی بشناسند و به آنها اعتماد و اطمینان کنند. افرادی كم حرف هستند، ولی معمولا میان دوستان و آشنایان خود از این حالت بیرون می آیند. اغلب اوقات ISFPها به اشتباه درک می شوند و معمولا دیگران به سختی می توانند آنها را بشناسند، علتش این است که آنها خود را به درستی و به آن شکلی که هستند، ابراز نمی کنند. 
ISFPها در لحظه اکنون زندگی می کنند و زندگی را به صورت ساده دوست دارند. چون این اشخاص به طور کامل در حال زندگی می کنند، بیش از حدی که ضرورت دارد برنامه ریزی نمی کنند و علاقه ای به برنامه ریزی برای آینده ندارند. آنها برنامه ریزان کوتاه مدت خوبی هستند و در انجام کارها از آرامش برخوردار می باشند، زیرا به طور کامل در اینجا و اکنون زندگی می کنند و دوست دارند بدون اینکه برای رفتن به فعالیتهای بعدی شتاب کنند، با فعالیتی که درگیر آن هستند، کنار بیایند. در انجام كارها بسیار صبور و آرام هستند و هیچ عجله ای ندارند. دوست دارند که فضای مخصوص خود را داشته باشند و در چارچوب زمانی خود کار کنند. آنان بدون توجه به آنچه در اطرافشان رخ می دهد، از لحظه حال لذت می برند. 
ISFPها صبور، شکیبا وانعطاف پذیر هستند. کنار آمدن با آنها کار ساده ای است. این اشخاص داوری کننده نیستند و با توجه به واقعیتها، دیگران و نظرات آنها را می پذیرند. آنها مشاهده گر و ملاحظه کننده هستند و نیاز چندانی ندارند که دیگران را کنترل کنند و یا بر آنها سلطه برانند. 
ISFPها علاقه ای به رهبری کردن و كنترل دیگران نداشته و بیشتر تمایل دارند كه مدیریت شوند، از این رو پیروان بسیار خوبی هستند و در کارهای گروهی مشارکت فعال دارند. علاقه ای به اختلاف و درگیری ندارند، پذیرای نظرات دیگران بوده و به راحتی با آنها كنار می آیند و همواره با آنها همدل و همراه هستند. آنان هیچگاه عقاید و نظراتشان را به دیگران تحمیل نمی کنند. 
این اشخاص صمیمی، آرام و مهربان بوده و اغلب نیازهای دیگران را مقدم بر نیازهای خود محسوب می کنند. برای آنها روابط هماهنگ از درجه اهمیت فراوان برخوردار است. به ارزشهای خود و افرادی که برایشان مهمند، پایبند و وفادارند. از آنجایی که این اشخاص با توجه به ارزشهای شخصی خود همه چیز را قضاوت می کنند، از کسانی که سعی می کنند آنها را بشناسند، استقبال می نمایند. این تیپ شخصیتی به هماهنگی در زندگی خود علاقه مند است و در نتیجه نسبت به تعارضات و اختلافاتی که با دیگران پیدا می کند، حساسیت نشان می دهد.

 

ارزش‌های درونی قوی

این افراد مجموعه‌ای از ارزش‌های درونی و اعتقادات راسخ در مورد امور دارند و پیروی از این ارزش‌ها را سرلوحه‌ی زندگی‌شان قرار می‌دهند. آن‌ها کاری را انجام می‌دهند که احساس می‌کنند درست است، در این صورت وجدانشان آسوده است چون مطابق ارزش‌های درونی‌شان زندگی کرده‌اند.

ISFPها معمولاً حافظ نظام ارزشی درونی‌شان هستند و در برابر مواردی که با این ارزش‌ها منافات داشته باشند ایستادگی خواهند کرد. آن‌ها مشاغلی را برای کار کردن انتخاب می‌کنند که در آن از آزادی عمل کافی برخوردار باشند تا بتوانند کارها را به شیوه‌ی دلخواه خودشان انجام دهند.

ISFPها افرادی آرام و بعضاً گوشه‌گیر هستند و شناختن آن‌ها برای افراد تازه‌وارد ممکن است دشوار باشد. این افراد معمولاً به وضوح در مورد ایده‌ها و احساسات درونی‌شان صحبت نمی‌کنند و معمولاً به دنبال فرصتی می‌گردند تا هر موقع احساس راحتی کردند در مورد باورهای درونی‌شان صحبت کنند، البته شاید هیچ‌وقت این کار را انجام ندهند مگر با آشنایان و نزدیکانی که کاملاً مورد اعتماد آن‌ها هستند.

 

صمیمی و مهربان

ISFPها افرادی مهربان و خوش‌قلب هستند رفتار و منش متین و با وقاری دارند و معمولاً روحیه‌ای حساس دارند و ممکن است نسبت به انتقادات و بازخوردهای صریح دیگران آسیب‌پذیر و شکننده باشند. آن‌ها دوست دارند باعث و بانی خیر و شادی برای سایرین شوند و در انجام دادن کارهای مورد علاقه‌شان سخت‌کوشی فراوانی به خرج می‌دهند، خصوصاً اگر مسئولیتی باشد که به آن باور دارند.

همان‌طور که گفته شد ISFPها از نظر زیبایی‌شناسی تسلط خیلی خوبی روی محیط اطرافشان دارند. آن‌ها معمولاً علاقه‌ی بسیار زیادی به حیوانات دارند و از دیدن زیبایی‌های بصری موجود در طبیعت بسیار لذت می‌برند.

ISFPها دوست ندارند کپی یا تقلید از دیگران باشند، آن‌ها معمولاً افرادی اصیل و مستقل هستند که به فضا و حریم شخصی کافی نیاز دارند. آن‌ها به افرادی که برای دوستی با آنان و شناخت تدریجی ISFPها وقت صرف می‌کنند بسیار احترام می‌گذارند.

 

واقع‌بین و اهل عمل

این تیپ دوست دارد دیگران آن‌ها را در رسیدن به اهداف شخصی‌شان حمایت کنند و اجازه دهند راهی را که ISFPها برای خودشان مناسب می‌دانند طی کنند. در صورتی که دیگران شناخت کافی از خصوصیات ISFPها نداشته باشند ممکن است تصور کنند آن‌ها افرادی بی‌خیال و لاقید هستند.

در حالی که موضوع کاملاً برعکس است و ISFPها زندگی‌شان را کاملاً جدی می‌گیرند اما برای رسیدن به اهداف، روش منحصربه‌فرد خودشان را دارند. آن‌ها به طور مداوم مشغول جمع‌آوری اطلاعات از محیط اطراف خود هستند و آن‌ها را به کمک نظام ارزشی خودشان ارزیابی می‌کنند تا به درک عمیق‌تری از محیطی که در آن زندگی می‌کنند و اصول مرتبط با آن برسند.

ISFPها افرادی عمل‌گرا و اهل اقدام هستند و معمولاً با موضوعات تئوریک و ایده‌های انتزاعی میانه خوبی ندارند مگر این که کاربردی واقعی برای آن‌ها پیدا کنند. این افراد زمانی بهتر می‌توانند موضوعات را یاد بگیرند که خودشان مستقیماً آن را امتحان کنند و از طریق «انجام دادن» آن را یاد بگیرند در نتیجه ممکن است در محیط‌های آموزشی با متد سنتی که تأکید روی مباحث تئوریک و مطالعاتی است چندان راحت نباشند.

 

تصمیم‌گیری بر اساس اعتقادات درونی محکم

ISFPها با ارزیابی‌های منطقی و بی‌طرفانه میانه خوبی ندارند و مایل نیستند تصمیم‌گیری‌ها صرفاً بر اساس منطق خشک‌وخالی صورت بگیرند. در واقع نظام ارزشی آن‌ها ایجاب می‌کند که تصمیمات بر اساس باورها واعتقادات درونی مورد سنجش قرار بگیرند نه صرفاً بر اساس معیارها و استانداردهای منطقی.

ISFPها افرادی با درک و ملاحظه نسبت به سایرین هستند و حواسشان نسبت به اتفاقات اطراف جمع است. ذهن آن‌ها به طور مداوم در حال دریافت اطلاعات تازه نسبت به محیط و افراد حاضر در آن است و دائماً در تلاش‌اند تا معنی اتفاقاتی که در اطرافشان می‌افتد را بفهمند. آن‌ها در بیش‌تر مواقع به طرز عجیبی برداشت‌های درستی در مورد سایرین دارد.

ISFPها افرادی گرم و صمیمی هستند و به خوبی می‌توانند به ابراز احساسات دیگران پاسخ دهند. آن‌ها خالصانه به فکر همنوعان خود هستند و دوست دارند برای دیگران مفید واقع شوند. در حقیقت برای آن‌ها مهم است که عزیزانشان را از خود راضی و خشنود نگه دارند. در بیش‌تر مواقع هم احساسات و تعلق خود به سایرین را از طریق عملشان نشان می‌دهند نه این که صرفاً با کلمات به آن‌ها اعلام کنند که دوستشان دارند.

 

دوستانه، راحت و غیر رسمی

افراد با تیپ شخصیتی ISFP معمولاً تمایلی به رهبری و تسلط بر دیگران ندارند درست به همین ترتیب دوست ندارند توسط دیگران کنترل شوند و به آن‌ها گفته شود که باید چه کار بکنند. آن‌ها دوست دارند کارها را مطابق میل خود و آن جور که خودشان دوست دارند و درست می‌دانند پیش ببرند و اصلاً علاقه‌ای به محدود شدن و قرار گرفتن تحت نظارت و سرپرستی دقیق ندارند.

ISFPها گاهی اوقات به اندازه کافی به مهارت‌ها و قابلیت‌هایی که دارند بها نمی‌دهند. حتی ممکن است توانایی بی‌نظیری در موردی به‌خصوص داشته باشند اما با این حال چندان اهمیتی برای مهارت خود قائل نمی‌شوند. امکان دارد نظام ارزشی برخی از این افراد آن‌ها را به سوی کمال‌گرایی بیش از اندازه سوق بدهد و در نتیجه عملکرد خودشان را مورد قضاوت‌های تند و غیر ضروری قرار دهند و یا این که خودشان را بیش از اندازه ملامت و سرزنش کنند.

ISFPها به دلیل ویژگی‌های خاص تیپ شخصیتی‌شان مهارت‌ها و موهبت‌های ذاتی بی‌نظیری خصوصاً در خلق آثار هنری و همدلی با دیگران دارند. آن‌ها در قبال بخشندگی و سخاوت خود چشمداشتی ندارند و خالصانه به دیگران کمک می‌کنند. آن‌ها زندگی را بسیار جدی و گاهی سخت می‌گیرند، اما این تیپ ابزار لازم برای این که زندگی خودش و دیگران را تبدیل به تجربه‌ای ارزشمند کند در اختیار دارد.

افراد با تیپ شخصیتی ISFP رویدادها و وقایع را بر اساس احساسی که نسبت به آن‌ها دارند مورد قضاوت قرار می‌دهند و به این توجه می‌کنند که این رویدادها تا چه اندازه با نظام ارزشی‌ آن‌ها هماهنگ و متناسب است. کارکرد دیگر شخصیتی آن‌ها این تیپ را قادر می‌سازد تا اطلاعات را از طریق حواس پنج‌گانه‌شان و به شکلی واقعی و ملموس مورد ارزیابی قرار دهند.

 

روابط با دیگران

 • علاقه مند، سخاوتمند، غیرخود خواه، صمیمی و مهربان هستند.
 • شنونده خوبی هستند و به نیاز های دیگران می رسند.
 • می توانند موقعیت های دشوار را ساده کنند و در مواقع دشواری به کمک دیگران برسند.
 • بیش از آنکه با کلمات بازی کنند، با عمل محبت خودشان را نشان می دهند.
 • به دیگران توجه فراوان دارند، اما ملاحظات خود را برای خودشان حفظ می کنند.
 • به نظر آرام میرسند، اما زیر این آرامش و صورت ظاهر، با پیچیدگی هایی روبرو هستند.
 • انتقادات را شخصی می کنند و به دل می گیرند. اغلب خود را به خاطر رفتار دیگران سرزنش می کنند.
 • از برخورد و تضاد اجتناب می کنند، مشروط بر اینکه ارزش عمیقا شکل گرفته ای در آنها مخدوش شود.

 

خصوصیات شغلی تیپ شخصیتی ISFP

در محل کار

 • آرمان گرا هستند. دوست دارند کارهای رضایت بخش انجام دهند، به شرط آن که با ارزشهای آنها سازگار باشد.
 • نسبت به سایر انسان‌ها و عقایدی که برایشان مهم هستند وفادار و صادق هستند.
 • کمال طلب هستند.
 • کارکنانی همکار و صمیمی هستند. اگر به کاری که می کنند اعتقاد فراوان داشته باشند، بسیار پرکار نشان می دهند.
 • دوست دارند مفید باشند و از کمک کردن به دیگران برای افزودن بر مهارتهای علمی لذت می برند.
 • انعطاف پذیر و سازگار هستند. دوست دارند با اشخاص به شکل تعاونی و همکاری کار کنند.
 • در معرض قوانین بیش از اندازه احساس محدودیت می کنند. از ساختارهای انعطاف ناپذیر دل خوشی ندارند.
 • دوست دارند کارها را به شیوه‌ی خودشان انجام دهند و برای این کار نیاز به فضا و استقلال عمل کافی دارند.
 • انجام کارهای روزمره و روتین برایشان بسیار ملال‌آور است اما در صورت ضرورت، به خوبی از عهده‌ی انجام این قبیل کارها بر می‌آیند.
 • از سر و کار داشتن با مباحث و موضوعات تئوریک و انتزاعی بیزارند، مگر این‌که کاربردی عملی برای آن‌ها بیابند.
 • بهترین حالتِ یادگیریِ آنها وقتی است که خودشان دست به کار می‌شوند.
 • از محیطهایی که در آن تعرض و تضاد میان اشخاص وجود نداشته باشد، استقبال می کنند.
 • نسبت به محیط اطراف خود و تغییرات و اتفاقات آن کاملا آگاه هستند.
 • به آنچه در لحظه به آن احتیاج دارند، توجه می کنند.
 • نیازی به کنترل و رقابت احساس نمی کنند. ترجیح می دهند که در پشت صحنه کار کنند.
 • اشخاصی فردگرا هستند، تمایلی به رهبری کردن یا تبعیت از دیگران ندارند.
 • می توانند در محیط کار خود لذت و شادابی را وارد کنند.
 • از حس زیبایی شناسی بسیار قدرتمندی برخوردارند- عاشق زیبایی هستند.
 • در لحظه‌ی حال زندگی می‌کنند.
 • افرادی آرام و با حوصله هستند- معمولا برای انجام کارها عجله ندارند و کارها را سر صبر و با حوصله انجام می‌دهند، زیرا درک زمان حال برایشان لذت‌بخش است.
 • در شرایط اضطراری به خوبی عمل می کنند و با خود مهربانی را به محیط می آورند.
 • به خاطر نداشتن قاطعیت، نداشتن سمت و جهت و انگیزه کلافه و ناراحت می شوند.
 • مسائل و موضوعات را بسیار جدی می‌گیرند، حتی اگر مکررا ثابت شود آن‌چنان هم جدی نبوده‌اند.
 • تمایل و علاقه‌مندی عجیبی به حیوانات و کودکان دارند.
 • اشخاصی مهربان و حساس هستند.
 • علاقه زیادی به کمک کردن و برآوردن احتیاجات دیگران دارند.
 • افرادی تودار و متین هستند و تنها در برخورد با افرادِ کاملا آشنا از لاکِ انزوای خود بیرون می‌آیند.

 

رضایت شغلی

برای یک ISFP رضایت شغلی یعنی:

 • کار با ارزشهای وی همخوانی داشته باشد.
 • کار در محیطی حمایتگرانه به همراه دیگران انجام داده شود.
 • بتواند در کار به جزئیات توجه کند.
 • فرصت کار به طور مستقل را داشته باشد و در کنارش اشخاصی باشند که با وی سازگاری داشته باشند.
 • بتواند سازگار باشد، خودش را تطبیق داده و نتایج کارش را تجربه کند.
 • بتواند از سلیقه خود استفاده کند.
 • کار در محیطی شاداب و با همکاری دیگران انجام گیرد.
 • این امکان را داشته باشد که به رشد درونی برسد.
 • بتواند به سرعت به مسائل رسیدگی کند.
 • مجبور نباشد پیوسته برای دیگران سخنرانی کند.

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟