شم کسب و کار

شما اینجا هستید

 • استراتژی, مالی
 • ندارد
 • مقدماتی
 • کاربران ویژه
  شرکت در این دوره
شم کسب و کار

مرورکلی

دوره «شم کسب و کار»، پیش از هر چیز بر آموزش‌پذیری و لزوم بهبود شم کسب و کار همه فعالان عرصه کسب و کار و بنگاه‌های اقتصادی تأکید دارد. این دوره با بررسی مولفه‌های ساده اما اصلی کسب و کار فارغ از اندازه آن، تلاش می‌نماید دید جامع‌تری نسبت به عوامل پیش برنده هر کسب و کار برای مخاطبین خود به تصویر کشیده تا با درک بهتر از مکانیسم و چگونگی عملکرد کسب و کار، این امکان را فراهم نماید تا با اخذ تصمیمات بهتر، احتمال نیل به اهداف کسب و کارمان را افزایش دهیم.

اهداف دوره آموزشی آنلاین شم کسب و کار

 • آشنایی با مفاهیم پایه اما کلیدی کسب و کار و نقش آنها در پیشبرد اهداف آن کسب و کار
 • درک نقش و اهمیت داده‌ها و اطلاعات در تصمیم‌گیری و نحوه دستیابی به این اطلاعات
 • درک بهتر چگونگی تأثیر متقابل تصمیمات و اقدامات روزانه کسب و کار بر روی شاخص‌های کسب و کارها و تأثیر این شاخص‌ها در دستیابی به اهداف تعیین شده
 • امکان تفهیم و تفاهم موثرتر ایده‌ها و چگونگی دستیابی به اهداف ضمن برقراری ارتباط با پرسنل، مدیران و شرکاء
 • آشنایی با مهم‌ترین صورت‌های مالی و نحوه استخراج اطلاعات از هر یک از این صورت‌ها
 • آشنایی با چگونگی استفاده و به‌کارگیری این اطلاعات در اخذ تصمیمات مهم کسب و کار

مخاطبان دوره آموزشی آنلاین شم کسب و کار

این دوره آموزش در درجه نخست برای فعالان عرصه اقتصادی، صاحبان مشاغل، کسبه، خویش‌فرمایان و اصناف کوچک اما فعال طراحی شده ولی می‌تواند برای دانش‌آموختگان مهارتی یا دانشگاهی، دانشجویان سال آخر و کلیه افرادی که به صورت جدی ایده‌‌ای را به منظور راه‌اندازی کسب و کار دنبال می‌نمایند، مفید واقع گردد. پس اگر با تکیه بر تحصیلات، دانش و تجربیات قبلی خود مشتاق راه‌اندازی کسب و کار جدیدی هستید (صرف نظر از اینکه تا چه مرحله‌ای پیش رفته‌اید!) و یا اینکه در آستانه تغییر کسب و کار از یک صنعت به صنعت جدیدی هستید، دوره «شم کسب و کار» نکات مفیدی را برای شما تدارک دیده است.

اطلاعات، دانش و تجربیات پیش نیاز

این دوره با تکیه بر مفاهیم پایه و به صورت مقدماتی طراحی شده و نیاز به اطلاعات تخصصی در حوزه کسب و کار ندارد. صرفاً از شما انتظار می‌رود پیش از اقدام به مطالعه، در فضایی آرام و با آرامش، به منظور کاوش در مفاهیم و پیشنهادات ذکر شده طی دوره، آماده و پذیرای بررسی آموزه‌ها و نه پذیرش مطلق آنها باشید.

سرفصل‌های دوره آموزشی آنلاین شم کسب و کار

مختصات و ویژگی‌های دوره آموزشی آنلاین شم کسب و کار

 • 1 تعداد درس‌ها
 • 1 تعداد تمرین‌ها
 • 0 زمان (دقیقه)
 • عمومی سطح آموزشی دوره
 • فارسی زبان آموزش
 • خودارزیابی شیوه ارزیابی

جزئیات آموزشی این دوره

فراست یا شم کسب و کار، شم اقتصادی، شم تجارت و ... مفاهیمی هستند که به عنوان قابلیت و توانمندی ادراکی برای خود یا اطرافیانمان می‌شناسیم. مکانیزمی موثر که یک فعال اقتصادی از طریق آن موقعیت‌های متفاوت کسب و کار خود را ادراک، تفسیر و تجزیه و تحلیل نموده و نهایتاً نسبت به موقعیت مزبور تصمیم‌گیری می‌نماید، به طوری که باور داریم یکی از دلايل عمده موفقیت فرد مورد نظر برخورداری از شم بالای کسب و کار بوده است. یک فعال اقتصادی (تاجر) با داشتن مسئولیت‌های متعدد اغلب به تقسیم‌بندی تفکرات و برنامه‌های خود تمایل دارند. این تکنینک ممکن است به آنها در انجام شدن کار‌های جاری کمک کند، ولی در موارد کلان و کلی آمادگی لازم را برای رویارویی با یک وضعیت پیش بینی نشده فراهم نخواهد نمود. شم کسب و کار نه تنها فرصتی برای دیدن مسائل از چشم‌انداز وسیع‌تری را فراهم می‌نماید، بلکه اشراف نسبی در خصوص ویژگی‌های کلیدی که مورد نیاز اداره موفق کسب و کار می‌باشد، را میسر می‌سازد.

همچنین می‌دانیم که شم یا همان شامه (به طور عام ادراک توسط مجموعه حواس پنجگانه) از بدوی‌ترین ابزارهای پیش‌بینی رفتار محیط، بوده که مورد استفاده انسان‌ها قرار گرفته و با توجه به مزیت‌هایی نظیر آمادگی برای عکس‌العمل، امکان برنامه‌ریزی، سرعت و سهولت در تصمیم‌گیری، حس آرامش و اطمینان درونی نسبت به تغییرات آینده و مواردی از این دست، که «پیش‌بینی پذیری» را در اختیار فرد قرار می‌دهد؛ استفاده موثر از این ابزار همواره مطلوب و مورد تقاضا بوده است.

به طور خاص «شم کسب و کار» زیر مجموعه‌ای از «تفکر استراتژیک» و در آموزش‌های بازخورد، به مفهوم ادراک و شناخت کلی اما صحیح و دقیق از نحوه عملکرد و پیچیدگی‌های کسب و کار، مولفه‌ها و پارامترهای تأثیرگذار بر آن و چگونگی عملکرد این تأثیرات است. بدین ترتیب فردی با شم کسب و کار بالا، به خوبی می‌داند که کسب و کار مورد نظرش چه مشکلی را برطرف نموده و این کار را از طریق چه محصول یا خدمتی، مشخصاً برای چه مشتریانی ارائه می‌کند؛ این محصول/خدمت چرا و چگونه برای این مشتریان ارزشمند است؛ از چه منابعی به صورت دفعی یا مستمر بهره می‌گیرد و با چه اهرم‌هایی قابلیت این منابع را تشدید می‌کند؛ و یا حتی احتمالاً چه زمانی روند کاهش/افزایش فروش وی آغاز شده و اینکه اساساً دلایل این روند چه عواملی بوده و آیا مقطعی‌ است یا ریشه‌دار؛ چه اقداماتی می‌توان در راستای جبران این روند و افزایش فروش انجام داد و مواردی از این دست! بدین ترتیب شاید مهم‌ترین نقش «شم کسب و کار» را در افزایش توان فرد در زمینه توسعه کسب و کار بدانیم، چرا که رویکرد حل مسأله رکن اصلی توسعه کسب و کار و برطرف نمودن چالش‌های آن است؛ رویکردی که فردی با «شم کسب و کار» بالا قطعاً از آن بهره می‌گیرد. به صورت سنتی و از دیرباز انتظار می‌رفته که مدیر هر کسب و کار به فراخور تجربه و دانش ضمنی خود، از شم کسب و کار بالایی برخوردار باشد، اگرچه امروز تکامل مفهوم کارآفرینی و شکل‌گیری کارآفرینان سریالی[1] برخورداری از شم کسب و کار مناسب را پیش شرط راه‌اندازی و ورود به عرصه کسب و کار و یا حتی الزامی برای مدیران میانی سازمان‌ها محسوب می‌نماید تا بتوانند تصمیمات بهتری بگیرند و اقتضاعات سازمانی را نیز بهتر درک نمایند.

در دوره «شم کسب و کار» قصد داریم با مروری بر ادبیات و مفاهیم پایه کسب و کار، مدل کسب و کار خود را بهتر درک کنیم، اهداف مالی آن را به صورت عملیاتی بررسی کنیم و با بررسی اقتصاد (منابع و مصارف و بهره‌وری آنها) کسب و کار خود در کنار اطلاعات مالی، به راهکارهای عملیاتی بهبود عملکرد کسب و کار خود، نزدیک‌تر شویم. بدین ترتیب ضمن تسلط بر مولفه‌های پیشبرنده کسب و کار خود، علاوه بر افزایش شفافیت ذهنی و توان بالاتر در تصمیم‌گیری، می‌توانیم از ادبیات حرفه‌ای‌تری به منظور ارتباط با مشاوران و مربیان متخصص در حوزه‌های مختلف کسب و کار بهره گرفته و از مشاوره و راهکارهای پیشنهادی آنان استفاده موثرتری داشته باشیم. این برنامه آموزشی اصول شم کسب و کار را و آنچه که لازم است به عنوان یک تاجر موفق دراین حوزه بدانید و در تصمیمات روزانه خود مورد استفاده قرار دهید را معرفی می‌کند.

 

[1]  کارآفرینانی که پس از راه‌اندازی و تثبیت یک کسب و کار، با واسپاری و اطمینان از روند رو به رشد آن، خود بر روی راه‌اندازی یک کسب و کار جدید متمرکز می‌شوند. 

 

چرا و چگونه دوره آموزشی آنلاین شم کسب و کار می‌تواند مفید باشد؟

چرایی مطالعه این دوره

 

قابلیت انعطاف و سفارشی‌سازی

توضیحات ..

مطالعه طبق روش شما

در هر کجا و به هر وسیله ..

آزمون‌های متنوع

ویژگی‌های آزمون‌ها ..

 

روایی محتوا و منابع دوره آموزشی آنلاین شم کسب و کار

منابع مورد استفاده در این دوره ..

برخی نکات

 •   نکته اول
 •   نکته دوم
 •   نکته سوم
 •   نکته چهارم
 •   نکته پنجم
 •   نکته ششم
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

تدوین شده توسط امیر منصوری

من امیر منصوری، تحلیل‌گر و مربی مهارت‌های راه اندازی کسب و کار؛ دانش‌آموخته مدیریت کارآفرینی دانشگاه تهران هستم. طی 18 سال تجربه فعالیت در اقتصاد خصوصی و 6 تجربه راه‌اندازی کسب و کار مستقل و واحد کاری سازمانی، فرصت همکاری و یادگیری از بهترین‌‌های کسب و کار کشور و برخی از شرکت‌های بین‌المللی رو داشتم و قصد دارم در پروژه بازخورد آموخته‌های خودم رو در کنار دیگر آموزش‌های کاربردی مرتبط، با شما به اشتراک بگذارم. اطمینان دارم که همراهی شما، فرصت یادگیری‌های بیشتری رو برای من فراهم خواهد کرد.

نظرسنجی‌ها

اولویت مد نظر شما در بازخورد چیست؟