تیپ شخصیتی ENTP - الهام‌بخش و مباحثه‌گر

تیپ شخصیتی ENTP

تیپ شخصیتی ENTP

 • خلاق، باهوش، خوش‌صحبت و پر انرژی هستید و گیرایی سریعی در درک موضوعات دارید
 • برای حل مسائل همیشه راه حل تازه‌ای برای ارائه دادن دارید

 • زوایای مختلف و پیشامدهای ممکن در هر موقعیتی را به‌خوبی می‌بینید و همه‌ احتمالات را به شیوه‌ای مدبرانه تحلیل می‌کنید

 • گاهی اوقات به‌خوبی متوجه افکار و نیت‌های پنهانِ سایرین می‌شوید بدون آن‌که از آن حرفی بزنند

 • به سرعت از انجام کارهای تکراری و یکنواخت دلزده می‌شوید

 • اگر شرایط اجازه دهد دوست دارید کارها را هر بار به شیوه‌ای متفاوت و جدید انجام دهید

 • علائق و سرگرمی‌های متنوع و گسترده‌ای دارید و به سرگرمی‌های جدید نیز علاقه نشان می‌دهید

ویژگیهای شخصیتی

شهود برونگرایانه ENTPها که کارکرد اصلی آن‌ها نیز می‌باشد، به این تیپ در فهم و درک دنیای بیرون کمک می‌کند. این مسئله برای ENTPها اهمیت زیادی دارد. اهمیت درک دنیای اطراف برای آن‌ها به قدری است که آن‌ها دائم در حال جمع‌آوری و کسب اطلاعات از محیط پیرامون خود هستند، از تصاویر و موقعیت‌ها گرفته تا اطلاعات مربوط به افراد و ایده‌ها. در مرحله بعد آن‌ها به کمک شهود خود و نگاه کل‌نگر، اطلاعات به دست آمده را به دقت پردازش می‌کنند و در نهایت، این فرایند به ارزیابی آنان از موقعیت می‌انجامد. آن‌ها همانند همتایان ENFP خود درک عمیقی از محیط پیرامون دارند، این توانایی، آن‌ها را از سایر تیپ‌های شخصیتی متمایز کرده و برایشان یک مزیت محسوب می‌شود.

ENTPها عاشق هیجان و مبارزه‌اند. چالش‌ها و مسائل از نظر این تیپ جالب و هیجان‌انگیر هستند و به هنگام رویارویی با مسائل قادرند به سرعت راه‌حلی خلاقانه ارائه کنند. افرادی پر انرژی، با پشتکار و مطمئن هستند. عملگرا بوده و به کار کردن علاقه زیاد دارند. این اشخاص پرشور و شوق، باهوش و اهل صحبت هستند، در بسیاری از کارها خوب و قوی ظاهر می شوند و پیوسته برآنند که بر صلاحیت و قدرت شخصی خود بیفزایند. همواره به دنبال رشد فكری، دانشی و مهارتی خود هستند و ارزش زیادی برای افكار و باورهای خود قائل اند. 
ENTPها نوآور و مبتكرند و شیفته ایده های نو هستند. ENTPها در دنیایی از ایده‌ها زندگی می‌کنند. از قدرت ابتکار فراوان برخوردار بوده و خلاقیت زیادی از خود نشان می دهند. در پی جذب و پیاده سازی ایده های جدید هستند و می توانند راههای جدیدی برای انجام کارها پیدا کنند. آنان گوش به زنگ بوده تا با امکانات و احتمالات روبرو شوند. به الهامات خود بیش از هر چیز دیگری بها می دهند و می خواهند ایده های خود را به واقعیت تبدیل کنند. آنها از انجام کارهای تکراری خسته می شوند، به ندرت یک کار را به روش قبلی انجام می دهند و به راحتی سراغ علاقمندیهای جدید می روند.  این ویژگی باعث می‌شود که آن‌ها گاهی اوقات کاری که شروع کرده‌اند را هرگز به پایان نرسانند و بعد از گذشت مدتی خود را در محاصره انواع پروژه‌های ناتمام بیابند. در صورتی که کارکرد فکری یک ENTP به اندازه کافی رشد نکرده باشد، آن‌ها در معرض این خطر بالقوه قرار می‌گیرند که مشتاقانه از یک ایده به ایده دیگر پرش کنند بدون اینکه هیچ یک از آن‌ها را به سرانجام قطعی رسانده باشند. نکته‌ای که یک ENTP باید بیاموزد این است که با اختصاص دادن زمان کافی برای فکر کردن به ایده‌ها و نظریات خود، به شناسایی نقاط ضعف و قوت آن‌ها بپردازد و در صورت عملی نبودن آن‌ها هرگز سراغ انجامشان نرود.

ENTPها در درک یک موقعیت و ارزیابی صحیح آن با سرعت و دقتی بسیار بالا عمل می‌کنند. این تیپ شخصیتی از توانمندی تحلیلی فراوانی برخوردار بوده، می تواند مسائل مختلف را حل و فصل کند و در حل مسائل و مشکلات جدید و از میان برداشتن چالشها، از قدرت فراوانی برخوردار استENTP ها می توانند به راحتی به اشکالات پی ببرند. آنان در ایجاد فرصتها مهارت دارند، اندیشمندانی استراتژیک در سطح عالی هستند که از توانمندی تحلیلی قدرتمندی برخوردارند و برای خواسته های خود همیشه می توانند منطقی ارائه دهند. 

فرایند تصمیم‌گیری در ENTPها به کمک کارکرد کمکی آن‌ها (تفکر درون‌گرایانه) (Ti) اتفاق می‌افتد. اگرچه آن‌ها ترجیح می‌دهند به جای عمل کردن، به کسب اطلاعات بپردازند و تصمیم‌گیری برایشان یک اولویت نیست، با این حال ENTPها در نتیجه‌گیری‌های خود بسیار معقول و منطقی عمل می‌کنند.
ENTPها معانی امور و روابط بین آن‌ها را به سرعت درک کرده و به عمق مفاهیم راه پیدا می‌کنند. هوشمندی و تیزبینی آن‌ها، در نظر گرفتن جنبه‌های مختلف یک موضوع را در هر موقعیتی برایشان میسر می‌سازد. به همین دلیل آن‌ها برآورد مناسبی نسبت به مسائل دارند. به دلیل توانایی بالا در فهم و درک سریع پدیده‌ها، آن‌ها قابلیت و انعطاف لازم برای انجام مجموعه گسترده‌ای از فعالیت‌ها و وظایف را دارند و به خوبی از عهده انجام هر کاری که به آن علاقه‌مند باشند بر می‌آیند. آنها توانایی مقابله با هر نوع محدودیت و مانعی را در جهت رسیدن به اهدافشان دارند. محدودیتهای اطراف خود را مورد آزمایش قرار می دهند و معتقدند قوانین و محدودیتها می تواند انعطاف پذیرتر باشد. با گذشت زمان و با پرورش قابلیت‌های شهودی، بینش و فراست ENTPها نیز رشد می‌یابد و این امر منجر به آگاه‌تر شدن آن‌ها نسبت به وقایع و احتمالات می‌شود و از آن‌ها افرادی کاردان و با بصیرت برای از پیش رو برداشتن چالش‌ها خواهد ساخت.

تحت شرایط استرس زا، ENTPها توانایی خود را برای در نظر گرفتن احتمالات و ابعاد مختلف مسئله از دست می‌دهند و درگیر جزئیات کم اهمیت خواهند شد، جزئیاتی که در نظر خودشان بسیار مهم جلوه می‌کند درحالی‌که از کمترین اهمیت برخوردار است.

هنگامی‌که آن‌ها تفکر درون‌گرایانه خود را با جنبه‌های شهودی کسب اطلاعات (Ne) ترکیب می‌کنند، توانایی‌شان برای درک و تحلیل موضوعات به مراتب افزایش خواهد یافت. به همین دلیل آن‌ها اندیشمندانی استراتژیک و در سطح بالا هستند. ENTPهایی که کارکردهای اصلی و کمکی‌شان به خوبی پرورش یافته، افرادی آینده‌نگر و مبتکرانی خلاق خواهند بود.

 به تنوع و تغییر بها می دهند و در برابر آنچه آنها را کسل کند، مقاومت می کنند. این تیپ شخصیتی به تفریح و سرگرمی و تنوع در فعالیتهای روزانه علاقه‌مند است. 
ENTPها دیگران را به خوبی درك كرده و در زندگی، دوستان و آشنایان فراوانی دارند. برای دیگران ارزش قائل بوده و به آنها كمك می كنند. اشخاصی خوشرو و خوش صحبت هستند و می توانند خلق و خوی خوش و خوشبینی فراوانی را به نمایش بگذارند. واکنش‌های ذهنی آن‌ها در گفتگوها سریع است و به آن‌ها امکان بررسی موضوع از ابعاد مختلف را می‌دهد. آن‌ها از اینکه راجع به موضوعات مختلف با دیگران بحث کنند لذت می‌برند و از مناظره‌ها و گفتگوهای چالشی استقبال می‌کنند، به همین دلیل گاهی در حین گفتگو، نسبت به یک موضوع مواضع مختلف اتخاذ می‌کنند (تا موضوع را از جنبه‌های مختلف مورد بررسی قرار دهند).

نقطه ضعف بالقوه آن‌ها در گفتگوها این است که ممکن است به هنگام بحث در مورد عقاید و نظراتِ بنیادین خود و دفاع از آن‌ها احساس تشویش ذهنی کنند و با طرف مقابل خود، به تندی و نه چندان دوستانه بحث کنند.

گاهی اوقات به ENTPها «تیپ وکلا» گفته می‌شود، یک وکیل با تیپ شخصیتی ENTP موقعیتی که موکلش در آن قرار دارد را به سرعت و با فراست درک کرده و تلاش می‌کند به شکلی بی‌طرفانه، منطقی و به دور از احساس زدگی با موضوع روبرو شود. ابعاد فکری ENTPها به آن‌ها کمک می‌کند تا تصمیم‌گیری‌ها و اقداماتشان بر اساس مجموعه‌ای از قوانین و مقررات خشک و بی‌طرفانه باشد. در شرایطی که موکل آن‌ها واقعاً مرتکب جرمی شده باشد، آن‌ها به احتمال زیاد با برقراری ارتباط بین قوانین مختلف، موکل خود را از بند مجازات رها می‌کنند. آن‌ها پیروزی خود را در چنین مواردی بدون توجه به اینکه موکلشان واقعاً گناهکار بوده، کاملاً منصفانه می‌دانند، زیرا این‌گونه استدلال می‌کنند که رفتارشان مطابق با قوانین بوده است. در واقع توجه به مجرم بودن یا نبودن موکلشان برای آن‌ها موضوعیت ندارد. اگر ENTPها در زندگی روزمره نیز به این شیوه استدلال کردن روی بیاورند، در نظر مردم افرادی متقلب و نیرنگ باز جلوه خواهند کرد که به اصول اخلاقی و عرف اجتماع پایبند نیستند.

ENTPهایی که در تصمیم‌گیری‌های خود به ابعاد انسانی موضوعات بی توجه هستند و احساسات شخصی دیگران را در نظر نمی‌گیرند، باید بیاموزند که برای عواطف شخصی دیگران نیز اهمیت قائل شوند. توجه بیش از اندازه به تفکر منطقی و غافل شدن از عواطف و احساسات، می‌تواند یکی دیگر از نقاط ضعف بالقوه  ENTPها باشد که منجر به بیگانگی با احساسات درونی خود و همچنین طرد شدن از جمع اطرافیان می‌شود.

کارکرد سوم و چهارم (مغلوب) ENTPها  Fe) و (Si کمترین و دیرترین رشد را در بین سایر کارکردهایشان دارد. اگر کارکرد حسی‌شان (Si) رشد پیدا نکند، آن‌ها نسبت به جزئیات مسائل کاملاً بی‌توجه خواهند بود. در صورت رشد نیافتن کارکرد احساسی (Fe)، احساسات دیگران برای آن‌ها بی اهمیت بوده و در برخورد با دیگران صریح و زننده رفتار می‌کنند.

توانایی خوبی برای متقاعدسازی و بكارگیری دیگران در پروژه های خود دارند. آن‌ها از فکر کردن به ایده‌های خود به وجد می‌آیند و قادرند این وجد و اشتیاق را به افراد دیگر نیز منتقل کنند، به این ترتیب آن‌ها حمایت لازم را برای تحقق بخشیدن به ایده‌های خود از اطرافیان دریافت می‌کنند. این اشخاص دوست دارند به جای داوری کردن دیگران را درک کنند.

در مجموع ENTPها افرادی خوش‌بین و آینده نگر با نگاه کلان هستند، آن‌ها به علم و دانش اهمیت زیادی می‌دهند و وقتشان را صرفِ فهم بهتر موضوعات می‌کنند، آن‌ها در دنیایی از احتمالات و رویدادهای مخفی زندگی می‌کنند و از مفاهیم انتزاعی، چالش‌ها و دشواری‌ها استقبال می‌کنند. آن‌ها باهوش، خلاق، کنجکاو و علاقه‌مند به نظریه و تئوری هستند و همه این ویژگی‌ها در کنار هم، موقعیت‌های فراوانی برای موفقیت ENTPها ایجاد خواهد کرد. افراد با تیپ شخصیتی ENTP با استفاده از کارکرد اصلی خود، اطلاعات محیط پیرامون را به‌صورت شهودی دریافت کرده و این اطلاعات را برون‌ریزی می‌کنند (Ne). کارکرد کمکی آن‌ها نیز فکری درون‌گراست (Ti) به این معنی که آن‌ها با وقایع دنیای بیرون به طور معقول و منطقی برخورد می‌کنند.

روابط با دیگران

 • افرادی خوشبین، جذاب و جالب هستند و خوب صحبت می کنند.

 • برای آزادی و استقلال خود بهای فراوان قائلند.

 • سعی می کنند به جای داوری درباره اشخاص، آنها را بشناسند.

 • پیوسته در اندیشه آزمایشات جدید هستند. به محض اینکه ایده جدیدی مطرح می شود، می توانند دست به کار آن شوند.

 • دوست دارند شریک زندگیشان جالب و به لحاظ ذهنی تحریک کننده باشد و از تجربیات جدید و از ماجرا لذت ببرد.

 • می خواهند روابطشان پیوسته رشد کند.

 • می توانند خود بین، اهل بحث و مباحثه و فاقد حساسیت باشند.

 • از بحث کردن لذت می برند.

 • میان تنها با خود کار کردن و معاشرت با دیگران تاب می خورند.

 • ممکن است منکر تالمات احساسی و عاطفی شوند. ممکن است سرشان را شلوغ نگه دارند تا احساسات خود را نا دیده بگیرند.

 • می توانند فاصله بگیرند و روابط خود را در شرایط سطحی حفظ کنند.

خصوصیات شغلی تیپ شخصیتی ENTP

در محل کار

 • از نبوغ و فکر بکر خود برای حل مسائلشان استفاده می کنند.

 • متفکرانی منطقی و عقل‌گرا هستند.

 • برای معلومات زیاد و شایستگی بهای فراوان قائل هستند.

 • اگرچه ویژگی‌های رهبری ذاتا در آنها وجود دارد اما مایل به کنترل کردن و تسلط بر دیگران نیستند.

 • اجازه نمی‌دهند افراد آنها را کنترل کنند و بر آنها مسلط شوند.

 • مهارت‌های ارتباطی بسیار قوی دارند خصوصا مهارت‌های کلامی.

 • از بحث و مناظره راجع به موضوعات مختلف با سایر افراد بسیار لذت می‌برند.

 • اشخاصی با هوش و با تخلیل فراوان هستند و می توانند دیگران را متقاعد کنند تا نقطه نظر آنها را باور نمایند.

 • از ایده‌‌پردازی و بیان نظریات جدید و بکر لذت می‌برند.

 • ایده‌ها و نظریات پیچیده را تقریبا بدون هیچ مشکلی درک می‌کنند.

 • از حل مسائل پیچیده و دشوار بسیار لذت می‌برند.

 • افرادی خلاق و مبتکر هستند.

 • به روشهای سنتی انجام کارها بی علاقه اند.

 • اشخاصی الهام بخش هستند و به خاطر سریع الانتقال بودن، اعتماد به نفس و اطمینانی که دارند و نیز به خاطر مهارتهایشان هواداران زیادی دارند.

 • افرادی سرزنده و بانشاط هستند که به‌خوبی قادرند به دیگران انگیزه ببخشند.

 • به روشهای سنتی انجام پروژه ها بی توجهند، آنها دنبال روشهای بدیع می گردند.

 • از انجام فعالیت‌های روتین و تکراری به شدت منزجر هستند.

 • دوست دارند چند کار را با هم انجام دهند. اگر کار جالب نباشد خیلی زود مکدر می شوند.

 • دوست دارند با آدمهای مختلف در ارتباط باشند.

 • نمی توانند توجه خود را محدود کنند، زیرا موضوعات عدیده ای برای آنان جالب است.

 • معمولا به ‌طور همزمان پروژه‌های زیادی در دست انجام دارند.

رضایت شغلی

برای یک ENTP رضایت شغلی یعنی:

 • فرصت دست زدن به اقدامات خلاق را داشته باشد و راه حلهای بدیع و مبتکرانه برای مسائل پیدا کند.

 • بتواند راه حلهای خلاق خود را برای ایجاد سیستمهای عملکردی کاراتر مورد استفاده قرار دهد.

 • خلاقیت وی تشویق و تأیید شود.

 • این امکان را داشته باشد که موقعیتهای مختلفی را تجربه کند که پر از لذت و تفریح و هیجان باشد.

 • کاری را انجام دهد که از نظمی منطقی برخوردار بوده و از معیارها و استانداردهای منصفانه استفاده کند.

 • این امکان را داشته باشد که توانایی های شخصی و شغلیش را بالا برده و تا حد زیادی با اشخاص توانمند در ارتباط باشد.

 • بتواند با اشخاص مختلف به خصوص افرادی که به آنها احترام می گذارد، ملاقات و تبادل نظر داشته باشد.

 • کاری را انجام دهد که در شرایط دنیای به سرعت متغیر و متحول، مؤثر واقع شود.

 • محل کار، محیطی دوستانه و سازمان نیافته باشد. جایی که بتواند در آن آزادی عمل فراوان داشته باشد.

 • این امکان را داشته باشد که پروژه های جدید طراحی کند، اما مجبور نباشد به جزئیات مسائل بها دهد

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟